"Стоп-Земля" зібрала рекордну кількість нагород
Драма про київських підлітків "Стоп-Земля" здобула 12 нагород шостої національної кінопремії "Золота дзиґа". Це рекордна кількість статуеток для одного фільму за всю шестирічну історію премії. Лауреатів у різних номінаціях оголошували протягом 8-18 вересня на офіційних сторінках Української кіноакадемії у соцмережах.
Далі розповідаємо про фільм-тріумфатор і його різноманітні досягнення та інші підсумки "Золотої дзиґи".
Про що "Стоп-Земля"
Головна героїня фільму — 16-річна Маша, яка вчиться в 11-му класі столичної школи. Вона почувається відсторонено в колективі. Впевнена в собі, лише коли поруч її найкращі друзі — однокласники Сєня та Яна.
За сюжетом, Маша готується до іспитів, ділиться з батьками страхом не вступити в університет, свариться з молодшим братом. Також дівчина переписується з анонімним шанувальником в інстаграмі. Водночас закохується в однокласника Сашу, який цього не помічає. Що ближче випускний, то важливіше їй освідчитися.
За кадром
"Стоп-Земля" — повнометражний ігровий дебют режисерки та сценаристки Катерини Горностай. Серед її попередніх робіт — документальні та ігрові короткометражки "Між нами", "Скрізь Майдан", "Віддалік", "Бузок", "Крокодил".
Для виконання більшості ролей у проєкті Горностай залучила непрофесійних акторів. Відібрала 25 учнів київських шкіл. Перед початком знімального процесу вони два місяці навчалися акторської майстерності у творчій лабораторії. У роботі над фільмом постановниця поєднала принципи та елементи художнього й документального кіно. Головних героїв зіграли Марія Федорченко, Арсеній Марков, Яна Ісаєнко та Олександр Іванов.
За словами режисерки, це кіно про проблеми сучасних підлітків. Зокрема, про пошук друзів, перший досвід кохання, стосунки з рідними, страх перед відповідальністю та самовизначенням. Частково автобіографічне — джерелом натхнення стали власні спогади про шкільні часи. А водночас універсальна історія про молодих людей.
Фільм вийшов у кінотеатрах України 20 січня 2022 року. Прокат перервався через початок повномасштабного російського вторгнення. Згодом стрічку неодноразово повертали на великі екрани для повторних показів.
Думка експерта
"Стоп-Земля" стала чимось радикально новим для українського кіно. Це креативний і непередбачуваний фільм, який точно має режисерське бачення. Таку думку після прем'єрного показу на Одеському кінофестивалі у серпні 2021-го висловив мені в інтерв'ю кінокритик Юрій Самусенко.
Для старших глядачів стрічка випробовує ностальгію за спогадами про школу. А для однолітків героїв це близький і зрозумілий контент. Сподіваюся, впізнають себе на екрані. За дві години хронометражу Катерина Горностай поділила персонажів на різні типи. Кожен з них — абсолютно окрема особистість. Режисерка підкреслює їхню відмінність та індивідуальність за допомогою псевдодокументальних інтерв'ю, — каже Юрій Самусенко.
За словами експерта, у зображенні сучасної школи кіно спонукає зрозуміти підлітків, а не засуджувати або оцінювати.
Новаторство стрічки полягає у роботі з непрофесійними акторами — як режисерка зробила їх органічними в кадрі. Не тільки їхню мову, а й сам вигляд. У кадрі здаються справжнім класом. Це приклад того, як в українському кіно народився новий метод роботи з виконавцями, — додає кінокритик.
Золота дзиґа
Шосту національну кінопремію "Золота дзиґа" вручили за досягнення в розвитку українського кінематографа за 2021 рік. Церемонію мали провести торік, але скасували через повномасштабну війну. Цьогоріч нагородження також не було — тільки поступове оголошення переможців у форматі онлайн.
Лауреатів відзначили у 20 номінаціях плюс спеціальна нагорода "відкриття року" та почесна нагорода за внесок у розвиток українського кіно.
12 нагород для "Стоп-Землі" — це найкращий результат не лише шостої "Золотої дзиґи", а й за всі роки існування премії. До цього максимальна кількість статуеток для одного фільму була вдвічі менша. За весь час по шість "Золотих дзиґ" отримали три стрічки — драма "Гніздо горлиці" Тараса Ткаченка 2017 року, "Кіборги" Ахтема Сеітаблаєва 2018-го та "Атлантида" Валентина Васяновича 2021-го.
Тож хай як би гучно це прозвучало, але у сенсі преміювання картина Катерини Горностай — це український аналог "Бен-Гура", "Титаніка" або "Володаря перснів: Повернення короля". Тобто трьох фільмів-рекордсменів "Оскара", які мають по 11 статуеток премії Американської кіноакадемії.
Далі перелік категорій, у яких із рекордом перемогла "Стоп-Земля".
Найкращий фільм — продюсери Віталій Шереметьєв, Ольга Бесхмельниціна, Наталія Лібет, Віка Хоменко та режисерка Катерина Горностай;
Найкраща режисерська робота — Катерина Горностай;
Найкращий сценарій — Катерина Горностай;
Відкриття року — Катерина Горностай;
Найкраща чоловіча роль другого плану — Олександр Іванов;
Найкращий монтаж — Нікон Романченко, Катерина Горностай;
Найкраща робота художника-постановника — Максим Німенко;
Найкращий грим — Марія Пілунська;
Найкращий дизайн костюмів — Олена Гресь;
Найкращі спеціальні ефекти — Олексій Кудима, Микола Костомаров;
Найкраща музика — Мар'яна Клочко;
Найкраща пісня — "Прийди / Come" авторки й виконавиці Мар'яни Клочко.
Інші нагороди фільму
"Стоп-Земля" тріумфувала не тільки на національній кінопремії. "Золота дзиґа" стала лише завершальним розділом українського та міжнародного визнання, яке відбулося в кілька етапів і на різних рівнях.
Першим призом стрічки — й одразу значущим — став "Кришталевий ведмідь" за найкращий художній фільм від юнацького журі конкурсу Generation 14plus. У цій програмі кіно про підлітків відбулася світова прем'єра картини на 71-му Берлінському кінофестивалі 2021 року.
Після потужного старту "Стоп-Земля" продовжила отримувати нагороди. Поступово зібрала фактично всі ключові кінематографічні відзнаки в Україні:
Гран-прі "Золотий дюк" 12-го Одеського кінофестивалю за результатами глядацького голосування, а також дві нагороди від міжнародного журі — за найкращий фільм і найкращу акторську роботу.
П'ять нагород четвертої національної премії кінокритиків "Кіноколо" за 2021 рік. У категоріях "найкращий повнометражний ігровий фільм", "найкраща режисерка", "найкращий сценарій", "відкриття року" та "найкраща акторка".
Національна премія імені Тараса Шевченка в номінації "Кіномистецтво" 2022-го.
"Скіфський олень" за найкращий повнометражний фільм національного конкурсу 51-го Київського кінофестивалю "Молодість" 2022-го.
Загальні здобутки стрічки
Загалом "Стоп-Земля" має понад 20 нагород в Україні та за кордоном. Це один із найкращих показників, але не рекорд за кількістю відзнак серед українських фільмів. Низка стрічок мають більше завдяки визнанню на міжнародному рівні. Найчастіше в цьому контексті згадують драми "Плем'я" Мирослава Слабошпицького, "Клондайк" Марини Ер Горбач, "Атлантида" Валентина Васяновича та "Мати апостолів" Зази Буадзе, документалку "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірини Цілик.
Але саме "Стоп-Земля", мабуть, єдина стрічка, якій вдалося зібрати всі головні нагороди, що є на батьківщині. Це найкращий фільм року за версією двох найпрестижніших національних кінопремій, двох найбільших українських кінофестивалів і ще й найвищої державної відзнаки в галузі культури. Подібного успіху жодна інша вітчизняна картина не досягала.
Крім того, фільм можна вважати ще й глядацьким хітом як для артхаусного фестивального кіно. Зібрав 4,02 млн грн у національному прокаті. Посів п'яте місце у списку найкасовіших вітчизняних прем'єр 2022-го. Попереду торік були лише мейнстримні картини — комедії "Зірки за обмін", "Любов і блогери" і "Найкращі вихідні" та воєнний екшн "Снайпер. Білий ворон".
"Стоп-Земля" — також один із найкасовіших представників українського артхаусу за всі роки Незалежності. Є буквально кілька успішніших у прокаті робіт серед авторського кіно, які так само починали як конкурсні прем'єри на великих фестивалях. Це "Поводир" Олеся Саніна, "Памфір" Дмитра Сухолиткого-Собчука, "Мої думки тихі" та "Люксембург, Люксембург" Антоніо Лукіча, "Черкаси" Тимура Ященка. Але всі або майже всі ці картини варто зараховувати до категорії артмейнстриму, а не чистого артхаусу. Тож навіть у цьому контексті стрічка Катерини Горностай — щонайменше в топі, якщо не на вершині.
Інші нагороди шостої національної кінопремії
Найкраща операторська робота — В'ячеслав Цвєтков за фільм "Цей дощ ніколи не скінчиться";
Найкраща чоловіча роль — Сергій Філімонов за фільм "Носоріг";
Найкраща жіноча роль — Марина Кошкіна за фільм "Із зав'язаними очима";
Найкраща жіноча роль другого плану — Лариса Руснак за фільм "Із зав'язаними очима";
Найкращий документальний фільм — режисерка Аліна Горлова та продюсер Максим Наконечний за стрічку "Цей дощ ніколи не скінчиться";
Найкращий короткометражний анімаційний фільм — режисерка Анна Дудко та продюсерка Олена Голубєва за стрічку "Глибока вода";
Найкращий ігровий серіал — "Кава з кардамоном";
Найкращий короткометражний ігровий фільм — режисерка Ольга Журба і продюсери Максим Асадчий та Олександр Чубко за фільм "Папині кросівки";
Найкращий звук — Борис Петер (посмертно) за фільм "Земля Івана";
"Золота Дзиґа" за внесок у розвиток українського кіно — Євген Сивокінь.
Що далі
Протягом найближчих тижнів можна очікувати, що так само поступово оголосять лауреатів сьомої "Золотої дзиґи" за 2022 рік. Найбільше номінацій має драма "Памфір", яка представлена у 14 категоріях.
Тим часом з 21 до 27 вересня "Стоп-Землю" можна буде вчергове подивитися на великому екрані в Києві. У ці дні стрічку показуватимуть у кінотеатрі "Жовтень" у межах фестивалю "Нова генерація", присвяченого молодому поколінню українських режисерів. А 23 вересня о 16:10 там відбудеться творча зустріч із режисеркою.