Шедевр Городецького: каплицю Вітте на Байковому кладовищі очистили від рослин
ГО "ГУРТУМ" спільно з ГО "Україна Інкогніта" та іншими волонтерами очистили каплицю Вітте на Байковому кладовищі від небажаної рослинності.
Рослини буквально оточували старовинну споруду — дерева росли прямо з даху, а дикий виноград вкривав стіни. Через це каплиця, яку ніхто не доглядав, поступово руйнувалася. До того ж територія навколо була сильно засмічена, а разом зі сміттям на землі лежали відбиті фрагменти самої каплиці.
Щоб врятувати цю унікальну пам'ятку, ГО "ГУРТУМ" ініціювали роботи з очищення її від рослин. Разом з "Україна Інкогніта" вони звернулись по допомогу до небайдужих киян. Роботи проходили у два етапи. Спочатку провели толоку, під час прибрали сміття, очистили стіни від дикого винограду та зібрали на зберігання відбиті частини каплиці та фрагменти оздоблення. Серед них — шпиль, що раніше прикрашав споруду.
Під час другої толоки очистили від дерев дах каплиці. Для цього встановили будівельні ліси, а до робіт долучили професійного альпініста.
Наступним етапом має стати створення цифрової 3D-моделі каплиці. Вона стане основою при визначенні подальших обсягів та вартості консерваційних і реставраційних робіт.
Каплиця Вітте — це творіння видатного архітектора Владислава Городецького, автора багатьох архітектурних шедеврів у Києві. Сімейну усипальню родини Вітте у неоготичному стилі побудували за проєктом Городецького у 1910 році на лютеранській дільниці Байкового кладовища. Архітектурно каплиця перегукується з Костелом Святого Миколая, який має дуже схожі стилі. У 1999 році споруда отримала статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, та, попри це, багато років стояла занедбаною і продовжувала руйнуватися.
Раніше активісти заявили, що забудовних хоче закрити фундамент палацу Розумовського в центрі столиці, а будівлю XIX століття над ним — розібрати, щоб на її місці звести офісний центр. У КМДА ж кажуть, що розглянули питання реставрації фундаментів палацу.