Книжки про історію України, які варто прочитати кожному
"Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього", — сказав колись поет Максим Рильський. Література про історію нашої країни щомісяця стає дедалі популярнішою. Книжки з нашої сьогоднішньої добірки допоможуть дізнатися, якою ціною виборюється Незалежність України.
Подолати минуле. Глобальна історія України
Ця книжка — результат 15-літньої роботи професора Ярослава Грицака. На полицях книгарень вона з'явилась минулого року й одразу здобула визнання серед читачів. Цей твір не тільки про минуле, а ще й спроба зазирнути в майбутнє. Адже одне з ключових запитань: "Якою має бути сучасна Україна?". У книжці розвінчуються міфи, ілюзії та стереотипи про Україну. "Подолати минуле" — це спроба вийти за межі національної історії й "перезавантажити" країну. До речі, після початку повномасштабного вторгнення книжку оновили. Епілог твору написано вже під звуки сирен. У ньому — про терористичну війну, про те, як путін зловживає історією, та про висновки, які ми маємо зробити.
Я змішаю твою кров із вугіллям
Зрозуміти український cхід. Наприкінці 2016-го автор книжки Олександр Михед вирушив у подорож шістьма містами Донецької та Луганської областей. Він досліджував місцеве життя, архівні історії та спілкувався з тамтешніми мешканцями. Для книжки Михед записав інтерв'ю з людьми, які народилися на cході: письменник Сергій Жадан, художниця Алевтина Кахідзе, релігієзнавець Ігор Козловський, художник Роман Мінін. Ці розповіді допомагають як автору, так і читачам зрозуміти cхід України, його багатоголосся та унікальний характер. Як одна з найстаріших черепах у світі пов'язана із заснуванням Донецька? Якою ціною дається кожна тонна видобутого вугілля? І які історії заховано у вільних степах Дикого поля? Відповіді відшукаєте у книжці.
Скоропадський і Крим. Від протистояння до приєднання
Книжка від кримчанина Сергія Громенка — ідеальний вибір для всіх, хто цікавиться минулим та сучасним півострова. Питання про його статус, приналежність та управління насправді постали перед Україною не після анексії півострова росією у 2014-му, а ще 100 років тому. Оповідь про Крим у книжці переплітається з біографією Скоропадського. Автор розповідає про непрості відносини української влади та Криму під час національно-визвольних змагань 1917–1921 років. Громенко написав шість книжок про півострів, у 2011-му став Лауреатом V Міжнародного конкурсу імені Єжи Гедройця, а у 2019-му — фіналістом Всеукраїнського рейтингу "Книжка року".
Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до Незалежності
Книжка українсько-американського письменника та історика, професора Гарвардського університету Сергія Плохія. Автор цікаво й доступно розповідає про історію нашої держави — від часів Геродота до подій на сході України сьогодні. Видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через їх призму — і наші реалії. У 2018 році ця книжка принесла письменнику Шевченківську премію.
Справа Василя Стуса
Ця книжка — не просто розповідь про життя і смерть поета, це історія боротьби за Україну, за її мову та людей. Видання на 90% складається з архівних документів. Тут зібрані покази свідків, листи Стуса з тюрми, спогади його рідних та друзів, невідомі факти щодо життя, ув'язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом "Секретно". Невдовзі після виходу книжки кум путіна Медведчук подав позов до суду, щоб заборонити видання. Втім, як це часто буває, заборона книжки зробила її ще популярнішою. За короткий час весь тираж розкупили, а видавництву довелося друкувати ще. Сам Медведчук свого часу був адвокатом поета і дисидента. І його часто звинувачують у порушенні адвокатської етики під час того процесу. Сам він своєї провини не визнає. Судова тяганина врешті закінчилась на користь книжки.
Ukraїner. Країна зсередини
Україна здатна заворожити своєю красою та чистою природою будь-якого туриста до безтями. Книга була створена після експедиції Україною, яка тривала з 2016 по 2018 рік. Це були історичні регіони від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії, тому книга наповнена найгарнішими та найяскравішими фото з мандрівок унікальними місцями, аби кожен, хто відкриє її, зрозумів: Україна прекрасна для подорожей.
Загублений острів
Книга — це зібрані журналісткою репортажі з окупованого Криму, які ввібрали в себе історії про життя півострова, куди жінка їздила протягом 2014-2019 років. Це трагедії підприємців та пенсіонерів, кримських татар, студентів, громадських активістів, правозахисників та військових, життя яких повернулося в незворотному напрямі після 2014 року.