У столичному музеї відкрилась виставка TRANSFERO про Київ 1930-х років

У музеї Михайла Грушевського відкрився виставковий проєкт TRANSFERO про Київ 1930-х років. Він присвячений 90-й річниці повернення до Києва столиці України.
Латинське дієслово Transfero, яким назвали виставку, увиразнює комплекс подій і процесів, які розгорнулися у Києві в ті часи. Адже його значення варіюється від перенесення до трансформації, яку переживало місто, що знову стало центром політичних і культурних сил.
101 гарматний постріл відгримів рівно о 12-й годині 24 червня [1934]. Трудящі Києва були повідомлені цим салютом про те, що віднині Київ — столиця радянської України, — повідомляли видання того часу.
Виставка TRANSFERO розповідає не про цей один день, а радше про місто і містян, яким тоді довелося переживати драматичні події й розчарування. Нова більшовицька влада, хоч і вбрана у вишиванки, впроваджувала окупаційні плани в усі сфери життя. "Виправляла" архітектурний простір давнього міста, перейменовувала вулиці, витісняла українську мову й книжки, знищувала музеї та культурну пам'ять.
Митці не встигали замальовувати на своїх полотнах "вождів", які ставали жертвами своєї ж системи. Поети переписували вірші, так само замінюючи прізвища "ворогів народу" на тих, хто ще лишався в пошані. "Паралелі й контрасти" з журнальних заголовків перекочовували в повсякдення столиці.
Цей жорстокий час представлений на виставці "голосами" тих, хто зустрів і зміг пережити 1934-й. "Голоси" харківців перегукуються з "голосами" киян, часом кепкуючи один з одного, переносячи відвідувачів у той час через свої мемуари, есе, подорожні враження. А одному "голосу" — "Інтуристу" — випала роль креативного гіда, який поділиться своїми спостереженнями про столицю початку 1935-го.
Також на виставці будуть шаржі та карикатури тогочасних графіків та живописні твори з київськими пам'ятками й закутками. Тут і символи міста — Софія Київська, Андріївська церква та монумент Володимира Великого — і маловідомі мініатюри зниклої забудови, і нові архітектурні здобутки столиці.
- ДЕ? Музей Михайла Грушевського, вул. Паньківська, 9
- КОЛИ? До 31 травня (середа — неділя, з 10:00 до 18:00)
- СКІЛЬКИ? Повний квиток — 100 грн, пільговий — 50 грн, кураторська екскурсія — 150 грн
Читай також: "Яким був Київ 90 років тому? Зазирнемо у 1934!"