У підвалі церкви заповідника "Софія Київська" виявили загадкові знахідки
Нещодавно археологи завершили основний етап археологічних розкопок у підвалі Трапезної церкви Софійського монастиря. Протягом року команда археологів повністю розкопала підлогу основної частини підвалу, що піднялася протягом трьох століть на 0,65-0,7 метра від первинної долівки в результаті пізніших нашарувань.
Археологічні дослідження тривають, проте вже можна говорити про деякі відкриття. Про них повідомили на сайті Національного заповідника "Софія Київська".
Зокрема, археологи виявили окремі нашарування XVIII, XIX та ХХ століть, а також різноманітні об'єкти, як-то господарські ями XVIII–XIX століть та стовпові ями другої половини ХІХ століття, в яких були вкопані дерев'яні стовпи, що, вочевидь, слугували опорою для тогочасної дерев'яної підлоги.
У кожному з цих нашарувань і ямах зібрали величезну кількість артефактів, зокрема керамічний посуд, вироби з кольорових металів, предмети побуту тощо. Найцікавішими знахідками є монети, що дають змогу археологам більш точно датувати культурні нашарування та виявлені об'єкти.
Усього знайдено близько 40 монет XVII–XIX століть. Здебільшого це поодинокі знахідки, але крім них, трапився також і загублений десь у середині ХІХ століття гаманець. У ньому знайшли сім мідних монет 1842–1853 років номіналом від 1 до 3 копійок та залишки кольорової орнаментованої ситцевої тканини. Найімовірніше, це була торбинка для зберігання грошей, яка лише частково збереглася до наших днів.
Серед поодиноких знахідок увагу археологів привернули монети, кожна з яких була загорнута в окрему полотняну тканину, тобто не перебувала в гаманці з іншими монетами, а загорнута окремо. Загалом є п'ять таких знахідок з різних місць у підвалі Трапезної церкви. Особливо цікаво те, що дві монети були закопані в невеликих ямках неподалік виходу з підвалу в бік південного фасаду. Ці ямки були викопані у глиняній підсипці підлоги.
Після очищення монет від тканини їх вдалося частково визначити. Одна з них — мідна копійка 1825–1855 років, інша теж мідна — 2 копійки 1801–1825 років. Ще одну монету в тканині — мідну копійку 1868 року — знайшли навпроти біля центральної частини протилежної стіни, неподалік порталу, що слугував входом у підземний хід XVIII століття.
Ймовірно, місце схову цих загорнутих у тканину монеток їхній власник обрав невипадково, а "прив'язав" його до порталів давніх підземних ходів. Ще дві монетки знайдено в пошкодженому та переміщеному в пізніші часи нашаруванні — це знову ж таки мідні копійки 1825—1855 років, вірогідно, що й вони раніше були закопані в ямках, — розповідають у заповіднику.
Що про знахідки думають археологи
Всі ці знахідки об'єднує низький номінал: 1, 2 мідні копійки — монети, які не шкода було втратити, тому не було сенсу їх приховувати. Чому ж усі монети старанно загорнуті в окрему полотняну тканину, а деякі з них (можливо й усі) були закопані в спеціально викопані ямки?
Відома традиція закладати монети під час зведення будинку заради залучення достатку і благополуччя в дім. Зазвичай такі монети знаходять у кутах будинку, біля порогу дверей, між фундаментом та нижнім рядом цегляного мурування або першим вінцем дерев'яних колод, в самому муруванні фундаменту тощо. Але контекст знахідок дещо інакший. Та й ідеться не про житловий будинок, а про церковний підвал.
Можливо під час або після перебудови Трапезної церкви в 1869–1872 роках облаштовували нову підлогу в підвалі та хтось із будівельників заклав ці монети як дар, що мав би забезпечити успішне закладання підлоги, її міцність та тривале функціонування? Тут варто згадати про виявлені ями зі стовпами, що могли слугувати опорою для дерев'яної підлоги другої половини ХІХ століття. До речі, в цих стовпових ямах також знайдені мідні копійки, щоправда, не обгорнуті тканиною.
Можливо, ми зіткнулися з певним езотеричним обрядом — замовлянням для залучення багатства й достатку? Про подібні обряди, що побутують навіть у наші дні, можна знайти інформацію в мережі Інтернет, проте науково обґрунтованих публікацій із цієї теми бракує, — зауважують археологи.
До цього на території України подібних знахідок не було.
Раніше "ТиКиїв" писав, що з Софійського собору демонтують головний хрест. Подробиці дізнавайся за посиланням.