Пошкоджений корпус "Охматдиту" планують повністю відновити цього року
Протягом цього року планують повністю відновити новий корпус дитячої лікарні "Охматдит", який був пошкоджений минулого літа під час російського ракетного удару. Також цього року почнуть будувати ще один інноваційний корпус. Про це в ефірі телемарафону розповів очільник Міністерства охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Пошкоджений сучасний корпус хотіли відновлювати за принципом "проєктуй-будуй". Однак, за словами Ляшка, виникли деякі непорозуміння — благодійний фонд "Охматдит — здорове дитинство" і антикорупційні журналісти показали, що в технічному звіті можуть бути завищені ціни. Тоді процес зупинили, а від такого принципу вирішили відмовитися.
Глава МОЗ зазначив, що загалом унаслідок ракетної атаки було пошкоджено чотири корпуси "Охматдиту". Їх підготували до осінньо-зимового періоду 2024-2025 років і зараз лікарня працює. Також почалося проєктування відновлення пошкодженого сучасного корпусу.
Повністю буде створено проєкт із бюджетом, потім буде проведено тендер на майданчику Prozorro на проведення повністю відновлювальних робіт. Не протиаварійних, а відновлювальних робіт, — уточнив Ляшко.
Також він розповів про труднощі, які виникнуть під час відновлення. Сучасний корпус "Охматдиту" почали будувати до Євро-2012. Це був експериментальний проєкт, використовували матеріали й підходи, які раніше в Україні не використовували й, в принципі, не використовують зараз. Тому, за словами Ляшка, зараз підключили найкращі проєктні організації, щоб вони повністю зробили технічний звіт, з усіма інструментальними дослідженнями. Вони мають переглянути й стіни, й вентиляцію, й фасади, які переходять у частини приміщень.
Кошти на це є. Є кошти на рахунку благодійного фонду "Охматдит — здорове дитинство". Вони заморожені та чекають того моменту, коли ми виберемо компанію, яка це все зробить, — сказав Ляшко.
Він додав, що на місці зруйнованого хірургічного корпусу побудують новий, оскільки після російської атаки старий корпус не підлягає відновленню. Фінансування будівництва відбудеться за участю Світового банку.
Нагадаємо, вранці 8 липня російські війська завдали масований ракетний удар по Києву. В результаті обстрілу були зруйновані або пошкоджені корпуси дитячої лікарні "Охматдит" та інші будівлі у місті.
Українці, іноземні благодійники та бізнес переказали сотні мільйонів гривень. Спочатку відновити пошкоджений корпус "Охматдиту" планували до зими — першу чергу робіт мали завершити вже до середини вересня. Проте журналісти з'ясували, що тендери на відбудову лікарні, проведені фондом "Охматдит", були проведені з порушеннями.
У середині серпня 2024 року розгорівся скандал — благодійний фонд "Охматдит — здорове дитинство", який збирав пожертви на відновлення дитячої лікарні, відмовився переказувати гроші на рахунок "Охматдиту". У фонді сказали, що готові оплатити будь-яку нагальну потребу лікарні щодо медичного обладнання чи відновлення будівель. Проте сказали, що не отримували від "Охматдиту" звернень щодо таких потреб. Також представники фонду заявили, що поліція та МОЗ чинять на них тиск і вимагають переказати кошти на казначейські рахунки лікарні.
Крім того, набула розголосу ситуація з тендерами на ремонтні та інші роботи — їхня вартість була завищена.
Через скандал із грошима на відновлення корпусів лікарні та діями благодійного фонду "Охматдит — здорове дитинство" правоохоронні органи та комісія МОЗ почали проводити перевірки, а гендиректора лікарні "Охматдит" Володимира Жовніра тимчасово відсторонили від виконання обов'язків.
Після скандалу Міністерство охорони здоров'я вирішило скасувати результати тендера на відбудову лікарні, а також тендерів на технічний нагляд та інженерно-консультаційні послуги.
Для прозорого процесу відбудови "Охматдиту" створили Раду з відновлення, яка забезпечуватиме участь громадськості та контроль за усіма процесами.
Читай також: "Що відбувається з Охматдитом та коли його відбудують".