Книжки про російсько-українську війну, написані іноземцями

Книжки про російсько-українську війну, написані іноземцями Колаж: "ТиКиїв"

За 10 років російсько-української війни написано та видано більш як 1300 книжок. З них за останні 2 роки — понад 400, і, ми впевнені, буде написано ще більше. Щоденники, поезія, романи, інтерв'ю, історія, нон-фікшн: праць про війну ніколи не буде достатньо, тому що це індивідуальна і колективна пам'ять, яку нам важливо закарбувати, розповісти іншим країнам та передати наступним поколінням, щоб "ніколи знову". 

Особлива полиця цих книжок — це ті, що написані іноземцями: деякі з них перебували в Україні під час війни, хтось волонтерив та допомагав, хтось збирав історії: ця література інша, бо в авторів відмінний від українського світогляд та досвід, і це дає змогу зрозуміти, як сприймають Україну, українців і війну у нас за кордоном. 

Ми зібрали 7 книжок про російсько-українську війну, написаних іноземцями, що варті твоєї уваги.

Саймон Шустер, "Шоумен: зсередини вторгнення, яке сколихнуло світ і зробило лідером Володимира Зеленського" 

Оригінальна назва: Simon Shuster, "The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky". 

Найновіша та найочікуваніша книга про російсько-українську війну через призму історії Володимира Зеленського. Це хроніка його життя та президентства: від гримерки комедійних шоу до окопів, що написана журналістом Саймоном Шустером, який провів із Зеленським багато часу протягом останніх чотирьох років та під час повномасштабної війни: у бункері та у подорожах. 

Шустер був із Зеленським у численних поїздках на фронт і зробив десятки інтерв'ю з його дружиною, друзями, радниками, міністрами та військовим командуванням. Вийшла дуже інтимна та відверта історія еволюції президента від телевізійного актора до всесвітньо визнаного лідера. 

Ця книга — перша розповідь зсередини про життя Зеленського в умовах вторгнення. Члени найближчого оточення президента показують, як змінювався характер Володимира під тягарем лідерства та жахіть, свідком яких він був щодня. Наприклад, Олена Зеленська описує свою втечу з Києва з дітьми, життя за кордоном і напруженість, яка виникла в їх шлюбі, коли вона намагалася повернутися до державної ролі. А генерал Валерій Залужний ділиться історією своїх непростих стосунків із президентом і подальшими наслідками.

Олеся Хромейчук, "Смерть солдата, розказана його сестрою"

Оригінальна назва: Olesya Khromeychuk, "The Death of a Soldier Told by His Sister".

Ця книжка — поєднання мемуарів та есе Олесі Хромейчук, директорки Українського інституту в Лондоні, які розповідають історію брата авторки та історію України. Це досвід проживання загибелі брата на війні в Україні та нагальний акт опору проти жорстокості війни.

Олеся переїхала до Британії у 16 років, а її брат, поживши за кордоном якийсь час, повернувся до України та вирішив піти добровольцем. Сестра шукає йому спорядження, допомагає та підтримує, попри розбіжності в поглядах.

Володимир, брат Олесі, загинув від осколкового поранення під час служби у ЗСУ на сході України у 2017 році. Намагаючись змиритися із втратою брата, авторка також осмислює російське вторгнення в Україну: як історикиня війни, як жінка і як сестра.

Тімоті Снайдер "Дорога до несвободи: Росія, Європа, Америка"

Оригінальна назва: Timothy Snider, "The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America". 

Ця (дуже популярна за останні два роки) книга — історія 2010-х років, яка пов'язує перше вторгнення Росії в Україну з її втручанням у вибори в США. У ній йдеться про політику, кіберпростір, ідеологію та пропаганду за часів Путіна. Пояснює, що стоїть за дивними обґрунтуваннями диктатора щодо свого вторгнення в Україну, чому Україна відіграє таку важливу роль у піднесенні чи падінні демократії загалом та інше. 

Тімоті Снайдер не потребує представлення, але раптом ти не зустрічався раніше з цим прізвищем (або забув), нагадаємо: Снайдер — американський письменник та історик, що спеціалізується на історії Центральної та Східної Європи, особливо на періоді Голокосту. Крім письменницької кар'єри, він обіймає посаду професора історії в Єльському університеті, а також на постійній основі є науковим співробітником Інституту гуманітарних наук у Відні, перебуває в Раді з міжнародних відносин і Комітеті по совісті Меморіального музею Голокосту в США. Снайдер написав десяток книжок про історію Східної Європи, про Голокост та про Україну, знає українську, французьку, німецьку, польську, чеську, словацьку, російську і білоруську.

Кайл Дункан та Естер Федоркевич, "Надія для України: історії мужності та благодаті з передової"

Оригінальна назва: "Hope for Ukraine: Stories of Grit and Grace from the Front Lines of War".

Ця книжка видавництва християнської літератури Baker Publishing Chosen Books — збірка інтерв'ю з українцями, які залишилися в країні: військовими, гуманітарними працівниками, волонтерами та біженцями. Ці бесіди були записані впродовж трьох тижнів наприкінці березня та на початку квітня. Автори бестселерів Кайл Дункан та Естер Федоркевич мають родинні зв'язки з Україною, тому вирішили написати цю книгу на початку повномасштабного вторгнення. 

Частково оповідь, частково воєнний репортаж — "Надія для України" — переносить у сувору реальність зруйнованої війною України. Вона розповідає про те, як люди рятуються від бомб, що зрівнюють із землею їхні квартали, про втечу від секс-торгівців у хаосі прикордонних переходів і порятунок дітей-сиріт, що потрапили в пастку російських танків. Ці історії реальних українців, які долають жахливі труднощі з мужністю і про те, як у цьому допомагає віра у Бога.

Навіть серед хаосу і трагедії найбільшої війни в Європі з часів Другої світової війни, Бог справді діє у спасительний спосіб, — говорять автори. 

Себастьян Гобер, "Україна. Герої всупереч собі"

Оригінальна назва: Sébastien Gobert, "Ukraine. Héros malgré eux"

Ця книжка французького журналіста Себастьяна Гобера, колишнього кореспондента, який мешкає в Києві, — любовний лист до України, суб'єктивний текст, який показує його бачення країни та українців, як зазначає сам автор. Він намагається зрозуміти й віднайти відповідь на запитання: чому українці так налаштовані чинити опір?

Розповідь Себастьяна супроводжується інтерв'ю з Тетяною Огарковою та Володимиром Єрмоленком, Богданою Неборак та Богданом Логвиненком. 

Крістофер Міллер, "Війна прийшла до нас: життя та смерть в Україні"

Оригінальна назва: Christopher Miller, "The War Came to Us: Life and Death in Ukraine".

Крістофер Міллер, кореспондент Financial Times в Україні, що був на місці подій, коли впали перші російські ракети й війська прорвалися через кордон. Це історія боротьби України за свободу, розказана на основі особистого досвіду Міллера, фронтових репортажів та інтерв'ю з героями. 

"Війна прийшла до нас" висвітлює ключові події новітньої історії України — від степів Донбасу на далекому сході до серця революційного табору Євромайдану в Києві; від чорноморських берегів Криму, де російські війська непомітно анексували український півострів, до кривавих полів битв, де бродили козаки до того, як залізними кулаками правили кремлівські воєначальники; а також через жах і руйнування, спричинені російськими військами в Бучі, Бахмуті, Маріуполі та за його межами", — такий текст можна прочитати в описі книги, але до неї варто ставитись дуже уважно і навіть трохи критично.

Нині Міллер висловлюється на підтримку України у своєму твітері, водночас свої попередні матеріали, написані за роки до повномасштабного вторгнення (а він активно підігравав кремлівській пропаганді, зокрема демонізуючи полк "Азов"), він ніяк не прокоментував.

Міллер позиціює себе як репортера-фахівця з теми Східної Європи загалом і України зокрема, але книжка радше підіграє тенденціям ринку, — бо писати про російсько-українську війну "модно".

Крістофер А. Лоуренс, "Битва за Київ"

Оригінальна назва: Christopher A Lawrence, "The Battle of Kyiv".

"Битва за Київ" — про героїчну стійкість українців у перший місяць війни. Тут і аналіз політичної та військової підтримки, наданої Україні з боку НАТО та інших країн. Автор досліджує першу фазу війни, під час якої російські бронетанкові, механізовані та аеромобільні війська йшли на Київ, оточили Чернігів, двічі захоплювали Херсон і загрожували самому існуванню української держави.

Ця книга — спроба створити важливий історичний документ, який описує невизначеність і тривогу, з якими зіткнулися не лише протиборчі сили, але й решта світу. 

Автор Крістофер А. Лоуренс — професійний історик і військовий аналітик. Він є виконавчим директором і президентом Інституту Дюпюї, організації, що займається науковими дослідженнями та об'єктивним аналізом історичних даних, пов'язаних зі збройними конфліктами та їх врегулюванням. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації