"Лікарка за покликанням": медична драма, народжена в Охматдиті
Сьогодні внаслідок масованої ракетної атаки росії значних пошкоджень зазнала дитяча лікарня Охматдит, що багато років рятувала важкохворих дітей. Зараз багато хто з них опинився під завалами…
Коли почалося повномасштабне вторгнення, лікарі Охматдиту відмовилися залишати маленьких пацієнтів, а сама лікарня згодом перетворилася на своєрідну фортецю. Про це докладно ми писали в цьому матеріалі.
У Києві завершилося знімання 16-серійної медичної драми "Лікарка за покликанням", яка незабаром з'явиться в ефірі каналу "1+1 Україна". "ТиКиїв" першим дізнався подробиці створення серіалу і готовий розповісти їх тобі!
Про що серіал
Талановита лікарка-реаніматолог Марина Бондар, намагаючись врятувати шлюб зі своїм колегою, успішним хірургом Андрієм Бондарем, збирається прийняти пропозицію роботи в Польщі та перевезти туди сім'ю, щоб почати життя з чистого аркуша. Проте 24 лютого 2022 року жінка прокидається від вибухів і вирішує залишитися в рідній лікарні, яка переходить у режим роботи 24/7 та стає рятівною фортецею для багатьох пацієнтів. Попри власну виснаженість, розгубленість, сімейні драми, нестачу ліків та внутрішні проблеми лікарні медики зберігають професіоналізм та невтомно рятують життя. Тож у кожній серії на тлі основної лінії — війни та стосунків головних героїв — є певний медичний кейс: дитина чи дорослий, якого лікарям доводиться рятувати.
"Лікарку за покликанням" можна було б вважати черговою медичною драмою, якщо не знати, що на її створення авторку ідеї та продюсерку Наталію Яковлеву надихнула реальна історія колективу київської лікарні "Охматдит".
"Ми давно співпрацюємо з лікарнею "Охматдит" і знаємо про їхню героїчну працю, але на цей раз навіть мене вразила їхня історія, — розповіла нам Наталія. — Я дізналася її від директора Охматдиту Володимира Жовніра. Виявляється, коли почалася війна, кожен працівник лікарні, від хірурга до санітарки, був настільки впевнений, що Київ захистять, а Україна переможе, що ніхто з них не виїхав, не став вивозити свої родини, навпаки: всіх своїх рідних вони зібрали в Охматдиті.
Перші 50 днів війни весь персонал лікарні — і лікарі, і санітарки, і електрики — жив там у вільних палатах та, не виходячи з неї, рятував не лише дітей, а й поранених дорослих. Тобто Охматдит фактично перетворився на фортецю: зовні лікарню охороняли ТРОшники, а всередині вони щодня здійснювали професійний подвиг".
Так і народилася ідея серіалу, яку згодом підтримав канал "1+1 Україна".
Творці серіалу вирішили, що в сюжеті буде абстрактна лікарня десь у Харківській області. Тим паче, що згодом творці серіалу дізналися, що така ж лікарняна історія, як і в Охматдиті, відбувалася і в Чернігові, і в Сумах, і в Херсоні та Харкові. Зрештою вийшов збиральний образ всіх лікарень, які потрапляли під окупацію чи були близькі до неї, переживали бомбардування, але рятували всіх, кого могли.
Подружжя в ролі подружжя
Отже, головні герої серіалу — чоловік і дружина, завідувачі відділень лікарні: реаніматолог Марина та хірург Андрій, місцевий "альфа самець". На нього реагують всі жінки навколо, попри дружину та 14-річного сина, який із початком війни також переїжджає до лікарні.
Зіркову пару лікарів грає зіркова пара акторів — Сергій Стрельніков та Вікторія Литвиненко. "Причому до кастингу ми підійшли дуже ретельно і довго намагалися підібрати Сергієві партнерку, але згодом зрозуміли, що кращої пари, ніж його власна дружина, акторові годі й шукати, — розповідає продюсерка. — Та й Вікторія показала високий клас і на пробах, і протягом 50 знімальних днів".
"Сімейний підряд" дався взнаки: Сергій і Вікторія мало того, що інколи перебували на майданчику від 9 ранку до 9 вечора, так ще й вдома встигали відпрацьовувати свої сцени.
Акторів у серіалі багато: понад 100 дорослих і 25 дітей, а через кастинги пройшло понад 500 осіб.
У результаті до зіркового складу акторів "Лікарки за призначенням" потрапили Яків Кучеревський, що зіграв директора клініки, Олександр Печериця, Анна Саліванчук, Іван Жилюк, Наталя Кобизька.
А відкриттям для всієї знімальної групи стала 19-річна студентка 2 курсу університету ім. Карпенко-Карого Іоланта Богдюн, яка зіграла юну звабницю — коханку головного героя.
"На пробах вона оком не кліпнула — звабила хірурга так, що в нас з режисером Олександром Кирієнком щелепи повідпадали, — розповідає Наталія Яковлева. — Причому в житті Іоланта — дівчина скромна, повторюся: 19-річна! І це були її перші проби в житті. Звідки вона взяла таку впевненість, як змогла так переконливо зіграти якусь маніакальну любов до дорослого чоловіка? Нам досі незрозуміло. Так буває, коли втручається доля".
За сюжетом, героїня Іоланти виросла без батька і впевнена, що єдиним чоловіком її життя має стати саме Андрій.
Вразили знімальну групу і діти-актори. "Ми не знали точно, які сюрпризи нас очікують з юними акторами, бо ролі у них не прості, але зрештою вони виявлялися крутими професіоналами: неймовірно точно проживали стани поранення, слабкості тощо.
От звідки ця дитина знає, як поводитись, якщо в тебе прострелені ноги? Чи це нове покоління виросло, чи батьки їх змалку готують до професії, чи от такі вони дорослі й свідомі діти війни… Але це високий рівень акторської майстерності!"
За правдивістю дій дорослих артистів слідкували спеціальні медичні консультанти з Охматдиту. Насамперед актори, гримери, художники-постановники, режисер і оператор, готуючись до знімання, переглядали відео справжніх операцій, обираючи ракурси, в яких такі сцени матимуть найменш страшний вигляд, щоб ненавмисне не ретравматизувати психіку глядача.
Щодо кожної медичної маніпуляції їх консультували медексперти, а під час знімання операцій в кадрі були справжні лікарі-інтерни з досвідом операцій: саме їхні руки знімали, щоб в кадрі не було брехні.
Лікарню в серіалі "зіграли" дві локації: спеціально побудований павільйон і колишній радянський санаторій у Пущі-Водиці, де зараз розташований переміщений із Криму табір "Артек".
Українка — не росіянка
Отже, як ми вже писали, головна героїня серіалу на тлі війни переживає особисту драму.
Але тут творці "Лікарки за покликанням" вирішили зламати сталий патерн поведінки героїнь серіалів, до яких ми звикли.
"Тепер вже не секрет, що навіть після 2014 року ми існували в російській культурній парадигмі, бо серіали знімали для широкого ринку і на замовлення та гроші москви, що сформувало й образ героїні, відповідно до задач замовника, — каже Наталія Яковлева. — А в них дуже чітке визначення героїні: жертва і "тєрпіла": об неї ноги витирають, а вона терпить, терпить… І нескінченно пробачає. Але це не патерн української жіночої поведінки! Тому ми свідомо змінюємо архетип героїнь наших серіалів: вона не терпітиме всього, що влаштовують їй чоловік і близькі. І нам цікаво, як на це відреагує глядач. Сподіваємось, своє українцям все ж буде ближче".
Ще один стереотип, який знищують у серіалі — про те, що красива доглянута жінка обов'язково має бути стервом. Марина має чудовий вигляд — доглянута, підтягнута, але вона не стерва, яка когось уводить із сім'ї, а справжня героїня, реаніматологиня, яка має швидко рятувати дітей. Акторка так ретельно опрацювала роль, що додала своїх фарб до характеру й навіть мови свого персонажа — і творці стрічки дуже сподіваються, що глядач це оцінить. Є в серіалі й антагоністи, є й герой, який краде гуманітарку з лікарні — творці серіалу зазначають, що складних тем не уникають: борються з ганебними суспільними явищами на своєму рівні й хочуть побачити, як це спрацює. Але ясно, що ця історія буде розв'язана.
Незламність на екрані й поза ним
Звісно, були в роботі над серіалом і складнощі. "Лікарка за покликанням" знімалася протягом 2,5 місяців, з початку березня до кінця травня, і найтяжчим випробуванням для всієї знімальної групи стали віруси.
Вся група по колу перехворіла на всі віруси, які ходили Києвом. Через вірус, що дає ускладнення на горло, всі включно з акторами були без голосу, потім всі ходили із закладеними носами й не могли дихати, через час вся знімальна група приходила на майданчик із температурою 39 — всі напивалися ліків і працювали, бо перенести знімання було неможливо.
Але актори в такому стані входили в кадр красиві й говорили не в ніс. А коли у Вікторії Литвиненко зник голос, вона проговорювала текст вже самими губами — тепер її переозвучуватимуть на студії. Зате буде що згадати, а головне — буде, що подивитися.
"Серіал вийде майже під кінець третього року війни, — каже Наталія Яковлева. — І прототипи наших героїв та й кожен, хто пережив тоді власну драму, за 3 роки побачать себе такими, якими вони були в перші дні війни. Ми зараз вже зовсім інші, суспільство інше, проблеми інші, й ми вже забуваємо, як це було. Одна з основних наших задач — нагадати, яка була єдність в суспільстві, як ми вірили, допомагали одне одному і готові були на вчинки".
Думаємо, побачити це буде цікаво не лише лікарям і не лише в Україні.
Серіал "Лікарка за покликанням" з'явиться в ефірі каналу "1+1 Україна" в новому сезоні.