"Збори ОСББ": як Сумська і Лебіга генератор купували
Ти обговорюєш в чатику свого будинку його життя та проблеми? А герої передноворічної комедії "Збори ОСББ" вирішили перенести своє спілкування в офлайн, і так захопилися, що вийшов цілий фільм! Як він створювався — зараз розкажемо.
Про що фільм?
За сюжетом, жителі звичайного багатокрвартирного будинку збираються, щоб обговорити купівлю спільного генератора на зиму. Однак його потужності на всіх не вистачить, а питання "кого залишити без тепла" загострює старі конфлікти та провокує сварки, які переростають у непримиренне протистояння. Бо люди, які місяць не могли узгодити колір фарби для лавок, в цьому питанні не здатні порозумітися й поготів. Хтось переживає, чи вистачить потужності генератора для фена, комусь потрібні кіловати для перфоратора... А дехто взагалі не розуміє, навіщо ці збори. Чи зможуть сусіди поступитися особистим, щоб об’єднатися заради спільного?
"Давайте за 15 хвилин все вирішимо". — "А, ви на зборах сусідів вперше?" — ці репліки, ймовірніше, викличуть сміх у глядацькій залі.
Ідея перенести будинковий чат на екран належить відомому продюсеру Єгору Олесову ("Мавка", "Захар Беркут"), а втілили її генеральний продюсер студії "Мамахихотала" Іван Мелашенко та Дмитро Андрієнко, які написали сценарій стрічки.
"Щойно зʼявилася ідея фільму, і ми почали розказувати про неї друзям та партнерам, реакція у всіх була однакова: "О, а у мене в чаті будинку якраз сьогодні обговорювали те саме!", "А у мене з сусідами така ж ситуація сталася!" — розповідає Іван Мелашенко. — Добре пам’ятаю, як вперше ми розказали історію Жені Яновичу (один зі співзасновників і сценаристів студії "Мамахихотала", ведучий YouTube-шоу "20:23" — Прим. Ред.), і він одразу сказав: "Це треба знімати". Ми писали сценарій по 12 годин на день, а мій співавтор, Дмитро Андрієнко, по ночах ще й читав свій будинковий чат у вайбері, і на ранок приїжджав з готовими цитатами звідти".
Історія виявилася близькою і топовим українським артистам, тому зіграти сусідів у "Зборах ОСББ" погодилися Антоніна Хижняк, Олександр Рудинський, Марія Рудинська, Ольга Сумська, Ніна Набока, Віктор Жданов, Михайло Кукуюк, Ангеліна Самчик, Ігор Портянко та відомий блогер Михайло Лебіга, для якого ця роль стала дебютом у повнометражному кіно. Ну і, звісно, без ролі не залишився Євгеній Янович — він зіграв СЕО ІТ-компанії Тараса, тому без ділового костюму його на зніманні ніхто не бачив.
Оскільки акторський склад вийшов напрочуд зірковим, найважчим для творців стрічки було знайти час, коли всі актори будуть вільні, й саме тоді влаштувати фільмування — адже в кадрі протягом всього знімального періоду мали бути всі 11 головних героїв.
"Бо зі зборів ОСББ відлучатися не можна", — сміється Іван Мелашенко.
"Я дуже зраділа, коли дізналась, що мене затвердили на роль у цьому кіно, — зізнається зірка серіалу "Спіймати Кайдаша" Антоніна Хижняк. — Пам’ятаю, поверталась того вечора додому і зустріла нашого голову ОСББ. Одразу почала розпитувати, як у нас справи, коли збори. Подумала, що корисно буде потрапити на реальні збори ОСББ до початку знімання — розпитати, чи купили в наш будинок генератор і все таке. (Сміється.) Коли прийшла на перше режисерське читання, була приємно здивована зустріччю з колегами. Зібрались потужні актори! З кимось вже працювала на одному знімальному майданчику, з кимось вперше. Тому дійсно напередодні зйомок була в радісному передчутті".
Проте перший знімальний день Тоні довелося провести не на майданчику, а в лікарні — організм дав збій. Тож її партнеру по сцені Олександру Рудинському довелося кидати репліки уявній Хижняк.
Сашка морально підтримувала дружина Марія Рудинська — акторське подружжя вперше зустрілося на знімальному майданчику для спільної роботи.
"Я зрозуміла, що все буде кльово, ще під час першого режисерського читання сценарію, — каже Марія Рудинська. — Сміялася від душі! І зрозуміла, що навколо — мої люди. Попри те, що ми знімали майже без вихідних, із самого ранку до пізнього вечора, всі постійно були невиспані, на майданчику була тепла й позитивна енергетика, панували підтримка і повага. Наприклад, коли знімали великий план одного чи двох акторів, а інших в кадрі не було видно, з майданчика все одно ніхто не йшов: всі залишалися за кадром і допомагали тому, хто в кадрі, ідеально відіграти всі моменти".
Де я, хто тут?
Для блогера Михайла Лебіги знімання стало стресом не лише тому, що це — його акторський дебют. А ще й тому, що цілий день в кадрі немаленькому Михайлові доводилося сидіти на маленькому дерев’яному кубику, від чого в блогера-мільйонника боліла п’ята точка.
А ще Міша страждав, бо не звик вставати о 6.30, чого вимагав знімальний графік, тому він намагався знайти будь-яку можливість трошки подрімати. А коли вдавалося виспатися, Лебіга грав у телефоні в гру Counter-Strike і навчав їй акторку Ніну Набоку.
"Мій персонаж схожий на мене, — зізнається Мишко. — Він теж весь час у телефоні й не дуже розуміє, де він і що відбувається навколо".
А героїня Ніни Набоки, пенсіонерка Галина Василівна, найбільше переймається через квіти, "бо немає нічого важливішого за її гортензії, айстри, незабудки".
Героїня Ольги Сумської Ірина в усьому покладається на зірки й одразу попереджає сусідів: "Сьогодні поганий день для зборів. Ретроградний Меркурій".
А от для Гриші (Михайло Кукуюк) чи не кожен день "ретроградний". Щоправда, хто такий цей Гріша — побачимо вже на екрані — творці стрічки тримають це в секреті.
Проте відомо, що герой Ігоря Портянко — вчитель історії, який щодня тероризує сусідів звуками дрилі.
"З мого досвіду, усі фільми, які знімалися в короткий термін і в екстремальних умовах, вистрілювали! — каже Михайло Кукуюк. — Коли є ціль і команда розуміє, що вона робить, все відбудеться. Тим паче якщо сюжет кладеться на болючу тему. Особливо круто, коли режисери, сценаристи, продюсери дають акторові змогу маневру та імпровізації. Тут це все було!"
Свято наближається
Зняли "Збори ОСББ" в практично рекордні строки: на все про все пішло 11 знімальних змін.
"Мені здається, що такого ще не було: ні по строках реалізації, ні по зібраному акторському складу, ні по ступеню актуальності, — вважає Женя Янович. — Це точно те, на що я б і сам пішов в кінотеатр — у мене є гарна чуйка, що може вийти дуже близьке нам всім кіно".
"Глядач точно посміється, впізнавши всіх своїх настирливих сусідів з під’їзду та їхні нескінченні проблеми, — вважає режисер стрічки Мітя Шмурак. — Але, звісно, ми хочемо нагадати глядачеві ще й про те, що хата ніколи не скраю. І, добре познайомившись один з одним, українці легко зможуть знайти рішення в найскладніших ситуаціях".
До речі, фільм — передноворічний, тому на майданчику були і сніг, і ялинка, і святковий настрій.
На великі екрани стрічка "Збори ОСББ" вийде 12 грудня — подивимось, чи таки з’явився в цьому будинку генератор!