0:00/0:00

У Держслужбі зайнятості розповіли, чи можливий в Україні чотириденний робочий тиждень

У Держслужбі зайнятості розповіли, чи можливий в Україні чотириденний робочий тиждень Фото: Unsplash

У Державній службі зайнятості розповіли, чи можливий в Україні перехід на чотириденний робочий тиждень, який зараз відбувається у деяких країнах Європи.

Там кажуть, що говорити про чотириденку в умовах війни "було б дивно". Адже багато українців працюють або у війську, або для війська. Ринок праці перейшов на військові рейки, а усі святкові дні під час війни вважаються звичайними робочими, без доплат чи компенсацій додатковим відпочинком. Згідно із законодавством, працівників також можуть залучати до роботи у вихідні без згоди профспілки. Тож максимальний тижневий обсяг робочих годин на тиждень збільшився з 40 до 60.

У мирний час, зазначають у Держслужбі зайнятості, розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень можлива, хоч це і не передбачено на законодавчому рівні. Поки в Україні немає законодавчих ініціатив щодо скорочення робочого тижня, проте різні роботодавці пропонують вакансії з різним робочим часом. Пропонують п'ятиденний робочий тиждень, неповний чи ненормований робочий час, роботу змінами, з поділом робочого дня на частини та у нічний час тощо.

Наразі база ЄІАС містить інформацію від роботодавців стосовно наявних 876 вакансій з неповним робочим часом. Вони різноспектрового спрямування, зокрема: лікарі, соцробітники, вчителі, прибиральники, практичні психологи, вихователі, водії, укладальники-пакувальники, листоноші та інші. Рівень оплати праці у таких вакансіях коливається від мінімального до 60 тисяч грн, — кажуть у службі зайнятості.

У 2029 році пілотний проєкт з переходу на чотириденний робочий тиждень в Україні у 2019 році впровадила ІТ-компанія Brighta. Перші результати після переходу були оптимістичними: працівники стали щасливішими, а рівень вигорання знизився. Та зрештою в деяких напрямах рівень продуктивності впав, і компанія переглянула свій підхід.

У Держслужбі зайнятості кажуть, що такий результат не є чимось новим. Багато країн та компаній, які перейшли на чотири робочі дні, відзначають, що попри краще самопочуття працівників, зменшення стресу й вигорання, часто спостерігається падіння їх продуктивності. Особливо при погодинній оплаті праці. 

У країнах, де запровадили чотириденний робочий тиждень, відзначають, що найкраще такий графік підходить для ІТ-сектору, креативних та аналітичних професій та для сфери з оплатою за результат. А найбільш незручною чотириденка є для сфери послуг, виробництва, аграрного сектору та робочих місць з погодинною оплатою праці.

Загалом модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки зараз впроваджують чи вже впровадили Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об'єднані Арабські Емірати. А у Польщі стартував експеримент, в якому роботодавці можуть запропонувати працівникам альтернативні моделі скороченого робочого часу. 

В Україні ж поки що чотириденний робочий тиждень можливий лише у форматі локальних домовленостей.

Читай також: "Культ продуктивності: чому ми почуваємося винними через концепцію "успішного успіху""

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації