Україна та США уклали угоду про надра

Президент Володимир Зеленський та президент Дональд Трамп спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови. Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Зараз документ такий, що може забезпечити успіх для обох наших країн — України та Сполучених Штатів, — написала вона.
Угодою передбачено, що влада України та США створять Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції у нашу державу.
Ключові положення угоди:
- Повна власність і контроль залишаються за Україною. Саме Україна визначатиме, де і що видобувати. Крім того, надра залишаться в українській власності.
- Рівноправне партнерство. Фонд створюється 50/50. Управляти цим фондом Україна і США будуть спільно, жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу.
- Національна власність захищена. Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони й далі належатимуть Україні.
- Жодних боргів. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов'язання України перед США.
- Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс.
- Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до фонду.
- Законодавчі зміни — лише точкові. Для функціонування фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж угоду має ратифікувати Верховна Рада.
- США допоможуть залучати додаткові інвестиції й технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах.
- Угода надає податкові гарантії. Доходи та внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.
Свириденко наголосила, що підписання угоди буде сигналом для союзників, що Україна є надійним партнером, з яким можна співпрацювати десятиліттями.
Як працюватиме фонд
США зроблять внесок у фонд. Крім грошей, цей внесок може бути у вигляді допомоги Україні, наприклад, системами ППО.
Україна внесе до фонду 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки.
Україна також може робити додаткові внески, окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне.
Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти й газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Фонд може інвестувати виключно в Україну.

Свириденко додала, що українська влада очікує, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись у нові проєкти чи відбудову України.
Ми сформували версію угоди, що передбачає взаємовигідні умови для обох держав. Це Угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу, — написала вона.