Історія парадів: скільки в Україні витрачали на святкування Дня Незалежності

Історія парадів: скільки в Україні витрачали на святкування Дня Незалежності Фото: Getty Images

Сьогодні Україна відзначає 32 річницю Незалежності. Однак через повномасштабну війну другий рік поспіль влада не проводить масових святкувань та звичних парадів. 

Проте сьогодні можна згадати найбільш знакові святкування Дня Незалежності України від часів Кучми до Зеленського. Як зародилася традиція парадів, як вони проходили та скільки коштували українцям — дізнавалися Новини.LIVE.

Історія парадів на День Незалежності України

Фактично традиція парадів на День Незалежності почалася з президента Леоніда Кучми. До цього вони не проводилися, бо Україна не мала власних збройних сил та офіційно декларувала себе як без'ядерна позаблокова держава.

Вперше українські військові урочисто маршували центром Києва 24 серпня 1994 року. Однак того дня парад відбувся без техніки. Потім протягом кількох років паради взагалі не проводилися, однак у 1998-му в урочистостях вперше взяла участь військова техніка. 

Військовий парад на День Незалежності України 1999

Перший у історії країни по-справжньому яскравий парад відбувся у 1999 році. Це був останній рік першого президентського строку Леоніда Кучми. У параді взяла участь не тільки наземна техніка, але й військова авіація. 

У відкритих джерелах немає точної суми, яку витратили на урочистості, проте за приблизними оцінками парад коштував державі 7-10 млн доларів.

Військовий парад на День Незалежності України 2001

У 2001 році Україна святкувала десять років від дня здобуття Незалежності. На параді, присвяченому Дню Незалежності, навіть був присутній президент рф володимир путін. Крім нього, також приїздили президент Польщі Олександр Кваснєвський і президент Македонії Борис Трайковський.

За оцінками фінансових експертів, парад 2001 року обійшовся в 17 млн грн.

Загальна кількість учасників параду становила 173 одиниці військової техніки та 6 530 військовослужбовців.

Тоді ж відбувся приголомшливий показ військової авіації. У небі над Києвом можна було побачити різноманітні повітряні судна — літаки Су-24 та Су-27, гелікоптери Ка-27, а також транспортні машини "Руслан", Ан-74 та Ан-140. Особливу увагу привернув найбільший у світі літак "Мрія".

Військовий парад на День Незалежності України 2008

До 2004 року паради до Дня Незалежності проводились зазвичай без участі авіації та військової техніки. Але у 2008 році Ющенко указом все змінив. З 2008-го в Україні започаткували традицію проведення параду з використанням військової техніки та авіації.

Того ж року у військовому параді  взяли участь 19 парадних груп, 144 видів військової техніки, що складали механізовану колону за участю танкової роти з 10 танків Т-64БМ "Булат", батареї реактивних систем залпового вогню "Град", "Ураган" та "Смерч".

У межах повітряної демонстрації над центральною частиною Києва пролетіли 30 літальних апаратів (8 гелікоптерів і 22 літаки).

Для організації урочистого параду з бюджету було виділено суму розміром 70 млн грн.

Військовий парад до Дня Незалежності України 2014

Протягом каденції Віктора Януковича парадів до Дня Незалежності не було.

Після чотирирічної перерви у 2014 році парад був проведений за новообраного тоді президента Петра Порошенка.

Це був перший рік російської збройної агресії. Тоді Хрещатиком пройшли пів сотні одиниць техніки та 1,5 тис. військових. Серед них було 120 учасників бойових дій на сході України. 

Зазначається, що на проведення параду "жодної додаткової копійки" з бюджету не використали. Мовляв, підготували його у межах загальних профінансованих програм бойової підготовки ЗСУ, а техніка просто з Хрещатика вирушала одразу на Донбас.

Наступні чотири роки паради в центрі Києва стали обов'язковими у святкуванні Дня Незалежності. Однак бюджети на них залишаються загадкою.

Військовий парад на День Незалежності України 2018

В останній рік президентської каденції Петра Порошенка провели приголомшливий парад. У ньому взяли участь 4,5 тис. військових та 250 одиниць техніки.  Також вперше до участі у параді долучилися жіночі підрозділи та армійські капелани.

Скільки коштів було витрачено на урочистості, наразі підрахувати неможливо. Адже у проведенні параду було залучено багато структур, і кожна вносила частку за власним кошторисом.

Святкування Дня Незалежності України 2019 та 2020

У 2019 році вперше замість параду на День Незалежності України провели музичне шоу.

Таке рішення тоді узгодив новообраний у 2019 році президент України Володимир Зеленський. Він вирішив не витрачати кошти на парад, а використати їх для виплати премій військовослужбовцям.

Офіційно у 2019 році святкування Дня Незалежності України, обійшлося бюджету в 1,6 млн грн.

Військовий парад на День Незалежності України 2021

Найбільш видовищним парадом визнали присвячений святкуванню 30-ї річниці Незалежності України у 2021 році.

Тоді по Хрещатику крокувало п'ять тисяч військових. Було залучено більше ніж 400 одиниць військової техніки, а в небі здійснювали польоти 75 літальних апаратів, в тому числі "Мрія".

На святкові урочистості офіційно витратили приблизно 100 млн грн.

Читай також: Президент України Володимир Зеленський привітав українців із 32-ю річницею Незалежності держави. Він записав відеозвернення на фоні стінопису із зображенням Героя України Олександра Мацієвського, якого розстріляли війська рф після слів "Слава Україні!". 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Як активісти допомогли Київпастрансу покращити рух транспорту та що з цього вийшло - 412x412
Місто

Вероніка Киреєва

Як активісти допомогли Київпастрансу покращити рух транспорту та що з цього вийшло

Пошкоджений корпус "Охматдиту" планують повністю відновити цього року - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Пошкоджений корпус "Охматдиту" планують повністю відновити цього року

Василь Стус: незламний бунтар, який любив Київ - 412x412
Вулиці

Вероніка Киреєва

Василь Стус: незламний бунтар, який любив Київ

Кияни закликають відновити постраждалі від обстрілів пам'ятки архітектури: у КМДА розповіли, що будуть для цього робити - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Кияни закликають відновити постраждалі від обстрілів пам'ятки архітектури: у КМДА розповіли, що будуть для цього робити

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації