Кінокритики назвали найкращі українські фільми року

Кінокритики назвали найкращі українські фільми року Кадр із фільму "Ля Палісіада". Фото: Kyiv Critics' Week

Кримінальна драма про смертну кару "Ля Палісіада" стала найкращим українським фільмом року. Три нагороди отримала трагікомедія "Люксембург, Люксембург", а ще дві — документальний фільм "20 днів у Маріуполі". 

Це лише деякі з результатів шостої національної премії кінокритиків "Кіноколо", в межах якої відзначили найкращі вітчизняні стрічки 2023-го. Онлайн-церемонія нагородження відбулася 12 жовтня в ефірі телеканалу "Суспільне Культура". 

Далі розповідаю докладніше про саму премію та всіх цьогорічних лауреатів.

Читай також: Київський тиждень критики 2023: що подивитися на фестивалі

Що це за премія

"Кіноколо" заснували 2018-го Спілка кінокритиків України, Асоціація "Сприяння розвитку кінематографа в Україні — дивись українське!" та кінокомпанія "Артхаус Трафік". Вручають щороку під час кінофестивалю "Київський тиждень критики". Цьогоріч цей захід триває 12-18 жовтня.  

Мета премії — визначити досягнення українського кінематографа та діячів індустрії за останній рік від імені спільноти кінокритиків. Нині до складу комітету премії входять 57 кінокритиків і кінознавців.

"Кіноколо" — одна з двох головних українських відзнак у цій сфері поряд із "Золотою дзиґою", яку вручає Українська кіноакадемія.

У попередні роки центральну нагороду "найкращий повнометражний ігровий фільм" отримували драми "Донбас" Сергія Лозниці, "Додому" Нарімана Алієва, "Атлантида" Валентина Васяновича, "Стоп-Земля" Катерини Горностай та "Памфір" Дмитра Сухолиткого-Собчука. 

Читай також: Найкасовіші українські фільми, які вийшли 2023 року

Кіноколо 2023

Цього року національну премію кінокритиків присудили у десяти номінаціях плюс спеціальні відзнаки. Претендентами стали фільми українського виробництва, які були завершені після 1 січня 2022-го, але не були публічно продемонстровані, або які вперше показали в Україні з 1 жовтня 2022-го до 30 вересня 2023-го.

Найбільше здобула стрічка "Люксембург, Люксембург" Антоніо Лукіча. Перемогла в категоріях "найкраща режисура", "найкращий сценарій" та "найкращий актор". 

На другому місці за кількістю нагород — картина "20 днів у Маріуполі" Мстислава Чернова. Її відзначили як "найкращий документальний фільм" і "відкриття року". 

Інші чотири фільми-лауреати отримали по одній статуетці. Серед них і "Ля Палісіада" Філіпа Сотниченка, яка стала "найкращим повнометражним ігровим фільмом".

Читай також: Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року

Найкращий повнометражний ігровий фільм

Фільм Ля Палісіада
Фото: фейсбук kyivcriticsweek

"Ля Палісіада" — режисер Філіп Сотниченко, продюсери Валерія Сочивець, Сашко Чубко, Галина Криворчук.

Жанр фільму Філіпа Сотниченка визначають як пострадянський нуар. Дія відбувається в Ужгороді 1996 року. У центрі сюжету — розслідування вбивства міліціонера, яке розгортається за п'ять місяців до скасування смертної кари в Україні. 

Світова прем'єра відбулася 29 січня 2023-го в головному конкурсі Роттердамського кінофестивалю, де стрічка здобула приз Міжнародної асоціації кінопреси. Українська прем'єра проходила 12 жовтня на "Київському тижні критики". Прокат картини розпочнеться 11 січня 2024-го. 

Найкраща режисура, найкращий сценарій та найкращий актор

0 / 0

Найкраща режисура та найкращий сценарій: Антоніо Лукіч — "Люксембург, Люксембург".

Найкращий актор: Аміл Насіров — "Люксембург, Люксембург".

Дія трагікомедії Антоніо Лукіча за участю братів Насірових із реп-гурту "Курган і Agregat" починається в Лубнах на Полтавщині. Аміл Насіров виконує роль водія маршрутки Колі. Йому повідомляють про те, що давно зниклий батько лежить у лікарні в Люксембурзі. Коля прагне якнайшвидше поїхати до нього. Але його брат-близнюк, поліціянт Вася, якого грає Раміл Насіров, не згоден із цим рішенням. 

Найкращий документальний фільм і відкриття року

0 / 0

"20 днів у Маріуполі" — режисер Мстислав Чернов, продюсери Мішель Мізнер, Мстислав Чернов, Рейні Аронсон, Дерл Маккруден, Василиса Степаненко.

Свій режисерський дебют воєнний кореспондент Мстислав Чернов знімав у лютому-березні торік в обложеному ворогом Маріуполі. Фільм показує, як місто переживало перші тижні повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Найкращий короткометражний ігровий фільм

Фільм ГКЧП
Фото: фейсбук kyivcriticsweek

"ГКЧП" — режисер Аркадій Непиталюк, продюсери Анастасія Буковська, Данило Каптюх, Микита Буковський.

Події короткометражної комедії Аркадія Непиталюка відбуваються 19 серпня 1991-го на тлі спроби державного перевороту в СРСР. У центрі оповіді — вихователі та школярі у літньому таборі поблизу Запоріжжя.

Найкращий анімаційний фільм

Мультфільм Маріуполь. Сто ночей
Фото: фейсбук kyivcriticsweek

"Маріуполь. Сто ночей" — режисерка Софія Мельник, продюсер Андрій Палатний.

Короткометражний мультфільм розповідає про дівчинку, яка прокидається від вибухів 24 лютого 2022-го та намагається знайти когось живого в місті, що палає. Згідно з описом, прототипом героїні стала 4-річна Аліса, яка залишалася в оточеному росіянами Маріуполі протягом усього часу облоги.

Найкраща акторка

Карина Химчук
Фото: фейсбук kyivcriticsweek

Карина Химчук — "Ти мене любиш?"

Події драми Тоні Ноябрьової розгортаються в Києві 1991-го. Карина Химчук грає 16-річну Кіру, дорослішання якої відбувається напередодні розпаду СРСР та під час розлучення батьків.  

За досягнення

Лауреати нагороди За досягнення
Фото: фейсбук kyivcriticsweek

Олена Гончарук, Олег Оліфер, Альона Пензій, Станіслав Битюцький та Олександр Телюк з команди Довженко-Центру за лекторій "Як перестати хвилюватися і полюбити українське кіно", який тривав у березні-травні цього року. 

Спецвідзнака кінокритикам, які стали на захист України

Спецвідзнака кінокритикам, які стали на захист України
Фото: фейсбук kyivcriticsweek

Антон Філатов — кінокритик, журналіст. Ярослав Підгора-Гвяздовський — кінокритик, журналіст, редактор. Юрій Самусенко — журналіст, кінооглядач. Артур Корнієнко — журналіст, культурний оглядач.

Читай також: Найцікавіші фільми жовтня, які варто подивитися

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Конструктивізм по-київськи: чим цікаві сторічні столичні кондомініуми - 412x412
Вулиці

Майя Двалішвілі

Конструктивізм по-київськи: чим цікаві сторічні столичні кондомініуми

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Як "ТиКиїв" проводжав Jerry Heil та alyona alyona на Євробачення 2024 - 412x412
Новини

Михайло Пилипчук

Як "ТиКиїв" проводжав Jerry Heil та alyona alyona на Євробачення 2024

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації