Музей порцеляни в Києві: від людини-бика до півника з Бородянки
"ТиКиїв" продовжує знайомити читачів із найцікавішими музеями столиці. Сьогодні завітаємо в київський Музей порцеляни, що містить унікальну колекцію фігур з усього світу. А народився він із мрії!
Читай також: Київський Музей історії туалету: тут не лише унітази
Київський Музей порцеляни розташований неподалік Андріївського узвозу, за адресою Вознесенський узвіз, 28. Його засновник — відомий журналіст Олександр Швець. Попри активну професійну діяльність колекціонування порцеляни стало справою його життя, а згодом вилилося в заснування музею.
Свою колекцію Швець збирав протягом 30 років: по всьому світі купував порцеляну на фабриках, аукціонах, барахолках та в крамничках.
"Все почалося з маленької статуетки з іспанської порцеляни, яку я придбав із дружиною Галиною на іспанському острові Мальорка, — розповідає Олександр. — І з того часу ми так загорілися ідеєю зібрати колекцію іспанської порцеляни Lladro, що почали буквально полювати на неї країнами та континентами.
А трохи пізніше почали доповнювати колекцію виробами інших відомих мануфактур. Нам довелося побувати для цього в десятках країн — від Сполучених Штатів та Аргентини до Нової Зеландії та Сінгапуру. І звідусіль ми привозили порцеляну, порцеляну, порцеляну. Її ставало так багато, що ані вдома, ані на роботі не було вже вільного місця. І тоді з'явилася ідея відкрити музей.
Робота з підготовки музею до відкриття не припинялася ані на день протягом дев'яти місяців. Вже йшла повномасштабна війна, ворог наступав на Київ, але ми, як той майоліковий півник із Бородянки, не здавалися. Бо нас вела мрія. І вона здійснилася..."
До речі, вхід до музею прикрашає той самий незламний півник із розбомбленої росією квартири в Бородянці, а також уламки ракети, якою окупанти обстрілювали Київ на початку повномасштабного вторгнення.
Порцеляна на всі смаки
У музеї 4 зали, кожна з яких присвячена окремому виду порцеляни.
У першій залі можна побачити порцелянові композиції, створені на мануфактурі Lladro у Валенсії. Серед них — рідкісні лімітовані вироби ручної роботи найкращих іспанських майстрів, зокрема композиції, які входять до списку найбільших виробів із порцеляни у світі: "Цариця Нілу", "Прибуття Попелюшки", "Карета XVIII століття" та "Велика подорож" ("Потяг").
А це — Ламассу: дух-охоронець, зображений у вигляді постаті бика з чоловічим обличчям та крилами.
Він виготовлений мануфактурою Lladro 2009 року й належить до лімітованої серії.
Порцелянові машинки цієї мануфактури — точні копії своїх прототипів.
Як розповідає Олександр Швець, у цього виробника є спеціальний департамент, який списується з відповідними інститутами країн, про які розповідає твір, та уточнює найдрібніші нюанси — наприклад, щодо деталей автомобілів, оздоблення карет, елементів одягу тощо.
Дари Сходу
Другу залу не випадково назвали "Східною": у ній — вироби ручної роботи найвідоміших порцелянових мануфактур із Китаю, Японії, Таїланду та деяких інших країн Сходу, а також композиції майстрів іспанської мануфактури Lladro, присвячені азійській тематиці.
Справжньою окрасою цього залу є старовинна імператорська ваза, створена у XVIII ст. майстрами відомої японської мануфактури Satsuma, та вироби з костяного фарфору того ж періоду.
У третій залі — також унікальні порцелянові вироби українських заводів та найвідоміших мануфактур Західної Європи.
Зокрема, з Німеччини, Данії, Італії, Англії, Австрії, Франції та України — з Коростеня, Баранівки, Полонного, Києва.
Тут є повний комплект "Пір року", створення якого майстри з Мейсенської мануфактури розпочали в середині XVIII сторіччя.
А ще тут представлені роботи, виконані за мотивами картин Модільяні, є Мерилін Монро, принцеса Діана від англійської мануфактури Royal Doulton.
А також фігура Тараса Шевченка — виріб Баранівського порцелянового заводу — однієї з найстаріших в Україні порцелянових мануфактур.
Є й київська порцеляна від старійшин української школи фарфору.
І, нарешті, у четвертій залі зібрані порцелянові композиції, присвячені квітам, птахам, родинним зв'язкам, мандрам Дон Кіхота, а також рідкісна колекція творів відомого іспанського дизайнера Хайме Айона.
Колекція музею налічує понад 1100 робіт. Звісно, про кожен з експонатів можна розповідати довго, і це краще зроблять гіди під час екскурсії.
Тож плануй відвідування Музею порцеляни, щоб побачити все на власні очі, а якщо пощастить — почути про історію колекції від її власника Олександра Швеця!
- ДЕ? Вознесенський узвіз, 28
- КОЛИ? Пт-нд, 10:00–19:00
- СКІЛЬКИ? Від 250 грн, пільговий квиток — 150 грн.
- ДЕТАЛІ: 098-220-20-05
Читай також: 10 виставок червня, які варто відвідати