Як піклуватися про собак із ПТСР та що робити, якщо знайшли цуценя на вулиці? Радить кінолог

Як піклуватися про собак із ПТСР та що робити, якщо знайшли цуценя на вулиці? Радить кінолог Фото з особистого архіву Марини Куц

Коли нам говорять про розумних песиків, які грають в фільмах і знають, як сподобатися людині, одразу згадуємо про Патрона, який став героєм для українців і вже отримав не одну нагороду зі званнями. Але чи запитували ви себе, як відбувається процес виховання тварин та які чинники потрібно врахувати, приводячи тварину додому?

Ми поговорили з кінологом Мариною Куц про значення її професії, як відбувається дресирування тваринок, яких знайшли на вулиці, та як впоратися із ПТСР у собаки.

Марина Куц. Кінолог

Почнемо з того, хто такий кінолог та де можна навчитися цій справі?

Кінолог – це фахівець, який спеціалізується на навчанні й розв'язанні проблем поведінки собак. Здебільшого кінолог працює не безпосередньо з собакою, а саме з опікунами тварин, навчаючи їх розуміти своїх улюбленців і бути зрозумілими для них.  

Навчатися на кінолога можна декількома способами. Наразі зараз ця діяльність не ліцензується, тому вчитися можна в КСУ (Кінологічна спілка України), але я б рекомендувала набиратися дійсно наукових, актуальних знань і шукати іноземні курси. Наприклад, Nordic Education Centre for Dog Trainers. Та багато інших. Також робота у сфері поведінкових наук обов’язково потребує постійного оновлення знань і підвищення кваліфікації. 

В чому полягає ваша діяльність?

Моя робота складається з декількох різних напрямів. Наприклад, допомогти майбутнім опікунам обрати цуценя та підготуватися до його появи. Підтримка власників, які тільки взяли цуциків і хочуть уже зараз розпочати налагодження контакту з малюком, вчасно і дбайливо познайомити його зі всесвітом, щоб уникнути проблем в підлітковому віці та надалі. Також кінолог займається вирішенням вже наявних особливостей поведінки собаки. Одним із найчастіших запитів є збудливість, страхи та інше.

 

Марина Куц. Кінолог

В роботі з проблемами поведінки найважливіше знайти саме причину, ту незадоволену потребу, яка провокує собаку. Дуже розповсюдженою причиною проблемної поведінки є біль і стан здоров’я. 

Як відбувається дресирування та скільки часу може піти на навчання однієї тваринки?

Дресирування як опанування нових навичок - це одна з найменших частин роботи кінолога-зоопсихолога. І якщо собака перебуває в оптимальному стані для навчання, то процес відбувається доволі швидко. Разом із тим, у собаки є вроджена схильність до пізнання нового. Тож цей процес – тривалістю в життя. Головне, що має дати кінолог – це ознайомити опікуна з тим, як навчати собаку.

 

Марина Куц. Кінолог

 

Що робити, якщо на вулиці знайшли собаку та хочете залишити його собі?

Перш за все тварину потрібно оглянути на наявність травм, шкірних хвороб чи інших ушкоджень. За умови, що собака йде до людини й не боїться одразу відвідати ветеринарного лікаря. Якщо можливості їхати до ветеринара немає, то можете забрати тваринку, але виділити окрему кімнату, на карантин, особливо якщо в домі є інші улюбленці. Не залишайте тварину на самоті та проводьте час із нею. Обережно починайте грати та гладити. Уважно спостерігайте за реакціями песика на дотики та рухи. Дайте новому улюбленцю відіспатися та спокійно їсти. Варто бути готовим до того, що собаки, які знають, що таке голод, будуть охороняти їжу. Тож будьте обережними. Перший тиждень дайте собаці відпочити й звикнути до нової оселі. Водночас шукайте фахівця, який допоможе з остаточною адаптацією.

 

Марина Куц. Кінолог

Що робити, якщо собака перебуває у стані ПТСР?

У стані ПТСР реакції собаки на будь-що можуть бути дуже гострі та непередбачувані. Тож перш за все потурбуйтеся про власну безпеку. Надалі собаці необхідно допомогти максимально відновитися, а найголовнішим буде сон. Собаці в стані нервового перенапруження може бути складно заснути, тому створюємо умови: зручне місце для сну, затемнене приміщення, можливо, навіть варто увімкнути заспокійливу музику для собак. Перший час собака може спати по 18-20 годин на добу для відновлення, але якщо він вже зовсім не може заспокоїтися тривалий час і спить дуже мало або поверхнево, бажано звернутися до поведінкового ветеринара чи невролога.

 

Марина Куц. Кінолог

Як правильно має поводитися фахівець, коли починає працювати?

Як буде поводитися спеціаліст, коли починає працювати із собакою, дуже залежить від стану тварини. Якщо вона ляклива, то можливий варіант, що перші зустрічі будуть проходить на відстані й спілкуватиметеся ви за допомогою мобільного зв’язку. В будь-якому разі фахівець має бачити та розуміти стан собаки, не змушувати працювати, якщо він до цього не готовий або не здатен зараз зосередитися. В жодному разі спеціаліст не має ані сам застосовувати примус і насильство до тварини, ані просити це робити вас. Будьте уважні з вибором людини, яку ви впускаєте майже в серце своєї родини. І якщо відчуваєте, що собака не хоче йти на заняття або під час тренування почувається некомфортно, то сміливо змінюйте спеціаліста, бо вам жити з улюбленцем.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації