"Життя Чака": коли Стівен Кінг — не про горор, а про радість

17 липня в українських кінотеатрах стартує фантастичний фільм "Життя Чака" за новелою легендарного Стівена Кінга. "ТиКиїв" розповідає, чому стрічку вважають однією з найгучніших прем’єр цього року, про те, як вона створювалась, її акторів і те, чому цього разу Стівен Кінг змусить вас радіти.
Про що фільм?
"Життя Чака" є екранізацією однойменної новели, що увійшла до збірки Стівена Кінга "Якщо кров тече" (2021). Ця історія присвячена життю звичайного бухгалтера Чака Кранца. Він просто живе своє життя, та одного дня його ім'я раптово стає відомим на усе місто через привітання, яке з’являється буквально повсюди — на банерах, в радіоефірі, в інтернеті, на стінах і вікнах будинків. Ніхто не знає, хто такий Чак, але подейкують: якщо він помре — разом із ним загине весь світ…
Режисером, сценаристом, монтажером і продюсером "Життя Чака" став Майк Фленаган ("Привиди будинку на пагорбі", "Опівнічна меса"), і для нього "Життя Чака" — вже четверта екранізація творів Стівена Кінга — після "Гри Джеральда", "Доктора Сну" та майбутньої серії "Темна вежа".

Новелу Кінга "Життя Чака" Майк вперше прочитав у квітні 2020 року, ще до публікації книги — письменник, як він зазвичай робить, розіслав її багатьом продюсерам і режисерам.
Я був повністю вражений її посланням, її радістю, її складністю та структурою, яка, на мою думку, була захопливою! Я плакав весь час читання! Чесно кажучи, я ніколи не читав нічого подібного. Ні від Стівена Кінга, ні від кого раніше, — зізнається Фленаган.
Того дня ж дня режисер написав Кінгу електронного листа: "Якби я міг спробувати розібратися в цій історії, це міг би бути найкращий фільм, який я коли-небудь зніматиму". Щоправда, вони з Кінгом вже працювали над повістю "Темна вежа", і письменник запропонував спочатку зосередитись на ній.

Та Фленаган став буквально одержимим історією про бухгалтера Чака і за пару років знов нагадав Кінгу про неї. І нарешті отримав згоду спробувати!
Тож у жовтні 2023 року в Алабамі знімання "Життя Чака" розпочалося, а вже в листопаді 2023-го завершилося.
Життя задом наперед
І новела, і фільм мають незвичну хронологічну побудову: ми знайомимося з Чаком у його середні роки. А далі відстежуємо його життєвий шлях аж до дитинства, акцентуючись на, здавалося б, незначних моментах: випадкових зустрічах, емоціях, розмовах, які зрештою визначають його особистість.
"Необхідність враховувати та поєднувати ці три різні історії, які складають одну набагато більшу, стала одним із найбільших викликів фільму, — зізнається режисер. — У кожної з історій абсолютно різні акторський склад, естетика, візуальний підхід — але вони мають об'єднатися, щоб намалювати одну картину життя.

Ми тиждень знімали весь другий акт фільму, а потім фільм ніби закінчився, бо всі ці актори пішли додому, і раптом у нас з'явився новий акторський склад і ми ніби почали знімати новий фільм. Ми відчували, що закінчували історію кожні півтора тижня, і це було божевілля!"
Чотири Чака й Люк Скайвокер
Чака в різному віці грають різні актори. Головною зіркою стрічки став дорослий Чак у виконанні Тома Гіддлстона.

"Мій герой перебуває у переломному моменті, — розповідає Гіддлстон. — Чак — бухгалтер, людина, яка живе цифрами. Але колись у школі він був чудовим танцюристом — та ви б ніколи про це й не здогадалися, вперше побачивши його зараз. Ви б помітили сірий костюм, черевики-оксфорди — "броню" бухгалтера. І навіть не подумали б, що він обожнював танці, і що танцювати його навчила бабуся на своїй кухні. І так — з кожним із нас. Я вірю, що у всіх нас існує цей непомітний ззовні й абсолютно унікальний внутрішній всесвіт".

Відтворити шлях формування цього внутрішнього всесвіту актору допомогли юні колеги: Джейкоб Трембле ("Кімната", "Доктор Сон") зіграв молодого Чака, а Бенджамін Паяк і син режисера Коді Фленаган втілили Чака-хлопчика.

Але Гіддлстон — не єдина зірка, яку ми побачимо у фільмі. Також у касті задіяні лауреат BAFTA Чиветел Еджіофор ("12 років рабства", "Доктор Стрендж", "Бріджит Джонс: Закохана в хлопця"), Карен Гіллан ("Месники", "Вартові Галактики", "Джуманджі"), Меттью Ліллард ("П’ять ночей у Фредді", "Крик").

А дідуся Чака, який виховував хлопчика, зіграв Майк Гемілл — легендарний Люк Скайвокер із "Зоряних війн" та амбасадор UNITED 24.

Бенджаміну Паяку, який зіграв малого Чака, під час знімання фільму було 12, і він виріс на "Зоряних війнах". Тож перед зустріччю з Геммілом хлопець дуже нервував. "Знімальна група якось про це дізналася, і щоб мене заспокоїти, перед початком знімань мені призначили обід з Марком, — згадує юний актор. — Я був у шаленому захваті!"

До речі, українською малого Чака озвучив стендап-комік Василь Байдак.
Танок до дірок у черевиках
Згаданий вище танцювальний талант Чака у фільмі знайшов своє відображення в фантастичній танцювальній сцені, виконаній Томом Гіддлстоном і поставленій відомою хореографкою Менді Мур, яка зокрема працювала над танцями в мюзиклі Дам’єна Шазеля "Ла-Ла-Ленд" та танцювальними номерами для туру Тейлор Свіфт Eras Tour.

За сюжетом Чак іде на важливу ділову зустріч і раптом чує енергійну гру вуличних музикантів. І з цього моменту забуває про все на світі й починає натхненно танцювати — як ніколи в житті! Танок Чака — суцільна імпровізація, але Гіддлстон готувався до знімань цієї сцени шість тижнів, вивчивши за цей час базові рухи джазу, свінгу, сальси, ча-ча-ча, чарльстону, босанови, польки, квікстепу, самби тощо. І окремо тренував "місячну ходу" Майкла Джексона — адже саме цей танцювальний елемент окремо згадується у тексті Кінга.

Загалом сцену, що триває трохи більш як п’ять хвилин, знімали чотири дні просто неба у сонячній Алабамі.
І Том Гіддлстон так розійшовся, що навіть не помітив, як буквально пропалив собі черевики на розпеченому асфальті. "Коли ми закінчили, крізь підошви було видно мої шкарпетки! — згадує він. — Але це було справді весело!"
Два майстри жахів — і жодного горору!
Сповнене світла й радості "Життя Чака" — нетипова історія і для визнаного Короля жахів Стівена Кінга, і для Майка Фленагана, відомого за справді лячними горорами.

"Насправді, якщо ви уважно проаналізуєте творчість Стівена Кінга, особливо такі книги, як "Ріта Гейворт і втеча з Шоушенка" та "Зелена миля", то переконаєтеся, що він завжди демонстрував неймовірно гуманістичний підхід до оповіді та охоплював ще багато жанрів, крім горору, — пояснює Фленаган. — Якось Стівен сказав, що від колег-письменників у жанрі жахів його відрізняє те, що горор у його історіях не може існувати без любові й надії. І його віддані читачі прекрасно про це знають. Ми, фанати Кінга, відчуваємо красу навіть у найтемніших його романах".

"Життя Чака" вже називають "найкращою екранізацією Стівена Кінга", а сам Кінг, який востаннє відвідав прем’єру екранізації свого твору 26 років тому під час першого показу "Зеленої милі", спеціально прибув до Канади, щоб побачити стрічку під час її світової прем’єри на Міжнародному кінофестивалі в Торонто (де вона, до речі, здобула Приз глядацьких симпатій).

А коли лише вийшов трейлер "Життя Чака", Кінг одразу запостив його у Threads і написав: "Я люблю цей фільм. І, сподіваюся, ви також полюбите". Тож не будемо розчаровувати Короля і зустрінемося у кіно 17 липня!
Читай також: Ретро-фентезі, трагікомедії й німе кіно: добірка оцифрованих фільмів від Довженко-Центру