Папою Римським вперше в історії став американець: що про нього відомо

У Ватикані конклав із кардиналів обрав 267-го Папу Римського. Ним став 69-річний Роберт Френсіса Прево — перший громадянин США на цій посаді в історії.
Новий Папа взяв собі ім'я Лев XIV. Своє звернення до натовпу на площі Святого Петра він розпочав зі слів: "Мир вам усім". Також він заявив, що церква "повинна будувати мости через діалог" і що продовжить благословення, яке покійний Папа Франциск дав на Великдень, за день до своєї смерті.
Лев XIV закликав Католицьку церкву бути "синодальною" і такою, "що йде вперед і завжди прагне миру та бути близькою до тих, хто страждає".
Pope Leo XIV appears on the balcony of St. Peter’s Basilica to greet the faithful for the first time as the 267th Pope. pic.twitter.com/tsA1a0XSOM
— Vatican News (@VaticanNews) May 8, 2025
Що відомо про Папу Льва XIV
Роберт Френсіс Прево народився 14 вересня 1955 року в Чикаго, у сім'ї французько-італійсько-іспанського походження. Навчався в Університеті Вілланова в Пенсільванії, де здобув ступінь з математики, а також вивчав філософію.
У 1977 році вступив до Ордену Святого Августина, пізніше здобув богословську освіту в Католицькому богословському союзі в Чикаго. У 1982 році був посвячений у священники.
У 1980-х роках став місіонером у Перу, де провів понад десять років: був настоятелем громади, судовим вікарієм, професором канонічного права та пастором. Пізніше на деякий час повернувся до Чикаго, а у 2004 році Папа Франциск призначив його адміністратором Перуанської єпархії Чіклайо, де він був піднятий до єпископського рангу.
У 2023 оці Франциск призначив його кардиналом-дияконом каплиці Санта-Моніка-дельї-Агостініані в Римі. Він обіймав ключову посаду в Римській курії та відповідав за оцінку та рекомендацію кандидатів на єпископат по всьому світу. 6 лютого 2025 року Папа звів його у сан кардинала-єпископа.

Відомо, що Лев XIV має помірковано ліберальні погляди. Він виступав проти висвячення жінок у диякони та гендерного виховання у школах. Також називав гомосексуальність "практикою, що суперечать Євангелію".
Водночас він критикував політику президента США Дональда Трампа щодо мігрантів та публічно вступав в дебати з його заступником Джей Ді Венсом з питань теології. Також він опікується долею біженців. Жодних публічних заяв щодо російсько-української війни новий Папа поки не робив.