Що ми маємо знати про Національний науково-природничий музей НАН України?

Що ми маємо знати про Національний науково-природничий музей НАН України? Фото: Kyivmaps

Національний науково-природничий музей є одним із провідних центрів розвитку природничих досліджень в Україні. Він розташований у старовинному будинку колишньої Ольгинської гімназії за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 15.

Музей вже давно став упізнаваним не тільки в Україні, але й за її межами. Він сформував сучасні уявлення про природу та познайомив не одну тисячу школярів та студентів з проблемами взаємозв'язку людини й довкілля.

Історія

Музей НАН України створено 8 червня 1966 року за рішенням Ради міністрів УРСР.  Його оформили як "експозиційно-територіальний комплекс", що мав відділення археології, географії, зоології та ботаніки.

До 1996 року музей називався Центральним науково-природничим музеєм НАН України, але наприкінці того ж року президент України видав наказ змінити статус на "національний". 1 грудня 1997 року він відкрив свої двері для відвідувачів.

Фото: Вікіпедія
Фото: Вікіпедія

Основні напрями

Національний науково-природничий музей займається розробкою наукових основ природничої музеології, створенням, збагаченням та збереженням фондових колекцій; вивченням сучасного стану та поширенням знань про представників флори й фауни; проведенням досліджень з питань екології та еволюції організмів тощо.

Будівля

Відому в центрі столиці будівлю спорудили у 1910 році. Перш за все це зробили, щоб розширити площу Ольгинської жіночої гімназії, яка була розташована в будівлі Інституту ботаніки НАН України. У 1919 році при Всеукраїнській академії наук створили Зоологічний музей за адресою: Терещенківська, 2 (нині Терещенківська, 4).

Фото: Діти в місті Київ
Фото: kyiv.dityvmisti.ua

Новий корпус Ольгинської гімназії понад 10 років простояв довгобудом, адже тільки у 1928 році вдалося завершити будівництво. До будівлі основний вхід був з вулиці Короленка (тепер Володимирська, 55), яка розміщувала низку академічних інституцій. А у 1929 році створили Національний географічний музей.

На той час приміщеннями музеїв були лише коридори, тому що в кімнатах розміщувалися численні інституції ВУАН до середини 20 століття.

Впродовж 1942-1943 років окупаційна німецька влада створила Інститут захисту рослин, та в період Другої світової війни там працювали науковці. За цих умов добудували п'ятий поверх, який зараз має ботанічну експозицію та приміщення ботаніки та музеології, а ще аспірантську кімнату, бібліотеку та конференційну залу.

Хронологія визначних подій

1966 р. Заснування Центрального науково-природничого музею.

1967 р. Відкриття експозиції для відвідувачів.

1996 р. Наказом президента України науково-природничому музею надано статус національного.

2016 р. Святкування 50-річчя музею.

2019 р. Відбулася V Міжнародна конференція циклу "Природнича музеологія", яку присвятили 100-річчю заснування Зоологічного музею Української академії наук – "Природничі музеї в Україні: становлення та перспективи розвитку".

Фото: Ніжинський фаховий коледж НУБіП України
Фото: Ніжинський фаховий коледж НУБіП України

Наукові фонди

Вони налічують близько 30 тисяч зразків, а кількість фондових колекцій коливається близько 2,5 млн одиниць. В понеділок та вівторок, коли музей вихідний для відвідувачів, проводяться роботи співробітників з фондами. Таким чином ведеться каталогізація та перевизначення зразків, а отже – поновлюються вітрини.

Відомі науковці музею

Геолог та географ Павло Тутковський, зоолог Володимир Караваєв, зоолог Сергій Парамонов, ботанік Дарія Доброчаєва, зоолог Михайло Воїнственський, зоолог Микола Щербак та інші видатні особистості.

Фото: Прямий канал
Фото: Прямий канал

Російська атака

Через масовий ракетний обстріл росіянами столиці 10 жовтня 2022 року близько 60 вікон Національного науково-природничого музею НАН України постраждало. 17 жовтня Музей повідомив, що роботи першого етапу були завершені, встановили тимчасові віконниці з геометричним прошарком. А 21 жовтня експозиція знову приймала відвідувачів.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації