Найкасовіші українські фільми, які вийшли 2023 року

Найкасовіші українські фільми, які вийшли 2023 року Кадр із фільму "Мавка. Лісова пісня". Фото: фейсбук MAVKA.MOVIE

Понад 270 млн грн сумарно зібрали українські фільми цього року в національному прокаті. 2023-й став найуспішнішим роком в історії вітчизняного кіно за касовими зборами. 

У цьому матеріалі розповідаю про найкасовіші українські стрічки, які вийшли на великі екрани протягом рекордного 2023-го. 

Читай також: Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року

Мавка. Лісова пісня — 155 млн грн

Режисери: Олександра Рубан, Олег Маламуж
Прем'єра: 2 березня

Анімаційне фентезі створили за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" та на основі образів української міфології. Головна героїня — Мавка, душа лісу. Вона закохується у сопілкаря Лукаша з волинського села. Постає перед вибором: стосунки з людиною чи обов'язок лісової берегині. Водночас Мавка має захистити ліс із магічними істотами. Його збирається знищити власниця лісопильні Килина, яка шукає чарівне Джерело життя, за сюжетом.

"Мавка. Лісова пісня" — найдорожчий український фільм усіх часів. Має бюджет 187 млн грн. Саме цей анімаційний блокбастер забезпечив більшість цьогорічних зборів вітчизняних кінопроєктів.

Ба більше, це найкасовіший фільм не лише 2023 року, а й в історії українського кіно. Зібрав у понад двічі більше, ніж попередній лідер за всі роки національного прокату — "Я, ти, він, вона" 2018-го. Збори комедії Володимира Зеленського та Девіда Додсона становили 71 млн грн. 

Також "Мавка" зібрала у більш ніж чотири рази більше, ніж попередній проєкт анімаційної студії Animagrad "Викрадена принцеса: Руслан і Людмила" 2018-го. Його збори — 36,4 млн грн.

Нині розпочався восьмий місяць перебування "Мавки" у нашому прокаті. Її також показали у понад 20 країнах світу. Загальні збори мультфільму перевищили 17 млн доларів — понад 600 млн грн. Тож це також найуспішніший український кінопроєкт за кордоном.  

Довбуш — 55,1 млн грн

Режисер: Олесь Санін
Прем'єра: 24 серпня

Історичний пригодницький екшен режисер "Мамая" і "Поводиря" Олесь Санін зняв за мотивами біографії та легенди про лідера загону карпатських опришків Олексія Добощука. Головний герой — рекрут Олекса Довбуш, який на початку 18 століття тікає в гори через свавілля і жорстокість польської шляхти. Разом із братом Іваном опиняється поза законом, стає опришком і готує повстання селян проти панів на Покутті.

"Довбуш" — другий найдорожчий фільм в історії українського кіно. Коштував 120 млн грн. І номер один за бюджетом серед ігрових стрічок, без урахування анімаційної "Мавки".

Нині історичний блокбастер — на другому місці у списку найкасовіших вітчизняних прем'єр цього року. Поступається лише "Мавці". Тобто це найуспішніший ігровий фільм 2023-го.  

Новинка також посідає третю сходинку за касовими зборами за всю історію українського кіно. Окрім "Мавки", попереду лише "Я, ти, він, вона". Тобто "Довбуш" є й найкасовішим драматичним фільмом. Для порівняння: попередній проєкт режисера — історична драма "Поводир" 2014 року — зібрав 14,1 млн грн. 

Минулого місяця я писав, що робота Саніна "гарантує собі потрапляння у першу п'ятірку найкасовіших вітчизняних фільмів" та "точно закріпиться серед головних наших кінохітів усіх часів". Так і сталося. Водночас повторю, що "бокс-офіс "Мавки", звісно, залишиться недосяжним. Так само мало шансів зрівнятися зі зборами "Я, ти, він, вона". У будь-якому разі прокат картини триває, тож вона ще дозбере кілька мільйонів і має перетнути позначку в 60 млн грн.

Люксембург, Люксембург — 34 млн грн

Режисер: Антоніо Лукіч 
Прем'єра: 13 квітня

Трагікомедія режисера "Мої думки тихі" Антоніо Лукіча натхнена подіями з його власного життя та особистими спостереженнями. Розповідає про різних за характерами братів-близнюків із міста Лубни Полтавської області. Водій маршрутки Коля та поліціянт Вася дізнаються, що їхній давно зниклий батько захворів і помирає в лікарні у Люксембурзі. Після суперечок і поневірянь вони вирушають у подорож за кордон, щоб востаннє побачити людину, яка покинула їх у дитинстві.

"Люксембург, Люксембург" став третім найкасовішим фільмом року і дев'ятим за всю історію. У понад тричі перевищив 10-мільйонні збори попередньої стрічки Лукіча. 

Крім того, тепер це найпопулярніший зразок українського авторського фестивального кіно. Світова прем'єра картини відбулася на Венеційському кінофестивалі у другій за значущістю конкурсній програмі "Горизонти", а після того її показали ще на кількох кінооглядах.

Памфір — 11,4 млн грн

Режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук 
Прем'єра: 23 березня

У кримінальній драмі дебютанта в повному метрі Дмитра Сухолиткого-Собчука йдеться про будівельника і колишнього контрабандиста на прізвисько Памфір. Його справжнє ім'я — Леонід. Після тривалих заробітків за кордоном повертається в рідне буковинське село. Коли його син Назар влаштовує пожежу в молитовному домі, батько мусить згадати своє кримінальне минуле, щоб відплатити місцевому авторитету.

Четверте місце в рейтингу найуспішніших вітчизняних прем'єр року — не єдине досягнення учасника Каннського кінофестивалю "Памфіра" у прокаті. Як я написав цього тижня, стрічка "входить у тридцятку найкасовіших українських фільмів". А 11,4 млн грн — "це один із найкращих показників зборів серед усіх наших фестивальних стрічок — артхаусних та артмейнстримних". Адже серед представників цієї категорії більше зібрали тільки згадані вище "Люксембург, Люксембург" і "Поводир".

Щедрик — 10,8 млн грн

Режисерка: Олеся Моргунець-Ісаєнко 
Прем'єра: 5 січня

Історична драма режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко розповідає про три родини, які під час Другої світової війни живуть в одному будинку. Його мешканці — українці, євреї та поляки — стикаються з утисками нацистського і радянського режимів. Співи української пісні "Щедрик" об’єднують дітей із цих сімей.

Фільм постановниці документалок "Депортація 44-46", "І кожна річка" та ігрової "Казки про гроші" став однією з найбільш успішних драм у вітчизняному прокаті за часів Незалежності.

Мирний-21 — 4 млн грн

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв
Прем'єра: 22 лютого 

Воєнна драма режисера "Кіборгів" і "Захара Беркута" Ахтема Сеітаблаєва розповідає про облогу Луганської прикордонної бази в червні 2014-го. В основу фільму поклали реальну історію луганських прикордонників, які дали бій російським окупантам, попри перевагу ворога в силі та техніці.

Шоста повнометражна стрічка Сеітаблаєва стала однією з найкасовіших новинок року. Водночас поступається головним хітам у кар'єрі режисера — історичному екшену "Захар Беркут" зі зборами у 35,5 млн грн і воєнній драмі "Кіборги", бокс-офіс якої становив 23,2 млн грн.

20 днів у Маріуполі — 1,1 млн грн

Режисер: Мстислав Чернов
Прем'єра: 31 серпня

Дебютний документальний фільм воєнного кореспондента Мстислава Чернова показує облогу Маріуполя російськими військами в лютому-березні 2022-го. Протягом 20 днів один з останніх міжнародних журналістів у місті фіксував воєнні злочини окупантів і наслідки їхнього повномасштабного вторгнення. 

Фільм-лауреат американського кінофестивалю "Санденс" та представник України на "Оскарі" не лише посів сьоме місце у переліку касових хітів року. За інформацією дистриб'ютора, "20 днів у Маріуполі" також став найкасовішою документалкою в історії українського прокату. 

Читай також: 265 мультфільмів за 5 днів: найбільший фестиваль анімації почався в Києві

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації