У Києво-Печерській лаврі виставлять макети дерев'яних церков України
До Дня заснування ЮНЕСКО, що відзначається 16 листопада, в Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" розпочне роботу виставка "Церковна дерев'яна архітектура. Збережена спадщина". Вона складатиметься з двох частин: інформаційних стендів та макетів дерев'яних церков.
До експозиції увійшли інформаційні стенди, опрацьовані Національним інститутом спадщини Міністерства культури та національної спадщини Польщі. На панелях будуть розміщені світлини дерев'яних церков з польського та українського регіонів Карпат, які 10 років тому поповнили список об'єктів Всесвітньої спадщини.
На стендах також буде інформація про сакральні споруди, які входять до переліку ЮНЕСКО, а саме: 8 дерев'яних церков України (Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська області) та 8 дерев'яних церков Польщі (Малопольське та Підкарпатське воєводства).
Чільне місце в експозиції посідають 7 філігранних макетів давніх дерев'яних церков, створених викладачем сільської школи мистецтв на Львівщині Олегом Сиротюком. Майстер не має архітектурної освіти, він є митцем-аматором. У якийсь момент Олег Сиротюк задумав відтворити храм Святого Юра у Дрогобичі, а сьогодні його доробок складають макети 7 храмів. Над кожним він працював близько року, бо це дуже кропітка, майже ювелірна робота. Усі деталі макетів дерев'яні, більшість виготовлені із дуба, але використовує майстер також ялину та камінь.
В експозиції можна буде побачити макети таких церков:
- Св. Георгія (селище Седнів Чернігівської області), XVII століття;
- Св. Юра (місто Дрогобич Львівської області), XV-XVI століття, що належить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
- Вознесіння Господнього (місто Чортків Тернопільської області), XVII століття;
- Св. Духа (місто Рогатин Івано-Франківської області), XVI-XIX століття, що належить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
- Св. Михаїла (село Крайниково Закарпатської області), XVII—XVIII століття;
- Св. Михаїла (село Ужок Закарпатської області), XVIII століття, що належить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
- Св. Трійці (село Клокучка Чернівецької області), XVI століття.
Виставка триватиме з 3 до 19 листопада 2023 року на першому поверсі Великої лаврської дзвіниці. Вартість відвідування входить у вхідний квиток.
Раніше "ТиКиїв" писав, що в Національному музеї "Чорнобиль" відкрили екскурсію у VR-шоломах. Що в ній цікавого – дізнавайся за посиланням.