Таємниці київського авангарду: розповідає мистецтвознавиця

Таємниці київського авангарду: розповідає мистецтвознавиця Колаж: "ТиКиїв"

А чи знаєш ти, що авангардний рух ще за радянських часів розпочався саме на території України і там же й припинився? Київ був одним з тих міст, де виникали з'являлися легенди авангарду. У 1918 році відкривається майстерня декоративного мистецтва Олександри Екстер, Михайль Семенко видає збірку "Дерзання", а в 1960 роках у столиці України формується угрупування композиторів "Київський авангард". Разом із мистецтвознавицею Надією Харт пропонуємо тобі зануритись у прогресивну атмосферу Києва 20 століття.

Київський авангард бере свій початок з відкриття виставки "Ланка" у 1908 році, яку курувала художниця-авангардистка Олександра Екстер.

Олександра Екстер
Фото: amnesia.in.ua

Сміливі та радикальні роботи митців викликають потужну хвилю критики, а карикатуристи зображують петлю — мовляв, від такого мистецтва хочеться повіситись.

Однак саме ця виставка відкриває імена Володимира Бурлюка та Олександра Богомазова. Останній разом з Екстер організував у Києві мистецьке об'єднання "Кільце", яке вже в 1914 році на Хрещатику, 43 представило масштабну виставку.

 Група художників "Кільце". Фото: amnesia.in.ua

На ній він показав кубофутуристичні роботи, зокрема графічні, які до наших днів, на жаль, не збереглися. А Екстер засновує у Києві першу у світі майстерню декоративного мистецтва.

Саме Київ завдяки Екстер здобуває першість у формуванні студійних авангардних практик. Метою майстерні було намагання відкрити художникам нові європейські напрями мистецтва.

З її київської квартири містами ширилися фотографії найновіших творів паризьких кубістів та італійських футуристів. Не оминали Київ і літератори.

Фото з особистого архіву Надії Харт

У1913 році брати Семенки та Павло Ковжун засновують футуристичну літературно-художню групу "КВЕРО". Через рік виходить збірка футуристичних поезій Михайля Семенка "Дерзання", де в передмові зазначене скандальне: "Я палю свій "Кобзар".

Фото з особистого архіву Надії Харт

Кверофутуристів не задовольняє ні класична українська література, ні мистецтво загалом.

Кверофутуризм в мистецтві проголошує красу шукання, динамичний лет. Ціль мистецтва — у самім шуканні, — писав Михайль Семенко.  

Якщо мистецтво та література розпочали свій авангардний шлях у 1910-30-х роках, то музика наздоганяє лише у 1960-х. Все розпочалося з угрупування композиторів "Київський авангард", до якого увійшли Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Віталій Годзяцький та Ігор Блажков. Особливо хочеться виокремити постать Сильвестрова — унікального для України композитора, який написав музику, присвячену подіям Майдану, а нині через повномасштабну війну живе в Берліні й закохує європейців в українську мелодію.

Одна з перших його авангардних композицій — симфонічна поема "Спектри". Я вперше відкрила для себе його творчість під час мистецької резиденції "Авангардні діалоги на Бойках", мета якої — дізнаватись більше про український авангард, відкривати нові імена сучасних митців та знайомитися з культурною спадщиною Бойківщини.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Це місце заснувала львівська художниця, архітекторка Ольга Суха, і воно стало унікальним осередком авангардного руху України. Завершу розповідь моїм портретом Сильвестрова, який я створила під час резиденції в МС6. Це мій київський привіт Карпатам і палка овація авангардному руху столиці.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Українська художниця-графікеса, малюю чорно-білі світи, показую творчий Київ, закохую в графіку.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації