Музей "Становлення української нації": історія, до якої можна доторкнутися
Ми продовжуємо знайомити з найцікавішими музеями Києва. На черзі — музей "Становлення української нації" — перший в Україні інноваційний музей, де відвідувачам розповідають історію за допомогою сучасних технологій!
Якщо ти був у музеях в інших країнах, то, можливо, помітив, що музейна справа у світі зробила великий крок уперед: тепер експозиції без інтерактивності та сучасних технологій важко уявити. Яскравий приклад — музей АНУ в Тель-Авіві.
Та такий прогресивний музей є й в Україні: він має назву "Музей становлення української нації" й розташований під монументом Батьківщини-Матері.
Кожна його зала висвітлює певний період в історії України: в них — фігури відомих українців та 25 сюжетних композицій за їхньої участі.
Причому фігури історичних постатей створені за описами істориків і максимально наближені до реальності.
З карате — до музейної справи
Історія створення цього музею не менш захоплива, ніж його експозиція. Почнімо з того, що заснував його чернівчанин Валерій Галан — зірка у світі… карате: почесний президент Української федерації карате й один із найкращих фахівців Європи з рукопашного бою ізраїльських спецслужб.
Окрім того, Галан — відомий ресторатор та готельєр, але задля створення цього музею продав один зі своїх бізнесів.
2014 року я поставив перед собою завдання: зробити в Україні щось таке, що допомогло б заново відкрити історію України. Та інформація про наш народ, яку нам дозволяли знати, тоді була спрямована проти нас же самих, — пояснює ідею Валерій Галан.
Галан запросив 37 вчених із семи країн для вивчення історії України й роботи над великим музейним проєктом. Згодом до них долучилася 51 міжнародна організація та 63 музеї з різних країн світу! Завдяки кропіткій роботі вдалося скласти палітру історичних подій за 1600 років, яким потім надала оцінку наукова рада з понад 70 осіб. І на основі найважливіших сторінок історії України почалося формування експозиції музею.
До роботи над проєктом залучили понад 300 осіб, які протягом п'яти років збирали й обробляли інформацію, створювали скульптури, начитували тексти для аудіогідів тощо.
У результаті в музеї є 6 епох української історії, в кожній з яких виділені та представлені найяскравіші.
Окремим завданням для Галана з командою було подати їх сучасно та цікаво: так виникла ідея зробити музей інтерактивним.
Сам засновник каже, що його музей — це "три в одному": музей фігур історичних особистостей, музей діорам та інформаційно-інноваційний музей.
Щодо фігур, то вони зроблені не з воску, а з кібершкіри: спеціального розчину силікону, латексу та пластику.
Спочатку фігуру видруковували на 3D-принтері, виточували її, потім створювали маску, яку заливали цим розчином (на виготовлення однієї маски йшло 2 літри силікону), а потім вручну гарячою голкою вставляли справжні (!) волосини.
Біля кожної фігури українською та англійською розповідається, хто це, а за допомогою QR-коду вісьмома мовами можна дізнатися розширену інформацію. А ще 60 фігур зі 100 "розмовляють" — теж вісьмома мовами — через аудіогід.
Наприклад, Володимир Великий говорить: "Що, впізнали мене? Так, це я, Володимир Великий — той, що хрестив Русь. Хочу висловити велику подяку своїм нащадкам за те, що вони не зійшли з того шляху, що я вказав. А це — християнство та європейська родина народів".
Надалі фігури планують "оживити", щоб вони могли рухатись та грати мінівистави.
Діорами в музеї створені в форматі 3D: у них літають птахи, рухаються хмари, встає сонце, гримлять постріли, а в багатьох діорамах є навіть запахи!
А в інформаційно-інноваційному музеї є інформаційні стіни, таймлайни та інформація для дітей — таблички у вигляді цукерки, тексти на яких написані психологами та педагогами. А ще тут можна послухати справжні розмови українських бійців зі своїми родичами.
Від скіфів до АТО
Пройдемо залами музею. Відкриває експозицію зала, присвячена доісторичному періоду між 5000 роком до н. е. та 500 роком н. е. — трипільській культурі, бронзовому віку, скіфам і сарматам.
Тут можна побачити Золоту пектораль на стенді під мапами, а також інші символи й артефакти тієї доби, а на мапах видно, які народи проживали на територіях сучасної України.
Наступна експозиція присвячені добі Русі. Тут, наприклад, представлена композиція прийняття імператором Костянтином VII Багрянородним у Константинополі Ольги, Великої Княгині Київської.
Є тут і композиція, присвячена походам князя-воїна Святослава Хороброго та періоду творення держави Русі, і сюжет, в якому Володимир Великий масово хрестить киян у річці Почайні, і відтворена зала княжого палацу Ярослава Мудрого.
Можна тут побачити й артефакти часів Ярослава Мудрого — печатки, монети та стяг.
Ще одна композиція присвячена королю України-Русі Данилу Романовичу.
В наступній залі — козацька доба: тут можна зустрітися з князем Костянтином Острозьким та його родом, засновником традицій Запорозької Січі Дмитром "Байдою" Вишневецьким, Петром Сагайдачним, Богданом Хмельницьким й іншими гетьманами.
Наступні зали музею присвячені відродженню нації та боротьбі за незалежність XІХ–XX ст., сучасним творцям української культури — філософам, громадським діячам, поетам, літераторам, українській революції 1917–1921 років, створенню УНР, визвольному руху у XX ст., участі українців у Другій світовій війні, видатним українцям XVIII–XX ст., здобуттю незалежності та, звісно, новітній боротьбі за незалежність, починаючи з 2014 року. Наприклад, тут є композиція про героїчну оборону Донецького аеропорту.
У цьому музеї ти зустрінеш і Степана Бандеру, і В'ячеслава Чорновола з Леонідом Кравчуком, Соломію Крушельницьку і Джамалу, митрополита Андрія Шептицького та Патріарха Філарета з Митрополитом Епіфанієм...
Всього в музеї 110 експонатів, 25 сюжетних композицій, 300 картин, мап та діорам, площа експозиції — 1700 кв. м.
Окрім оглядової екскурсії, в музеї можна відвідати одну з тематичних чи дитячих, взяти участь у квесті та майстер-класі.
А ще тут пропонують можливість побути писарем у канцелярії УНР чи Центральної Ради й поставити печатку на свій документ, виготовити собі перепустку чи посвідчення громадянина. А часточку землі з усіх регіонів країни можна взяти із собою у мішечку.
Ти вже збираєшся відвідати це диво музейної справи? Тут можна ознайомитись із режимом роботи закладу та цінами на квитки.
Приємного відвідування!