Київ між рядків. 10 крутих книг, присвячених столиці

Київ між рядків. 10 крутих книг, присвячених столиці Колаж: "ТиКиїв"

Київ наче магніт вабить до себе, і у кожного з ним свої асоціації. Для когось це затишні вулички Подолу, а для когось – рейви на Рейтарській чи гамірний Хрещатик. Напередодні Дня народження нашої столиці ми склали для тебе добірку книг, присвячених Києву. Дізнайся про неймовірних людей, таємниці столичних вуличок і потаємні секрети міста і закохайся у нього заново!

Щоб жити. Розуміючи Київ 

Неординарна книга, автори якої – 22 киян, більшість яких залишилися на схилі літ самотніми. На сторінках "Щоб жити. Розуміючи Київ" — історії про їхнє життя, побут, розваги та місцеві традиції у різні періоди минулого століття. Тут і підпільні кінотеатри, і подільські базарчики, і ще безліч яскравих спогадів, ілюстрованих фотографіями.

Валерян Підмогильний "Місто" 

Перший урбаністичний роман в українській літературі від представника "Розстріляного відродження" Валер'яна Підмогильного. 
Головний герой книги – Степан Радченко, який на початку 20-х починає нове життя у Києві та мріє підкорити столицю, ставши успішним письменником. Натомість велике місто і через кохання, і через бруд, і через перемоги, а часто й через зради повністю змінює характер хлопця. 

Марина Гримич "Клавка" 

Події роману Марини Гримич розгортаються у повоєнному Києві. Головна героїня – 26-річна Клавка, секретарка Спілки письменників України. Вона майже не має особистого життя, тож знає про життя літераторів майже все. Паралельно вона опиняється у центрі любовного трикутника. Їй треба обрати  між відповідальним працівником ЦК КП(б)У і молодим письменником, який щойно повернувся з фронту. У цій книзі ти дізнаєшся не лише про життя центру повоєнного Києва з Євбазом, комунальними квартирами та об'єднанням "Роліт", а й українське літературне життя 40-х років. 

Маргарита Сурженко "Квартира київських гріхів"

Вони живуть у самому серці столиці, але ніхто їх не помічає. Вони приходять до вас, але ви цього не бачите. Вони щодня зваблюють вас. А вибір, піддатися спокусі чи залишитися вірному собі — завжди за вами. Вони — сім київських гріхів, прекрасні містичні панни, які не дають місту нудьгувати. Одного разу піддавшись спокусі, головний герой роману Маргарити Сурженко потрапляє в їхнє помешкання. Чи вдасться йому пройти випробування всіма гріхами? Адже в кінці шляху на нього чекає найкраще, що може подарувати доля…

Віктор Домонтович "Дівчина з ведмедиком" 

Ексцентрична історія про кохання учителя і його учениці-бунтарки. Ну і, звісно, чудовий Київ початку 20-го століття. А ще "Дівчина з ведмедиком" — блискучий приклад інтелектуальної прози про зміну культурних орієнтацій і трагічну розколотість людини, яка живе у кризову добу.

Міла Іванцова "Я тут живу"

Цей роман Міли Іванцової чекав на видання дев'ять років. Він показує життя Києва і його мешканців у період між двома Майданами, коли люди, зі слів авторки, "не надто дослухалися до пульсу старовинного міста як живої істоти, але жили в ньому, переплітаючись долями, долали кожен свої сходинки, набивали кожен свої ґулі та, розчаровані результатами першого Майдану, знову сподівалися лишень на себе, не надто вірячи в "манну" з печерських пагорбів. Працювали, виживали, кохали або шукали кохання, подекуди замінюючи його сурогатом". Роман про маленьких людей у великому місті, написаний з любов'ю до міста і до людей. 

Олесь Ільченко "Місто з химерами"

Детективний роман Олеся Ільченка, у якому йдеться про Київ, а також про життя і творчість відомого архітектора польського походження Владислава Городецького, що мешкав у цьому місті на початку 20 століття. "Місто з химерами" дозволяє зазирнути за лаштунки Театру Соловцова, зустріти Ларису Косач у Музеї старожитностей, випити гарячого шоколаду в кафе "Семадені", поспостерігати за будівництвом Миколаївського костелу і навіть політати аеропланом разом з Ігорем Сікорським. Уважні читачі й читачки дізнаються про загадки життя відомого будівничого Владислава Городецького і разом з героями роману отримають можливість розкрити головну таємницю Києва. Що означає "зловісний трикутник"? Чому його було створено? Що в центрі цього трикутника? Чому небезпека панує над старим містом і чи справді вона вже в минулому?

Василь Шкляр "Ключ"

Саме цей роман приніс успіх українському письменнику. Автор написав книжку за 30 днів, хоча ідею виношував 12 років. У центрі уваги опиняється журналіст, філолог Андрій Крайній. Він пише програми для нових і старих політичних партій. Одного дня пошуки квартири для оренди приводять Андрія на вулицю Рогнідинську, де невідомий чоловік пропонує головному герою квартиру номер 13. Після укладання угоди про оренду цей чоловік безслідно зникає, а Андрій залишається сам у чужому помешканні. Сюжет побудовано як історію пошуку ключів. Перший — до загадки дивної квартири. Другий — до серця коханої жінки Сани, з якою Андрій познайомився під час розслідування. Детективна історія приводить героїв прямісінько в пастку підступних злодіїв. Як вийти з безвихідної ситуації? 

Іван Нечуй-Левицький "Хмари" 

"Здається, весь Київ хапався вдихнуть в себе останнiй раз тепле повiтря вмираючого лiта". Рядок, у якому невимовна любов до української столиці — цитата з книжки "Хмари" Івана Нечуя-Левицького. Це один із ранніх творів письменника, у якому розповідається про київську інтелігенцію кінця 19 століття. Тут поетично змальовані краєвиди Києва, цікаві персонажі, багата мова та історичні відомості. Але одна з основних тем повісті — протест проти насильницької русифікації, національні утиски та намагання знищити нашу націю і культуру. Звісно, царська цензура завертала твір багато разів через, так би мовити, "загальне українофільське спрямування». У радянському каноні текст вважався маргінальним. Прочитавши роман, розумієш, що відстоювання національної ідентичності — це безперервний шлях нашого народу. 

Анатолій Дімаров "Міські історії"

У цій збірці йдеться про родинні стосунки, страждання й радощі героїв — не надумані, не штучні. Адже, за словами письменника, він в архіви не ходив, очевидців не шукав. Те, що зворушувало в житті, те й описував. І робив це завжди з неабиякою майстерністю, адже був наділений особливим даром бачити душу людини, розуміти тих, хто жив непомітно для інших, наче скрадаючись і водночас переживаючи значні потрясіння, потерпаючи від несправедливості, щиро радіючи несподіваним подарункам долі.

Психологічно тонко змалювавши ситуацію, автор усувається від оцінювальних суджень. Ці непрості історії спонукають читачів до багатьох роздумів. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації