У Києві нагородять лауреатів "театрального Оскара"

У Києві нагородять лауреатів "театрального Оскара" Фото: Національна спілка театральних діячів України

З 1 по 9 грудня в Україні відбудеться фінальний етап V Всеукраїнського Фестивалю-Премії GRA (Great Real Art). Цього року не театри збираються у столиці, а міжнародне журі і глядачі їдуть до чотирьох міст України — Львова, Івано-Франківська, Рівного і Києва — на перегляд вистав. 12 найкращих постановок будуть змагатися у фіналі за український "театральний Оскар".

У Києві нагородять лауреатів театрального Оскара
Фото: Національна спілка театральних діячів України

Засновником та організатором Фестивалю-Премії GRA є Національна спілка театральних діячів України. GRA проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч, через війну, — за підсумками двох останніх років: 2021 і 2022. Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності та форматів роботи зі всієї України. 

Цього року, в умовах повномасштабної війни, GRA — це не тільки відзначення вистав та їхніх творців. Це ще й свідчення того, що український театр, попри всі перепони, продовжує розвиватися і плідно працювати. 

134 різножанрові сценічні проєкти з понад 20 міст України подалися цьогоріч на участь у Фестивалі-Премії. Експертна рада у складі 10 мистецьких фахівців обрала до лонглиста 32 вистави. Після перегляду цих постановок наживо експерти сформували шортлист із 14 вистав.

У фіналі заплановані перегляди наживо 12 вистав. Львівський і Харківський оперні театри, на жаль, не можуть показати наживо свої вистави у дати проведення фіналу Фестивалю, тож відповідно до Положення, журі не буде їх оцінювати. 

Оцінювати фіналістів буде міжнародне журі з п'яти європейських країн:

  • Маріус Івашкявічус (Литва) — драматург, прозаїк, кіносценарист і режисер;
  • Мярт Меос (Естонія) — театральний продюсер, директор та засновник театру R.A.A.A.M., очільник театрального центру SA Vaba Lava;
  • Софія Ниблом (Швеція) — журналістка, арткритикиня, продюсерка;
  • Лєна Творковська (Польща) — проєктна менеджерка, кураторка, театральна продюсерка;
  • Себастіан Шварц (Німеччина/Італія) — театральний менеджер, художній керівник Festival della Valle d'Itria та Belcanto Academy Rodolfo Celletti в Мартіна-Франка (Італія). 

Лауреати V Фестивалю-Премії визначаються у загальних номінаціях: "За найкращу драматичну виставу", "За найкращу камерну виставу", "За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм", "За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни". Та шести індивідуальних номінаціях: "За найкращу жіночу роль", "За найкращу чоловічу роль", "За найкращу режисерську роботу", "За найкращу сценографію", "За найкраще хореографічне рішення", "За найкраще музичне рішення". 

У Києві нагородять лауреатів театрального Оскара
Фото: Національна спілка театральних діячів України

Розклад фіналу

1 і 2 грудня Фестиваль буде проходити у Львові. Дві вистави — TOP GIRLS і "146 зірок, видимих неозброєним оком" — покаже Львівський академічний театр імені Лесі Українки, і одну — "Вертеп" — Харківський театр ляльок (у приміщенні Львівського театру ляльок, в копродукції з яким створювалася постановка). 

3 і 4 грудня GRA відбудеться в Івано-Франківську. Харківський український драматичний театр ім. Т. Шевченка покаже виставу «Нехай щастить", Івано-Франківський національний театр ім. І. Франка — «Лісова пісня на полі крові", Одеський музично-драматичний театр ім. В. Василька — «Саша, винеси сміття". Усі покази відбудуться в Івано-Франківському національному театрі. 

5 грудня Премія пройде в Рівному. Виставу "Зерносховище" покаже Рівненський музично-драматичний театр. 

З 6 по 8 грудня відбудеться показ вистав-фіналістів у Києві. У приміщенні Великої дзвіниці Києво-Печерської лаври покажуть "Вертеп. Необарокова містерія" від ГО "Ігнеа Корда". У той самий день Національний театр ім. І. Франка покаже "Калігулу". 7 грудня можна буде переглянути виставу "Білка, яка прожила 100 років" від театру "Золоті ворота". Наступного дня спершу Театр на Печерську покаже "Я, війна і пластикова граната", а потім Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра "Дім". 

9 грудня о 17:00 запланована святкова Церемонія нагородження лауреатів V Фестивалю-Премії GRA, яка відбудеться у приміщенні Київського Будинку актора.

У Києві нагородять лауреатів театрального Оскара
Фото: Національна спілка театральних діячів України

Раніше "ТиКиїв" писав, що BBC Україна оголосила короткі списки премії Книга року BBC-2023. Ознайомитися з ними можна в нашій публікації.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації