Українська інсталяція I’M FINE на Burning Man: як створювали, перевозили й монтували 10-тонну скульптуру

Українська інсталяція I’M FINE на Burning Man: як створювали, перевозили й монтували 10-тонну скульптуру Фото: Burning Man

Протягом останнього тижня літа в пустелі Блек-Рок у штаті Невада (США) вже 39 років поспіль відбувається фестиваль Burning Man — чи не найвідоміша мистецька подія світу. Цього року Україну представляє інсталяція I'M FINE, яку створили з прострілених артефактів, зібраних в деокупованих та прифронтових містах. Це дорожні знаки, вказівники населених пунктів, елементи обшивки будівель, сонячні панелі.

Ідеологи й організатори — художник Олексій Сай, Віталій Дейнега, Анатолій Тапольський і команда з майже 20 людей. Скульптура вражає: 32 метрів завдовжки, 7 — заввишки та важить 10 тонн. 

Ми поговорили з Марією Мороз, культурною менеджеркою проєкту, про те, наскільки складно було створити цей арт, скільки часу збирали артефакти, як перевозили їх з України в пустелю Невади та монтували на місці. 

Фото: Burning Man

Довідка

На створення цієї інсталяції художника Олексія Сая надихнув іронічний мем It's Fine (собака в кімнаті, що палає). Цей вислів відображає дуальність життя українців: те, що стало частиною повсякдення в умовах війни, і водночас рішучість зберігати силу й гідність. Усі ми в якийсь момент життя намагаємося приховати свої справжні почуття, щоб не обтяжувати інших або здаватися сильнішими, ніж є насправді. 

Цей мем дозволяє нам посміятися над собою та над тими складними ситуаціями, в яких ми опиняємося, та йти далі, бути сміливими й почутими. За допомогою інсталяції, Сай розповідає історію про те, що I'm Fine означає для України сьогодні. 

Скульптура створена з реальних артефактів війни, зібраних на деокупованих територіях: прострелені вуличні знаки, сонячні панелі, супутникові антени, знищені вказівники міст і розбиті паркани. 

Робота Олексія демонструє світу наслідки збройної агресії, яка призвела до руйнування понад 2024 культурних установ: бібліотек, театрів, мистецьких освітніх центрів. Із них 334 — повністю знищені та не підлягають реконструкції. Художник сподівається, що завдяки масштабам артоб'єкта люди зможуть відчути весь масштаб людських історій, що стоять за цими знаками.

Про частини скульптури та як їх збирали

Фото: Burning Man

Скульптура складається зі 150 елементів. Всі артефакти збирали протягом декількох тижнів, із цим дуже допомогла патрульна поліція й військові. Деякі знаки нам надсилала Укрзалізниця, частину Марія з колегами привезла з Херсону, також багато передавали Олексію Саю та Віталію Дайнезі. Ці знаки з Чернігова, Херсона, Харкова, Київщини, Донеччини. 

У кожного вказівника своя історія: наприклад, є знак "ДІТИ", він стояв біля школи, якої більше немає — її зруйнували росіяни. Є частинка обшивки торговельного центру, який згорів від влучання, коли тільки окуповували Херсон. Є вказівники, що стояли на в'їздах у населені пункти. Є сонячні панелі, які стояли в полі… 

Фото: Burning Man

Будували інсталяцію в Києві, а доставляли на Burning Man кораблем: спочатку вивезли з України, завантажили контейнери в Німеччині, океаном довезли у Сполучені Штати. Проблем із ввезенням цих артефактів не було, адже вони — не зброя. 

Про монтування

Фото: Burning Man

Збирання інсталяції в пустелі зайняло 3 дні, розвантаження — ще один, ще стільки ж часу пішло на впорядкування дрібних деталей. Цей артоб'єкт складається, як конструктор, та кріпиться в землю анкерами й геошурупами, середня довжина яких — півтора метра. 

Крім художника, керівника проєкту та головного конструктора, команда складається ще з 15 людей. Серед них є ветерани та чинні військові. Всі вони прийшли завдяки посту Віталія Дейнеги, у якому він скликав людей долучатися. Звісно, вони подолали попередній відбір. 

Фото: Burning Man

Складати конструкцію, яка важить 10 тонн, в умовах бурі та сильного вітру було складно, але все встигли зробити вчасно. 

Очікування від фестивалю та враження відвідувачів

Фото: Burning Man

Мистецтво — це емоції, кожна людина на планеті розуміє, що значить фраза I'm fine, яку ти говориш, коли ти зовсім не fine. Це відбувається з українцями останні десять років, і максимально інтенсивно — з 24 лютого 2022-го. 

В організаторів Burning Man є принципи (10 правил), і наша скульптура жодного з них не порушує: вона показує життя таким, як воно є. Команда Burning Man дуже добре ставиться до нашого мистецтва, багато з них побували біля скульптури, всі вражені й усіх це чіпляє. 

Росіяни на Burning Man є — я їх бачила здалеку. Я вважаю, що наразі не можу комунікувати з росіянами. До мене підходили одного разу, і я сказала, що до Перемоги мені нема про що з ними говорити. 

Назад скульптуру ми не повеземо, залишимо у Штатах. Поки всіх планів не оголошуватиму, але ми з командою вважаємо, що місія інсталяції — говорити про Україну, що вона й продовжить робити. 

Фото: Burning Man

Марія Мороз — менеджерка культурних проєктів та фахівчиня з комунікацій. Народилася й виросла в Херсоні. Її зв'язок з рідним містом та його краєвидами — життєво важлива частина її ідентичності. Він слугує одночасно фундаментом і джерелом сили в її професійному й особистому житті. Зараз Марія живе в Києві — у столиці знайшла ще одне джерело енергії та натхнення.

Робота Марії виходить за рамки культурних подій: вона також керує проєктом, що документує війну росії проти України, висвітлюючи стійкість та історії тих, хто постраждав від бойових дій. У 2023 році вона була частиною команди, яка вивозила українське мистецтво на Burning Man (інсталяція "Фенікс").

Марія керувала Центром туризму та пригод "ХерсонON", де контролювала всі процеси компанії, планування заходів та відкриття туристично-інформаційного центру в Херсоні, була PR-менеджеркою "ГОГОЛЬ FEST". 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації