Мозаїку Алли Горської на ресторані "Вітряк" збережуть: Кличко дав відповідь на петицію

Мозаїку Алли Горської на ресторані "Вітряк" збережуть: Кличко дав відповідь на петицію Фото: wikipedia.org

Мозаїку Алли Горської "Вітер" на фасаді ресторану "Вітряк", що розташований на проспекті Академіка Глушкова, 11, збережуть. Про це йдеться у відповіді мера Києва Віталія Кличка на петицію.

Автор звернення просив столичну владу "вжити усіх правових, адміністративних, організаційних, технічних та інших заходів" для збереження єдиної у Києві та чи не останньої взагалі монументальної роботи Горської.

Зокрема він просив укласти охоронний договір із власником ресторану, розмістити на фасаді таблички з інформацією про правовий статус мозаїки та пропонував сховати панно за бронебійним склом.

У своїй відповіді на петицію Кличко нагадав, що будівля ресторану "Вітряк" разом з мозаїкою має статус пам'ятки архітектури та монументального мистецтва місцевого значення. Відповідно до закону про охорону культурної спадщини, власники пам'яток зобов'язані укладати на них охоронний договір, у якому прописані вимоги їх використання, реставрації, ремонту, консервації тощо.

Однак столична влада виявила, що власник ресторану "Вітряк" такий договір досі не уклав. Тож Департамент охорони культурної спадщини КМДА направив йому припис з пам'яткоохоронними вимогами, зокрема про укладання охоронного договору. Якщо власник будівлі не виконає цих вимог, ДОКС вживатиме "заходів відповідного реагування згідно з чинним законодавством у межах наданих повноважень".

Ресторани "Вітряк", "Курені" та "Полтава" побудували наприкінці 1960-х років за проєктом архітектора Анатолія Добровольського в осучасненому етностилі. В їхньому оформленні взяли участь художниця-шістдесятниця Алла Горська, її чоловік Віктор Зарецький і живописець-монументаліст Борис Плаксій.

На фасаді ресторану "Вітряк" вони створили панно "Вітер" зі смальти, скла, мармуру й кераміки. В мозаїці митці спробували поєднати в сучасній стилізації народну архітектуру та розпис. Особливу увагу приділили яскравій колористиці, яка контрастувала із сірою радянською буденністю.

З цих трьох ресторанів кризу 1990-х років пережив тільки "Вітряк", а панно "Вітер" лишилося єдиним монументальним твором команди Алли Горської в Києві. Всі інші роботи художниці розташовані на окупованій території, або були знищені.

Нагадаємо, прокуратура подала в суд на забудовника, який планує звести квартал Добровольського в історичній місцевості Звіринець у Печерському районі. Використовуючи "туалетну схему", забудовник заволодів ділянкою у кварталі, де більшість будинків є пам'ятками архітектури.

Читай також: "У грі S.T.A.L.K.E.R. 2 відтворили легендарні зупинки з мозаїками: їх знаходять гравці"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації