Ось як на даху ЦУМу встановлювали сонячну електростанцію

Наприкінці 2024 року столичний ЦУМ запустив власну сонячну електростанцію. У компанії YASNO розповіли та показали, як їхні фахівці розробляли цей проєкт, монтували та запускали обладнання.
Там кажуть, що для спеціалістів YASNO цей кейс став унікальним, адже їм вперше довелося реалізовувати проєкт такого масштабу в центрі столиці — серед щільної забудови та у безпосередній близькості до адмінбудівель.
Будівля київського ЦУМу має вісім поверхів, 45 тисяч м² загальної площі та, залежно від пори року, споживає 500-800 тисяч кВт∙год електроенергії. Основний обсяг споживання — це вентиляція, кондиціонування та освітлення, а близько 150 тисяч кВт∙год використовують орендарі.
Проєкт повністю реалізували за три місяці. Найбільше часу зайняла технічна частина: підняття та встановлення обладнання. Цьому передував етап отримання дозволів на проїзд великогабаритного спецтранспорту та проведення робіт. Оскільки об'єкт розташований у центрі міста, потрібно було прорахувати всі деталі та особливо ретельно дотримуватися вимог безпеки.
Одна справа — встановити сонячну електростанцію на відкритій ділянці посеред поля, і зовсім інша — зробити це на центральній вулиці столиці. Під час монтажу панелей ЦУМ ні на день не припиняв роботу. Ми мали виконати усе так, щоб співробітники та відвідувачі нічого не помітили, — розповів менеджер проєктів YASNO Донєв Роман.

Усі пусконалагоджувальні роботи проводили в неробочі години, коли можна було знеструмити будівлю. Запуск станції відбувся у запланований строк та з повним дотриманням технологічно-будівельних норм.
Загалом на даху ЦУМу встановили 222 панелі, які покривають 550 м² покрівлі. Потужність станції складає 130 кВт∙год. Очікується, що у сонячні дні станція покриватиме до 10% від власного споживання будівлі. За таких умов вона окупиться протягом чотирьох років.
Читай також: "Енергостійкість будинків та інтернет під час відключень: на порталі Києва з'явились нові дашборди"