19 грудня в історії Києва: відкриття п'яти станцій метро і день народження волонтерки Тайри

19 грудня в історії Києва: відкриття п'яти станцій метро і день народження волонтерки Тайри Фото: вікіпедія

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.

19 грудня запам'яталося відкриттям п'ятьох станцій на синій гілці київського метрополітену.

Цього дня у столиці народилися й відомі особистості, зокрема, парамедикиня, волонтерка Юлія "Тайра" Паєвська, колекціонер Ігор Диченко, засновниця Української асоціації представниць правоохоронних органів Катерина Павліченко та інші.

Детальніше про цей день в історії читай нижче.

Пам'ятні події в Києві 19 грудня

  • 1980 рік — відкриття станцій метро "Тараса Шевченка", "Почайна" (тоді — "Петрівка"), "Оболонь" (тоді — "Проспект Корнійчука").
  • 1981 рік — відкриття станцій метро "Площа Українських Героїв" (тоді — "Площа Льва Толстого"), "Олімпійська" (тоді — "Республіканський стадіон").

Відомі кияни, які народилися 19 грудня

  • Яків Никодимов (1908-1982 рр.) — український радянський художник і педагог, член Спілки радянських художників України. Після навчання в Київському художньому інституті переїхав до Луганська. Під час німецької окупації переховувався в селах, де виконував малярські роботи, писав ікони й портрети на замовлення. По звільненню Луганська відкрив у місті художньо-скульптурну майстерню. 1949 року перебрався до Маріуполя. Там очолював художню студію при Палаці культури заводу "Азовсталь". Виховав не одне покоління маріупольських художників, серед яких Євген Скорлупін, Володимир Миски-Оглу, Олександр Бондренко, Олег Ковальов, Юрій Муравйов, Тетяна Лисенко.
Фото: вікіпедія
  • Микола Фокін (1912-1990 рр.) — український оперний співак, педагог, народний артист УРСР. Був солістом Київського радіо, оперної студії при Київській консерваторії, армійських ансамблів пісні та танцю, Львівського театру опери та балету, Київського театру опери та балету. Відомий партіями Петра у виставі "Наталка-Полтавка" Миколи Лисенка, Олекси в "Арсенал" і Закревського в "Тарас Шевченко" Григорія Майбороди.
Фото: вікіпедія
  • Ігор Диченко (1946-2015 рр.) — український мистецтвознавець, художник, колекціонер. Почав збирати твори авангардистів з початку 1960-х років, зібрання налічувало понад 700 картин. Окремі твори з його колекції виставлялися в Києві, Нью-Йорку, Токіо, Мюнхені, Вінніпезі, Лондоні, Тулузі, Катовиці, Одесі. Після смерті Ігоря Диченка його вдова передала унікальну колекцію у подарунок державі і народові України на постійне зберігання в Мистецькому арсеналі.
Фото: Art Ukraine
  • Юлія Паєвська (нар. 1968 р.) — українська військовослужбовиця, парамедикиня, волонтерка, командирка підрозділу "Янголи Тайри". Під час Революції Гідності з першого дня протистоянь на вул. Грушевського стала медиком Євромайдану. Всі свої навички здобула "в полі", коли допомагала пораненим. У квітні 2014 року поїхала на Донеччину медиком. Спочатку працювала сама, а згодом зібрала свою евакуаційну команду "Янголи Тайри". Рятувала бійців на Світлодарській дузі і біля села Широкине. Початок російського вторгнення 2022 року зустріла в Маріуполі. Там надавала допомогу пораненим бійцям і місцевим. 16 березня Тайра потрапила у російський полон, де провела три місяці. У листопаді 2022 року разом із Даною Яровою заснували благодійний фонд "Українська Фундація "Мрія", який опікується 1,5 тис. родин полонених, загиблих і зниклих безвісти військових та цивільних.
Фото: фейсбук Юлії Паєвської
  • Катерина Павліченко (нар. 1989 р.) — заступниця міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка. З початку роботи в МВС опікується питаннями протидії домашньому насильству. За її сприяння було розроблено мобільний застосунок для реагування на випадки домашнього та гендерно зумовленого насильства. Засновниця та голова ГО "Українська асоціація представниць правоохоронних органів". Ця організація є однією з перших подібних об'єднань Східноєвропейського регіону, які сприяють впровадженню гендерночутливих політик і практик у правоохоронних структурах.
Фото: інстаграм @pavlichenko_kateryna

Що відзначають 19 грудня

19 грудня в Україні відзначають День адвокатури. Дату святкування обрали на честь введення в дію закону "Про адвокатуру" 1992 року. Цього дня заведено дякувати адвокатам за їхню працю, а також звертати увагу на цю професію.

Також 19 грудня Міжнародний день допомоги бідним. Подія була започаткована за ініціативи ООН у 1992 році, а трохи пізніше — 2000 року — почали ухвалювати низку програм, які допомагають боротися з бідністю. 

А ще 19 грудня відзначають День вічнозеленого дерева або День пошуку ялинки. Він присвячений вшануванню вічнозеленої краси хвойних дерев. Вважається, що від цього дня починаються пошуки ідеальної різдвяної ялинки.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У Києві відкрили перший безплатний кабінет сексуальної реабілітації для військових і ветеранів - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

У Києві відкрили перший безплатний кабінет сексуальної реабілітації для військових і ветеранів

У Києві на безпечну утилізацію відправили понад 7000 ртутних термометрів: куди їх здавати - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

У Києві на безпечну утилізацію відправили понад 7000 ртутних термометрів: куди їх здавати

Днями почнуть виплачувати допомогу мешканцям Святошина, чиє житло постраждало від обстрілу: скільки вони отримають - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Днями почнуть виплачувати допомогу мешканцям Святошина, чиє житло постраждало від обстрілу: скільки вони отримають

У пам'ятці архітектури в центрі Києва відновили оригінальний вигляд фасаду після розголосу - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

У пам'ятці архітектури в центрі Києва відновили оригінальний вигляд фасаду після розголосу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації