"Памфір" став тріумфатором національної кінопремії

"Памфір" став тріумфатором національної кінопремії Кадр із фільму "Памфір". Фото: фейсбук pamfirfilm

Кримінальна драма про колишнього контрабандиста "Памфір" здобула 11 нагород сьомої національної кінопремії "Золота дзиґа". Це найкращий результат року та другий найкращий за всю семирічну історію премії. Лауреатів у різних номінаціях назвали протягом 19-29 вересня на офіційних сторінках Української кіноакадемії у соцмережах.

Далі розповідаю про фільм-тріумфатор і його різноманітні здобутки та інші підсумки "Золотої дзиґи".

Читай також: Забужко, O.Torvald, Подерв'янський та інші: куди піти в Києві 2-6 жовтня

Про що "Памфір"

Головний герой фільму — 40-річний Леонід на прізвисько Памфір, який повертається із заробітків на батьківщину. Тривалий час він працював будівельником у Європі. Разом із сім'єю живе у буковинському селі біля кордону з Румунією. Дружина Олена та 14-річний син Назар хочуть, щоб Леонід залишився вдома, а він планує знову поїхати за кордон. 

Дія відбувається напередодні святкування Маланки. Назар мріє вперше піти з батьком на традиційний карнавал. Щоб не допустити його від'їзду, хлопець підпалює документи Леоніда. Пожежа знищує молитовний дім, який належав місцевому авторитету. Для відшкодування збитків Памфір мусить повернутися до криміналу. Йому доводиться згадати своє контрабандистське минуле, за сюжетом.

Це історія про сім'янина, який заради захисту власної родини здатен повернути на небезпечний шлях. Про міжособистісну та водночас суспільну боротьбу, метою якої є збереження цілісності своєї сім'ї та своїх кордонів, навіть попри нехтування загальнолюдськими моральними орієнтирами, — зазначено в описі.

За лаштунками

"Памфір" — повнометражний ігровий дебют режисера та сценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука. Він є членом Української та Європейської кіноакадемій, учасником об’єднання документалістів Babylon'13, засновником сценарної платформи Terrarium. У доробку кінематографіста — понад десять стрічок. Серед них — документалка "Красна Маланка", короткометражки "Штангіст" і "Літургія протитанкових перешкод".

На створення "Памфіра" Сухолиткого-Собчука надихнула робота над "Красною Маланкою", в якій ідеться про підготовку до Маланки у Красноїльську Чернівецької області. 

Основні зйомки відбулися в селах Топільче й Зелене Верховинського району Івано-Франківської області. Головну роль виконав актор Олександр Яцентюк. Також у фільмі зіграли Станіслав Потяк, Соломія Кирилова, Олена Хохлаткіна, Мирослав Маковійчук, Іван Шаран та Олександр Ярема.

Перед фільмуванням кілька місяців тривав акторський табір у Верховині на Івано-Франківщині. У межах репетиційної експедиції творча група жила там у готелі сімейного типу та двох хатах і готувалася до знімального процесу.

Світова прем'єра "Памфіра" відбулася у травні торік на Каннському кінофестивалі у програмі "Двотижневик режисерів". Відтоді фільм показали на більш ніж 40 міжнародних кінооглядах, а права на показ придбали понад 20 країн. 

23 березня 2023-го стрічка вийшла у національний прокат. А 22 червня — на стримінговому сервісі Netflix. Того ж місяця британське видання The Guardian внесло картину до списку найкращих фільмів року.

Коментарі режисера та експерта

Дмитро Сухолиткий-Собчук каже, що "Памфір" розповідає про українців — хто ми і які ми. А також присвячений взаєминам у сім'ї. Одна з багатьох сюжетних ліній розкриває питання, на що ми здатні заради наших рідних.

За словами режисера, у фільмі закладено багато контекстів. "Від історичного минулого до сьогодення, протистояння різних дуальностей, як релігійних, так і індивідуальних у питаннях моралі, совісті, відповідальності". 

Глядач в якісь моменти може думати, що розкусив історію і знає, чим усе закінчиться. Мені хотілося щоразу обманювати його очікування. Причому будь-яким способом. Навіть найпідлішим. Навіть коли кожному хочеться, щоб зло було покарано. Але це можливо тільки у кіно, а в реальному житті я не вірю в покараність зла, — говорить Сухолиткий-Собчук.

Свою роботу над стрічкою він порівнює з написанням картини з кількома планами. Намагався досягти такого ефекту, щоб глядач уявив себе всередині полонта. "Тільки як автор я вказую, де вам потрібно в ту чи іншу мить бути".

Довгі сцени у фільмі — теж елемент такої ідеї. Вони є розділами, що впливають на життя головного героя, його родину і низку вчинків, які приводять до такого фіналу, — додає режисер.

Як зазначає британська кінокритикиня Ріта ді Санто, фільм у дусі сучасної казки розповідає історію колишнього контрабандиста, який намагається стати на правильний шлях, але його затягує вир насильства.

Режисер крок за кроком веде селом, як мікрокосмом сучасного світу, де панують хулігани, звідки чесні люди можуть лише втекти. Кіно вирізняють атмосферність і напруженість. Постійно присутнє відчуття наближення трагедії, — каже експертка.

Золота дзиґа

Сьому національну кінопремію "Золота дзиґа" вручили за досягнення в українському кіно за 2022 рік. Церемонію нагородження скасували через повномасштабну війну. Замість цього було поступове оголошення переможців онлайн. У такому ж форматі у вересні провели попередню, шосту "Золоту дзиґу", в межах якої відзначили лауреатів за 2021-й.

Переможців 2022 року визначили у 23 категоріях. Це 21 основна номінація, а також спеціальна нагорода "відкриття року" та почесна нагорода за внесок у розвиток українського кіно.

"Памфір" претендував на "Золоту дзиґу" в 14 номінаціях. 11 відзнак — це другий найкращий результат за весь час існування премії. Це на одну статуетку менше, ніж минулого місяця в межах оголошення лауреатів 2021 року зібрала драма Катерини Горностай "Стоп-Земля", яка встановила рекорд "Золотої дзиґи".

Далі список категорій, у яких переміг "Памфір".

Найкращий фільм — продюсери Олександра Костіна, Євгенія Яцута, Артем Колюбаєв, Альона Тимошенко та режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук;

Найкраща режисерська робота — Дмитро Сухолиткий-Собчук;

Найкращий сценарій — Дмитро Сухолиткий-Собчук;

Відкриття року — Дмитро Сухолиткий-Собчук;

Найкраща чоловіча роль — Олександр Яцентюк;

Найкраща жіноча роль другого плану — Олена Хохлаткіна;

Найкраща операторська робота — Микита Кузьменко;

Найкраща робота художника-постановника — Іван Михайлов;

Найкращий грим — Марія Пилунська;

Найкращий дизайн костюмів — Марія Квітка;

Найкращі спеціальні ефекти — Денис Рева.

Загальні здобутки фільму

Загалом "Памфір" має щонайменше 30 нагород різноманітних фестивалів і премій в Україні та за кордоном. Це один із найбільш визнаних вітчизняних фільмів часів Незалежності. 

Серед відзнак варто особливо виділити два призи 51-го Київського міжнародного кінофестивалю "Молодість" 2022 року. Це гран-прі міжнародного конкурсу та спеціальний диплом журі у національному конкурсі.

А також п'ять статуеток п'ятої національної премії кінокритиків "Кіноколо" за 2022 рік. Стрічку відзначили в номінаціях "найкращий повнометражний ігровий фільм", "найкращий режисер", "найкращий сценарій", "відкриття року" та "найкращий актор".

"Памфір" також став хітом українського прокату. Зібрав 11,4 млн грн. Нині посідає четверте місце у списку найкасовіших національних кінопрем'єр цього року після мультфільму "Мавка. Лісова пісня", історичного екшена "Довбуш" і трагікомедії "Люксембург, Люксембург". 

Крім того, робота Дмитра Сухолиткого-Собчука входить у тридцятку найкасовіших українських фільмів за всі роки Незалежності. Тут варто підкреслити, що 11,4 млн грн — це один із найкращих показників зборів серед усіх наших фестивальних стрічок — артхаусних та артмейнстримних. 

Інші нагороди сьомої національної кінопремії

На другому місці за кількістю цьогорічних "Золотих дзиґ" — "Бачення метелика" режисера Максима Наконечного. Розповідає про звільнену з полону на Донбасі аеророзвідницю добровольчого батальйону, яка після повернення до рідного Києва намагається адаптуватися до мирного життя. Драму відзначили за найкращий монтаж і звук. 

Інші лауреати цього року здобули по одній статуетці. Серед них — "Клондайк", який відзначили за найкращу жіночу роль. Та "Я і Фелікс", який нагородили в номінації "найкраща чоловіча роль другого плану". А от без жодної відзнаки залишилися такі стрічки, як "Люксембург, Люксембург" Антоніо Лукіча та "Відблиск" Валентина Васяновича.

Ось перелік усіх інших переможців, окрім "Памфіра".  

Найкраща жіноча роль — Оксана Черкашина за фільм "Клондайк";

Найкраща чоловіча роль другого плану — Юрій Іздрик за фільм "Я і Фелікс";

Найкращий монтаж — Аліна Горлова за фільм "Бачення метелика";

Найкращий документальний фільм — продюсери Валерій Калмиков, Олексій Кобелєв та Яна Калмикова і режисерка Аліса Коваленко за стрічку "Ми не згаснемо";

Найкращий анімаційний фільм — продюсер і режисер Микита Лиськов за мультфільм "Путлер Капут";

Найкращий серіал — продюсер і режисер В'ячеслав Бігун за серіал "Україна в огні 2";

Найкращий короткометражний ігровий фільм — режисер Аркадій Непиталюк і продюсерка Анастасія Буковська за стрічку "ГКЧП";

Найкращий короткометражний документальний фільм — режисерка та продюсерка Юлія Гонтарук і режисер Дмитро (Орест) Козацький за стрічку "Фортеця Маріуполь. Останній день на Азовсталі";

Найкращий звук — Василь Явтушенко за фільм "Бачення метелика";

Найкраща музика — Микита Моісеєв за фільм "Крихка пам'ять";

Найкраща пісня — "То таке життя" з фільму "Я працюю на цвинтарі", слова до якої написали Марина Круть та Герда Соняш, а музику — Марина Круть і Михайло Клименко;

За внесок у розвиток українського кінематографа — режисер і продюсер Андрій Загданський.

Про премію

"Золота дзиґа" — щорічна українська національна кінопремія, яку присуджують за професійні досягнення у розвитку вітчизняного кінематографа. Її заснувала 2017 року Українська кіноакадемія. За перемогу в різних номінаціях змагаються повнометражні й короткометражні фільми — ігрові, документальні та анімаційні, а також серіали. Лауреатів шляхом голосування обирають професіонали та експерти галузі, які входять до складу кіноакадемії. 

До "Памфіра" переможцями в головній категорії "найкращий фільм" у попередні роки ставали "Гніздо горлиці" Тараса Ткаченка, "Кіборги" Ахтема Сеітаблаєва, "Донбас" Сергія Лозниці, "Мої думки тихі" Антоніо Лукіча, "Атлантида" Валентина Васяновича та "Стоп-Земля" Катерини Горностай.

Ми постійно бачимо зростання якості українських фільмів і серіалів, з-поміж яких обрати одного переможця справді  складно. Цьогорічна премія не стала винятком. Усі номінанти були гідні перемоги. І вони вже є переможцями, адже завоювали любов як українського, так і міжнародного глядача, що є найголовнішим для аудіовізуального контенту, — каже виконавча директорка Української кіноакадемії Анна Мачух.

Що далі

З 5 до 11 жовтня "Памфір" можна буде знову подивитися на великому екрані в Києві. У ці дні фільм показуватимуть у кінотеатрі "Жовтень" як частину програми фестивалю "Нова генерація", присвяченого молодому поколінню українських режисерів. А 7 жовтня о 14:40 там відбудеться творча зустріч із режисером.

Читай також: Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації