До +65 градусів: активісти виміряли температуру поверхонь у Києві під час спеки
Через спеку, що панує в Україні та зокрема в Києві, сильно нагріваються тротуари, лавки, асфальт й інші поверхні, що перебувають під прямими сонячними променями. Водночас у затінку вони залишаються більш прохолодними.
Урбаністичний проєкт "Містознавство" вирішив продемонструвати, наскільки сильно прогріваються різні поверхні міста на сонці порівняно з тінню. Таким чином хотіли підкреслити, наскільки критично важливим є озеленення населених пунктів під час спекотної погоди.
На прикладі публічних просторів Києва наочно покажу, наскільки тінисті та трав'янисті поверхні прохолодніші за поверхні під сонцем та зі штучних матеріалів, — кажуть у "Містознавстві".
Вимірювання проводили на різних локаціях столиці 12 липня за допомогою інфрачервоного пірометра Benetech GM321.
Прилад показав, що, наприклад, на Хрещатику тротуар на сонці прогрівається до +57, тоді як у затінку його температура нижче на 20 градусів. Газон на сонці теж гріється сильніше, проте він все ж не настільки гарячий, як поверхні з каменю та бетону.
У міських парках поверхня дерев'яних лавок нагрівається до вкрай некомфортних для сидіння +65 градусів. А от у тіні дерев цифра значно менша — близько +36 градусів.
Асфальт на дорогах, дитячі майданчики, будь-які інші поверхні — все це сильно розігрівається на вулиці у спеку за відсутності тіні та випромінює додаткове тепло.
І навіть встановлення "зелених" вуличних меблів (парклетів) не дуже допомагає впоратися зі спекою у місті, бо вони практично не дають затінку. Наприклад, лавки розігрілися до +50 градусів, а температура покриття під ногами сягає майже +60.
Найкращий спосіб "охолодити місто" у спеку — озеленювати його. Дерева та кущі дають тінь, а газони віддають тепло не так сильно, як асфальт та плитка. Крім того, вертикальне озеленення та зелені дахи знижують температуру будівель. До того ж рослини охолоджують повітря, використовуючи його тепло для випаровування води.
Нагадаємо, для зменшення негативних наслідків спеки у парках, скверах і на центральних вулицях Києва встановлюють додаткові охолоджувальні рамки, що розпилюють воду. За потреби кількість локацій збільшуватиметься.
А дорожники Київавтодору освіжають вулиці, поливаючи їх водою. Насамперед поливають магістралі загальноміського і районного значення.