Киян попереджають про підроблені QR-коди у громадських місцях: в чому їх небезпека

Киян попереджають про підроблені QR-коди у громадських місцях: в чому їх небезпека Фото: Unsplash

В Україні та зокрема у Києві шахраї підміняють QR-коди у загальнодоступних місцях, щоб заволодіти даними про банківські рахунки людей під виглядом надання послуг. Про це повідомили у КМДА з посиланням на кіберполіцію.

Шахраї підмінюють QR-коди на офіційних інформаційних табличках або просто розміщують їх у громадських місцях. Посилання з таких кодів ведуть на підроблені фішингові сайти, що імітують реальні онлайн-сервіси. Через них зловмисники можуть отримати доступ до банківських даних людини та вкрасти гроші з рахунку.

Найчастіше подібне трапляється в місцях, де люди активно використовують QR-коди для швидких оплат: під час паркування, оплати за проїзд у громадському транспорті тощо. Також нерідко розсилають повідомлення начебто від офіційних установ про збір коштів на ЗСУ.

Візуально відрізнити якісно підроблений код від справжнього може бути вкрай складно. Тому слід завжди перевіряти адресу сайту перед тим, як вводити там будь-які конфіденційні дані.

Також варто дотримуватися таких правил:

  • скануй QR-коди лише з надійних джерел — уникай кодів на випадкових наклейках, листівках або рекламних оголошеннях;
  • перед скануванням перевіряй наклейку — звертай увагу на можливі сліди підміни (додатковий шар, нерівні краї, інший шрифт);
  • використовуй функцію попереднього перегляду посилання, щоб побачити URL перед переходом на сайт;
  • звертай увагу на сайт після переходу за QR-кодом — навіть якщо він виглядає переконливо, будь-які відмінності в домені можуть бути ознакою шахрайства;
  • перевіряй наявність захищеного з'єднання (https://) — якщо сайт не має сертифіката безпеки, вводити на ньому будь-яку інформацію небезпечно;
  • не вводь банківські дані на невідомих сайтах та без необхідності; 
  • використовуй віртуальні або тимчасові картки для онлайн-платежів — це допоможе уникнути значних фінансових втрат у разі витоку даних.

Якщо виявив підозрілий QR-код — повідом про нього адміністрації закладу, у службу підтримки або правоохоронцям.

Якщо ти став жертвою шахрайства — негайно звернись до банку для блокування картки та подай електронне звернення до кіберполіції.

Читай також: "У Києві візьмуть під контроль електросамокати та електровелосипеди: подробиці"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації