Новий ТЦ під Києвом став полотном для величезної "трипільської" мозаїки: що це за проєкт

Новий ТЦ під Києвом став полотном для величезної "трипільської" мозаїки: що це за проєкт Фото: instagram.com/icyce

В місті Українка, неподалік від Києва, днями мають відкрити новий торговельний центр "Трипіль". Головна його "фішка" — величезна мозаїка у трипільському стилі, яку викладають на фасаді будівлі. Розповідаємо, що це за проєкт та як до нього можна долучитись. 

Свіжі фото процесу створення панно за мотивами трипільської культури на фасаді нового ТЦ оприлюднив засновник проєкту "Кінцева" та дослідник українських мозаїк Олег Левій.

Фото: instagram.com/icyce

Мозаїка символізуватиме історичний зв'язок локації з однією з найдавніших культур світу, що процвітала на цих землях кілька тисячоліть тому. Адже Українка розташована по сусідству із селом Трипілля, на честь якого і назвали цю стародавню культуру.

Фото: instagram.com/icyce

Трипільська культура (румунська назва — культура Кукутень) існувала на території сучасних України, Молдови та Румунії у часи неоліту, а найбільшого розквіту набула між 5500 та 2750 роками до н.е. Це були племена, які розселилися на великій території та займалися землеробством, тваринництвом, хліборобством, а також полювали, пряли одяг, створювали вироби з міді та каменю тощо. А ще Трипільці були чудовими гончарями й залишили по собі чимало посуду з характерним спіралеподібним орнаментом, а також статуеток, прикрас та інших виробів із глини.  

Традиційний трипільський посуд. Фото: Wikimedia Commons

Першим, хто відкрив Трипільську культуру в Україні, був видатний українсько-чеський археолог Вікентій Хвойка. Він зробив перші археологічні відкриття на території сучасних Києва та Київщини, класифікував знахідки, встановив час виникнення цієї культури та дав їй назву на честь села Трипілля, поряд з яким виявив стародавні поселення.

Великі амбіції та благодійна мета

Площа панно, яке створюють на фасаді ТЦ "Трипіль", становитиме понад 100 квадратних метрів, і це буде одна з найбільших сучасних мозаїк в Україні. Ескіз полотна створила мисткиня Анастасія Лелюк. У неї вже є досвід порятунку мозаїчних панно радянської доби у Києві, але цей проєкт — значно амбітніший за масштабами та задумом.

Дуже тішить, що мозаїчне мистецтво привертає все більше уваги, і ми не лише домагаємось зберегти старі панно, а й створюємо нові. Абсолютно очевидно, що мозаїка в Україні переживає своє відродження: сучасні мозаїки з'являються все частіше, а їх масштаб росте, — зазначає Олег Левій.

Над "трипільською" мозаїкою команда молодих художників працює вже кілька місяців, дбайливо викладаючи камінчики та фрагменти натуральних мінералів у "доісторичний" візерунок. Робота проходить етапами — наступний запланований на квітень цього року. У мозаїку навіть заклали капсулу часу з посланням для археологів майбутнього.

0 / 0

Долучитися до створення панно та власноруч викласти фрагмент мозаїки можуть усі охочі за донат від 500 грн. Гроші на свою "банку" збирає кураторка проєкту Тетяна Тадай. У коментарі до грошового переказу потрібно вказати свій номер телефону або контакт у Telegram. Після цього автори проєкту зв'яжуться з благодійником, запросять його чи її особисто прикріпити фрагмент мозаїки до панно та познайомитися з митцями. Усі зібрані кошти підуть на допомогу військовим, які служать на найгарячіших напрямках.

Що відомо про новий ТЦ в Українці

Будівництвом торговельного центру "Трипіль" (або ж OBRIY Trypil) займається девелопер Alterra Group. Відкрити свої двері він має вже найближчими днями (Українська Рада Торгових Центрів називає дату 11 січня). Це буде перший ТЦ у мережі OBRIY Retail Park, а два інших розташуються у Львівській та Івано-Франківській областях.

0 / 0

ТЦ "Трипіль" матиме площу 3500 квадратних метрів, сучасне укриття на 300 "квадратів" і паркінг на 75 місць. Відомо, що тут запрацює великий супермаркет "Фора" у новому форматі, будуть представлені відомі мас-маркет бренди одягу та ювелірні бренди, салони зв'язку, магазини з товарами для тварин та дому. Також працюватимуть фудзона та фітнес-зал.

Новий старий тренд на мозаїку

Мозаїчне мистецтво є такою ж важливою чистиною української культури, як і вишиванка або писанка. Мозаїками прикрашені стародавні храми Києва, станції метро та непоказні, на перший вигляд, будівлі радянської доби. Останніми роками, переважно зусиллями активістів та лідерів думок, українська мозаїка знову стає актуальною та трендовою. 

Наприклад, все той же Олег Левій у своєму проєкті "Кінцева" розповідає про унікальні мозаїки радянської доби на автобусних зупинках у маленьких містечках та селах України, а також в інших, часто несподіваних, місцях. А розробники гри S.T.A.L.K.E.R. 2 детально відтворили деякі з цих зупинок, щоб їх можна було відвідати у віртуальній Зоні.

Скриншот із гри S.T.A.L.K.E.R. 2

Український бренд одягу KSENIASCHNAIDER створив колекцію весна-літо 2025, присвячену роботам українських майстрів мозаїки. Колекція віддає шану творам таких митців, як Степан та Роман Кириченки, Людмила Ястреб, а також менш відомим художникам.

Фото: KSENIASCHNAIDER та Євген Нікіфоров

Ці зусилля не тільки роблять українські мозаїки знову трендовими, а й допомагають врятувати їх від руйнування та побачити їхню красу по-новому.

Читай також: "Секретна мозаїка у дворі Музею Ханенків: хто її автор?"  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

8 найочікуваніших відеоігор 2025 року - 412x412
Прогресивний

Вероніка Киреєва

8 найочікуваніших відеоігор 2025 року

Чи втратять кияни культову "Літаючу тарілку" на Либідській площі? - 412x412
Це Київ

Артем Прокопенко

Чи втратять кияни культову "Літаючу тарілку" на Либідській площі?

Як у 2024 році відновлювали пошкоджені обстрілами житлові будинки в Києві та області - 412x412
Місто

Тетяна Трифонова

Як у 2024 році відновлювали пошкоджені обстрілами житлові будинки в Києві та області

Що читає художниця Тетяна Кремень: добірка класичної прози - 412x412
Мистецький

Тетяна Гриньова

Що читає художниця Тетяна Кремень: добірка класичної прози

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації