Що треба знати про фотовиставку "1000 шедеврів, знятих на смартфон": розповідає куратор

Що треба знати про фотовиставку "1000 шедеврів, знятих на смартфон": розповідає куратор Фото: Валерій Лещинський

130 світлин показують на фестивалі мобільного фотомистецтва "1000 шедеврів, знятих на смартфон". Виставка працює з 19 травня в артхабі на другому поверсі київського торговельного центру Gorodok Gallery. Вхід вільний.

Для експозиції арткуратор Денис Сухінін відібрав роботи близько 60 професійних фотографів та аматорів. Це фотографії, що вирізняються сюжетом, композицією або підходом. Роздруковані на полотні та на пластику.

Задум проєкту полягає в тому, щоб відкрити та доторкнутися до краси навколишнього світу. Аби кожен зміг знайти світлину, що вразить його і надихне.

Більшість із них можна придбати. Ціни — від 1000 грн. За першу годину роботи виставки продали щонайменше п'ять світлин. 

Виставка 1000 шедеврів, знятих на смартфон
Афіша: ТЦ Gorodok Gallery

В межах заходу проводять благодійний конкурс. Одного з переможців вибере професійне журі, а другого — публіка. Вони отримають у винагороду смартфони. 

Найкращу роботу за вибором глядачів визначать за кількістю донатів для Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. М. Пирогова, який рятує життя українських захисників у зоні бойових дій. Переможе автор, фото якого збере найбільше переказів. До 15 червня включно за допомогою QR-коду можна перейти на анкету голосування та офіційний банківський рахунок ПДМШ. Кожен охочий може відсканувати QR-код, внести номер уподобаної роботи, перейти на офіційний банківський рахунок ПДМШ та відправити будь-яку суму від однієї гривні. 

У межах проєкту також заплановано три майстер-класи з мобільної фотографії.

Наша виставка — це зустріч із миттєвостями краси. Не випадково проводимо її в торговельному центрі. Одна з наших місій — зробити так, щоб це було місце не просто для задоволення потреб через купівлю необхідних товарів. А щоб відвідувачі побачили, що в кожній хвилині життя є щось більше. Дивлюся на представлені роботи й думаю, а скільки ще збережено на телефонах українців, які не подали сюди свої світлини? У цьому погляді, здатному всюди знаходити та фіксувати красу, наша унікальність та одна з передумов нашої перемоги, — ділиться співзасновниця фестивалю, власниця видавництва "Колесо Життя" Інесса Кравченко. 

На відкритті ми поспілкувалися з куратором виставки фотографом Денисом Сухініним, який розповів нам детальніше про захід, ідею його створення та мобільне фотомистецтво.

Денис Сухінін
Куратор виставки Денис Сухінін. Фото: Валерій Лещинський

Про створення виставки

Коли я замінив собі телефон, у старому залишалося багато приємних мені фотографій. Думав, куди б їх викласти. Шукав якусь групу на фейсбуці, а їх не було. Тоді торік у жовтні створив її сам. У групі "Мобільне фотомистецтво" стали публікувати свої роботи й інші фотографи, яких на сьогодні понад чотири тисячі. Вже за тиждень учасники спільноти запропонували зробити виставку. Перша — "100 шедеврів, знятих на смартфон" — пройшла у грудні 2022-го у книгарні "Сяйво книги". Тепер у нас наступний крок — більша, крутіша і відоміша виставка. 

Два дні я розвішував в артхабі Gorodok Gallery шалено красиві, цікаві роботи учасників, яких майже всіх знаю, адже ми постійно спілкуємося у фейсбуці. Як куратор я хотів, щоб найкрутіші висіли просто біля входу, тому що їх тоді одразу куплять. Але під час підготовки зрозумів, що всі інші нічим не поступаються, тож просто неможливо вибрати кращі. Досі не можу визначити. Всі роботи гідні уваги й заслужено стали частиною експозиції. 

Ми не ділили роботи на теми. Головний принцип — це робота, що викликає вау-ефект. На яку дивишся, захоплюєшся і дивуєшся. 

Виставка мобільного фотомистецтва
Фото: Валерій Лещинський

Про улюблені світлини

Я полюбив усі роботи. Є настільки круті, що на рівні найкращих світових агенцій. Передусім вразив "Гранат" Олени Полукарової, який абсолютно виправдано став символом виставки. Це дуже проста форма, але захоплює око, тому що це мистецтво. 

Котик зі світлини Віталія Гавриленка "Малий охоронець" — це стоп-чинник. Висить тут для того, щоб усі заходили, дивилися на нього, а потім їхні погляди розверталися до інших робіт. 

Світлина Галини Левчук з військовим у храмі "Тиха розмова" — це про наше сьогодення. Звичайно, коли робили цю виставку, хотіли радіти. Але є реальність війни, і тут про неї розповідається поетичною мовою фотографії. Я це ціную. Робота Левчук "Прилетіли" з людиною на вулиці в костюмі астронавта — одна з найпомітніших в експозиції. 

Красиве фото Under cover Тетяни Лещенко з верхівками столичних будинків, що проглядаються крізь хмари, було зроблене 31 грудня 2022-го, коли були прильоти, але Київ накрив туман, ніби захищаючи від ворожих ракет. 

"Жага до життя" Сергія Венцеславського — лаконічна й життєва робота. Зображує рослинку, що пробивається крізь асфальт. 

Кажуть, та виставка провалилася, на якій жодна робота не повішена догори дриґом. Нашої це точно не стосується, бо одна повішена принаймні боком. Фото Мирослави Карпишин могло бути звичайним пейзажем, якби розмістити горизонтально, але у вертикальному форматі стало одним із найцікавіших у добірці. Це була її ідея — саме так перевернути. Тепер у цьому пейзажі вгадується силует гітари. Але я не впевнений, що навіть авторка знала, що приховує це зображення. 

Виставка мобільного фотомистецтва
Фото: facebook.com/groups/mobilografy

Про мобільне фотомистецтво

Протягом п'яти років я постійно займаюся організацією фотовиставок. Веду кілька пабліків, де збираються і спілкуються фотографи. Справжні, з фотоапаратами. Але за останні кілька місяців ведення групи "Мобільне фотомистецтво" та підготовки нинішньої виставки побачив, що фотографи з телефонами — ще більш справжні.

Настільки шаленого мистецтва я давно вже не бачив. Ще коли розвішував роботи, заходили люди, й один чоловік пройшов половину зали і спитав: "А скажіть, будь ласка, ці картини продаються?" 

Фотовиставка 1000 шедеврів, знятих на смартфон
Фото: Валерій Лещинський

Про відбір робіт

Механіка дуже проста. Є люди, які буквально палають творчістю й хочуть поділитися нею зі світом. Мені достатньо було просто написати: "Робимо виставку?" Учасники групи відповіли: "Так". І я організував відповідну подію на фейсбуці. Просив усіх охочих подавати свої роботи та відбирав із них найкращі, найбільш перспективні. 

Виставка фотомистецтва
Фото: facebook.com/KolesoGizni

Про питання вибору

Мене запитували у групі: "А за якими критеріями ти відбираєш?" Хтось мав на увазі, що я можу помилятися.

Я не маю фахової художньої освіти. Але, по-перше, вже вісім років займаюся фейсбуковим товариством фотографів. По-друге, можна всім самостійно поглянути на світлини, щоб відповісти для себе, невже це не мистецтво.

Вважаю, що трошки на цьому знаюся. Проте у групі також працювали соціальні механізми. Якщо я не помічав якоїсь роботи, але бачив, що люди її активно лайкають, то придивлявся уважніше. І якщо вона виявлялася справді вартісною, ставив хештег "шедевр". 

Виставка фотографії
Фото: facebook.com/KolesoGizni

Про кількість розглянутих робіт

Першу виставку наших учасників вирішили організувати, коли за тиждень існування групи було вже 100 фото з хештегом "шедевр". Звідси й назва проєкту.

На момент початку підготовки нової виставки у нас було вже тисяча шедеврів, тому й назвали відповідно. Якби Цукерберг не виключив хештеги, на сьогодні було б уже дві тисячі.

Якщо люди хочуть побачити всі ці твори, нехай заходять до нашої групи, адже в артхабі ми представили лише частину класних світлин. Більш ніж 130 сюди просто не вмістилися. А сам фестиваль фактично функціонує у двох форматах — онлайн та офлайн. 

Фестиваль 1000 шедеврів, знятих на смартфон
Фото: Валерій Лещинський

Про фотографування на смартфони

Дискусія про якість і художню вартість зйомки на фотоапарат і телефон точиться давно. Зокрема, серед фотографів і маркетологів. Почали її саме маркетологи — і програли. Тепер очевидно, що чим ти знімаєш, не так важливо. Сенс не в техніці, а у творчості. А вона не в камері, а всередині людини. Сьогодні мобільний пристрій дає достатню якість для того, щоб здійснювати свої творчі задуми. 

У мене зараз є ще одна виставкова локація — мистецький перехід біля ЦУМу на Хрещатику. Кілька надісланих робіт я надрукував там у величезному форматі. Це були портрети 120 на 80 см. Коли за два місяці переглядав свою стрічку, побачив несподівано, що ці роботи зроблені на смартфон. Був здивований. Мені цього навіть не сказали. Тоді остаточно, що смартфон — не тільки творчий засіб, а й інструмент для виставкової діяльності. 

До того ж момент, коли до тебе в голову чи серце стукає Бог, завжди несподіваний. Може, тоді в тебе немає із собою камери, а телефон завжди є під рукою, тож ти можеш реалізувати творчий задум.

1000 шедеврів, знятих на смартфон
Фото: Валерій Лещинський

Читай також: Виставки, на які варто встигнути до кінця травня

Виставка "1000 шедеврів, знятих на смартфон" триватиме до 18 червня. В останній день відбудеться оголошення переможців та вручення призів.

  • ДЕ? Просп. Степана Бандери, 23. ТЦ Gorodok Gallery
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації