20 листопада в історії Києва: проголошення УНР та день народження всесвітньо відомої оперної співачки

20 листопада в історії Києва: проголошення УНР та день народження всесвітньо відомої оперної співачки Проголошення Третього Універсалу на Софійській площі у Києві. Фото: www.encyclopediaofukraine.com

Оголошення про створення Української Народної Республіки, дні народження всесвітньо відомої оперної співачки Вікторії Лук'янець та театрального режисера Олександра Балабана — "ТиКиїв" продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста. 

Які ще пам'ятні події відбулися у Києві 20 листопада та хто з відомих киян народився в цей день — читай далі.

Пам'ятні події 20 листопада

  • 1624 рік — Захарія Копистенський поставлений архімандритом Києво-Печерської Лаври. Копистенський був з роду дрібної руської шляхти з села Кописно, що тепер належить до Польщі. Здобув освіту у Львівській братській школі та у 1616 році переїхав до Києва. Того ж року написав передмову до Часослова — першої книги, виданої Києво-Печерською друкарнею. Після смерті Єлисея Плетенецького у 1624 році Копистенський став архімандритом Лаври. Помер 21 березня 1627 року та був похований в каплиці князів Корецьких у Лаврі.
  • 1917 рік  — Українська Центральна Рада проголосила створення УНР своїм Третім Універсалом. У документі заявлялося, що Україна не відокремлюється від росії, але вся влада тепер належить Центральній Раді та Генеральному Секретаріату. До території УНР віднесли землі, населені здебільшого українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (без Криму). В Україні проголошувався 8-годинний робочий день, запроваджувався державний контроль над виробництвом, скасовувалася смертна кара й оголошувалася амністія. Також Універсал закликав до негайного укладення миру між сторонами, що воювали.
  • 2004 рік — Шевченківський районний суд Києва відхилив подання КМДА про обмеження на проведення масових акцій на Майдані Незалежності з 21 по 23 листопада. Саме 21 листопада ЦИК оголосив Віктора Януковича переможцем президентських виборів 2004 року попри численні порушення виборчого процесу. Прихильники його головного конкурента, Віктора Ющенка, влаштували масові акції непокори, які переросли у Помаранчеву революцію. 

Відомі кияни, які народилися 20 листопада

  • Олександр Балабан (1954 р.н.) — режисер театру та кіно, Заслужений артист України. Ще під час навчання першим у світі поставив виставу за твором Лесі Українки "На полі крові", а пізніше — перші вистави ще по кількох творах. У 1990 році презентував перший україномовний спектакль у тоді ще повністю російськомовному Театрі на лівому березі —  "Брехню" за В. Винниченком. У 1993 році Балабан створив і очолив Український музично-драматичний театр-студію класичної п'єси, який проіснував до 1998 року. З 2010-го працює викладачем акторської майстерності у Київському національному університеті культури і мистецтв. У своїх виставах режисер поєднує глибокий психологізм з прийомами музичного театру. 
Олександр Балабан
Олександр Балабан. Фото: acmodasi.com.ua
  • Вікторія Лук'янець (1966 р.н.) — всесвітньо відома оперна співачка, народна артистка України. Професійну кар'єру почала у 1989 році у Національній опері України. На початку 1990-х виступала в Італії, Франції, Португалії, Японії та Греції. У 1993 році Лук'янець дебютувала у Віденській державній опері, де стала улюбленицею публіки. У 1995 році дебютувала в італійському театрі Ла Скала. Виступала з найвідомішими світовими тенорами: Пласідо Домінго, Хосе Каррерасом та Лучано Паваротті. Зараз продовжує виступати на головних оперних сценах світу, є солісткою Віденської опери. У репертуарі співачки — як партії з відомих опер, так і твори українських композиторів: Миколи Лисенка, Кирила Стеценка, Якова Степового, Льва Ревуцького та інших.
Вікторія Лук'янець
Вікторія Лук'янець. Фото: theukrainians.org
  • Андрій Старовойт (1972 р.н.) — засновник першого українського виду спорту фрі-файту, майстер тайцзіцюань і традиційного шаоліньського кунгфу, власник і вчитель школи бойових мистецтв "Пересвіт". У 2001 році під керівництвом Старовойта була створена Міжнародна федерація бойових мистецтв "Фрі-файт", а у 2004-му —  Всеукраїнська федерація фрі-файту та контактних єдиноборств. Також Старвойт є ідейним лідером політичної партії "Пряма дія".
Андрій Старовойт
Андрій Старовойт. Фото: wikimedia.org
  • Таїсія-Оксана Щурук (1998 р.н.) — акторка кіно, відома за ролями у серіалах "Київ вдень та вночі" та "Перші ластівки". Також знімалася у серіалах "Лікар Ковальчук", "Опер за викликом", "Вибір матері", "Звонар", "Лікар Віра" та "Доброволець". І у фільмах "Кошмарний директор, або Школа №5" та "Побачення у Вегасі". З 2021 року — акторка Київського академічного театру на Печерську.
Таїсія-Оксана Щурук
Таїсія-Оксана Щурук. Фото: novy.tv

Що відзначають 20 листопада

В Україні відзначають неофіційне Свято Третього Універсалу, що проголошував створення Української Народної Республіки у 1917 році. Першим головою молодої республіки став Михайло Грушевський, який очолював Українську Центральну Раду. На жаль, УНР проіснувала всього кілька років, і у 1921 році була розділена між Польщею з одного боку та Радянською Росією й Українською СРР — з другого.

Також в Україні та світі святкують Всесвітній день дитини. Свято започаткувало ООН у 1954 році як день світового братерства і взаєморозуміння дітей, день підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення добробуту дітей в усьому світі. Саме у цей день у 1959 році Генасамблея ООН прийняла Декларацію про права дитини, а 20 листопада 1989 року була прийнята відповідна Конвенція про права дитини. 

Ще 20 листопада відзначають День пам'яті трансгендерів та згадують трансгендерних людей, які були вбиті на ґрунті ксенофобії. Цього дня правозахисні, феміністичні та ЛГБТ-організації проводять демонстрації, лекції, семінари та жалобні ходи зі свічками. Мета заходів — привернути увагу до того, що трансгендерні люди потерпають від насильства на ґрунті ненависті набагато частіше, ніж інші меншини.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації