Архітектори та мистецтвознавці виступили проти муралу на корпусі КПІ: деталі
Мистецтвознавці, архітектори та інші фахівці збирають підписи під відкритим листом проти створення муралу на корпусі №9 КПІ.
Стінопис на фасаді корпусу №9 КПІ вирішило розмістити керівництво вишу, яке запропонувало кілька своїх ескізів. Фінальний варіант мають обрати вчені ради факультетів.
Проте студентська рада виступила проти створення муралу — там вважають, що який би варіант малюнку не обрали, він спотворить архітектурний ансамбль корпусу.
Незважаючи на компетентні зауваження та розголос у медіа, ескізи передали вченим радам факультетів, де обирають варіанти ескізів й часто навіть не розглядають варіант проголосувати проти ідеї муралу, — кажуть у студраді.
Тепер позицію студентів підтримали архітектори та мистецтвознавці, які написали відкритого листа. У ньому зазначають, що створення муралів у Києві вийшло з-під контролю, і черговому стінопису не місце на корпусі КПІ.
Розфарбовувати стіну, яку архітектор залишив стіною у своєму задумі, це варварство і неповага до авторського задуму. Це також неповага до думки студентської спільноти КПІ та киян, які вочевидь теж мають право на своє місто і готові його захищати від несмаку та невігластва, — вважає архітекторка Анна Кирій.
Мистецтвознавиця Катя Тейлор додає:
Київ не потребує нових муралів. Ні красивих, ні патріотичних, ні надихальних, ні об'єднавчих. Жодних. Він не потребує їх на Рейтарській, на Січових Cтрільців, на Подолі, у спальних районах. Київ потребує прозорої процедури відбору будь-яких мистецьких проєктів у публічному просторі. Це означає, що першою завжди йде експертиза, яка вирішує, що і де має бути або не бути.
Критик сучасного мистецтва Костянтин Дорошенко вважає, що дев'ятий корпус КПІ був створений професіоналами з урахуванням функціонала та середовища, тому він не потребує жодного декорування чи візуального покращення.
Це експансія невігластва, відсутності розуміння архітектури та міського середовища, як таких, візуальне насильство над студентством та киянами. Архітектура не має бути медіумом жодних додаткових ідеологічних послань, навіть найкращих, — додає він.
Також підписанти листа вважають ідею зі створенням муралу неповагою до думки студентської спільноти КПІ та киян, які "теж мають право на своє місто і готові його захищати від несмаку та невігластва".
Раніше "ТиКиїв" писав про те, що таке дизайн-код міста та що не так з кодом Києва.