В "Охматдиті" немовляті вперше в Україні пересадили печінку від несумісного донора

У дитячій лікарні "Охматдит" провели унікальну операцію, вперше в Україні пересадивши частину печінки від донора з іншою групою крові. Пацієнтом став чотиримісячний малюк, а донором — його мама.
Маленький Максим з Чорнобаївки потрапив до "Охматдиту" в січні цього року з жовтяницею, млявістю, збільшеним животом та іншими симптомами. Після отримання результатів аналізів та медогляду стало зрозуміло, що дитина потребує трансплантації печінки.

Ситуацію ускладнювало те, що не знайшли жодного сумісного донора, адже у малюка та батьків були різні групи крові. Тим часом хвороба прогресувала, і Максим потрапив у відділення анестезіології. Йому треба було терміново робити пересадку.
У світі практикують трансплантації органів, коли група крові донора і реципієнта не збігається. Це називається АВО-несумісною трансплантацією. У дорослій медицині такі випадки поодинокі, а дитяча — ще складніша. В Україні подібних операцій раніше ніколи не проводили.
АВ0-несумісна трансплантація — це вихід із ситуацій, коли ми не маємо можливості виконати трансплантацію за стандартними умовами сумісності пари донор-реципієнт. Це актуально і для нашої країни, де вкрай низька донація органів після смерті, — каже лікар-трансплантолог "Охматдиту" Олег Годік.
Лікарям довелося обирати: чекати на сумісного донора і втратити дитину або наважитися на новий для України крок. Команда лікарні детально проговорила кожен крок і кожен ризик. Зібрала консиліум, вивчила міжнародні протоколи, отримали консультації від колег за кордоном. І розпочала підготовку до операції.

Тато хлопчика — військовослужбовець, який зараз захищає Україну на фронті. Тож вирішили трансплантувати частину печінки від мами. У неї друга група крові, у дитини — перша.
Щоб знизити ризик відторгнення пересадженої печінки, Максиму заздалегідь провели курс заміни плазми крові та призначили імуносупресивну терапію. Спеціалісти постійно контролювали кількість антитіл організмі дитини, що могли б відторгнути нову печінку — вони мали бути на дуже низькому рівні.

Аналіз робили навіть безпосередньо перед операцією, і тільки після отримання задовільних результатів розпочали хірургічне втручання. Операція тривала понад 20 годин і завершилась успішною трансплантацією печінки.
Післяопераційний період Максим провів у відділенні анестезіології. Зараз орган вже прижився, і малюка виписали додому. Щотижня він приїжджає до "Охматдиту" на обстеження.

Читай також: "В "Охматдиті" відкрили відділення нефрології та діалізу: як відновлюють дитячу лікарню"