Як Валерій Залужний став символом стійкості всієї країни

Як Валерій Залужний став символом стійкості всієї країни Фото: facebook.com/vzaluzhnyi

7 березня 2024 року президент Володимир Зеленський погодив кандидатуру Валерія Залужного (50) на посаду посла України у Великобританії. Місяць тому, 8 лютого, гарант провів зміни в керівництві ЗСУ, тоді замість головнокомандувача Валерія Федоровича на посаду зійшов генерал-полковник Олександр Сирський. Пригадаємо, як і чому Залужний став символом стійкості українського народу у надважкі часи російського повномасштабного вторгнення і поміркуємо, що Україні обіцяє це призначення.  

Фото: facebook.com/vzaluzhnyi
Валерій Залужний з Олександром Сирським, фото: facebook.com/vzaluzhny

Бойовий шлях колишнього головнокомандувача

Вже екскомандир української армії народився на Житомирщині, у Новоград-Волинському, 8 липня 1973 року. Батько Залужного мріяв, щоб син, як і він, пов'язав своє життя з армією. Тому Валерій з дитинства не випускав з рук іграшкову зброю. Відомо, що у 9-му класі майбутній головнокомандувач пройшов початкову військову підготовку, отримавши найвищий бал — 5,0. За високі успіхи був нагороджений екскурсійною поїздкою до Ленінграда (Санкт-Петербург). Згодом з 1989-го до 1993 року Залужний навчався у Новоград-Волинському машинобудівному технікумі, який закінчив з відзнакою у 1993 році. Його залікова книжка демонструє поступове поліпшення середніх оцінок — від 3,9 бала під час вступу до 5,0 на момент випуску.

Фото: з відкритих джерел (Валерій Залужний)
Валерій Залужний, фото з відкритих джерел

Після технікуму вступив до Одеського вищого об'єднаного командного училища на загальновійськовий факультет. Закінчив навчання з відзнакою. Отримавши перше офіцерське звання, він одразу ж розпочав службу в Збройних силах України.

З 2005 по 2007 роки Залужний навчався в Національній академії оборони України. Закінчив навчання із золотою медаллю. Після цього відбувся стрибок у його кар'єрі, тоді Валерій Федорович став на 2,5 роки начальником штабу — першим заступником командира 24 окремої механізованої бригади у Яворові на Львівщині.

Згодом, з 13 жовтня 2009 року, був командиром 51 Волинської окремої механізованої бригади. Пробув він на цій посаді до 2012 року. Валерій Федорович пройшов всі етапи військової служби: був командиром взводу, навчального взводу, бойового взводу, навчальної роти, роти курсантів та командиром батальйону.

У 2014 році Залужний брав активну участь в антитерористичній операції (АТО) в східних областях України, яка стала першим етапом російсько-української війни. Йому довелося командувати майже всіма підрозділами в секторі "С" — північній частині Донецької області та західних територіях Луганської. Завдяки успіхам у командуванні військовими з'єднаннями Валерія Федоровича було призначено начальником штабу Об'єднаних сил. А пік його кар'єри припав саме на 2021 рік. 

Для мене війна почалася в середині липня 2014 року, з призначенням заступником командира сектора С, який формувався на Донеччині. Відтоді керував майже всіма угрупованнями, які створювали. Дійшов до начальника штабу Об'єднаних сил, — розповідав в інтерв'ю журналістам Залужний у 2020 році.

27 липня 2021 року генерал-майор Валерій Залужний став головнокомандувачем Збройних сил України.

Розповідаючи про свої пріоритети на посаді головнокомандувача ЗСУ, Валерій Федорович Залужний сказав:

Загальний курс на реформування Збройних сил України відповідно до принципів і стандартів НАТО залишається незворотним. І ключове тут — принципи. Зміни мають відбутися перш за все у світогляді і ставленні до людей. Я б хотів, щоб ви повернулися обличчям до людей, до своїх підлеглих. Моє ставлення до людей не змінювалося протягом всієї моєї служби.

Фто: Getty Images

Керування армією після початку повномасштабного вторгнення

За 11 днів до початку великої війни, 13 лютого 2022 року, Залужний брав участь у Військовому комітеті НАТО, де переконував союзників України в серйозності загрози.

Давайте говорити про це прямо й відкрито. Ми зараз маємо справу з армією російської федерації, яка на сьогодні налічує майже мільйон військовослужбовців. Я доводив до наших партнерів по НАТО, що це не ілюзія, це реальна загроза. Варто враховувати, що нам протистоїть держава-агресор, у якої є майже мільйонне військо, — зазначав Залужний.

А вже після 24 лютого 2022 року Валерій Федорович залишився у Києві і героїчно прийняв бій. Ще тоді Британський журнал The Economist написав, що стратегія, яку впровадив Залужний, стала справжнім порятунком для України в перші тижні війни. Завдяки децентралізації арсеналів і масштабному використанню муляжів вдалося врятувати більшу частину техніки під час перших ракетних обстрілів. Також на місцях офіцери проявляли ініціативу, беручи на себе командування гарнізонами. 

Валерій Залужний також став "архітектором" усім відомого контрнаступу на Харківщині та операції з визволення Херсона. Він часто використовує нестандартні стратегічні рішення, імпровізує та дослуховується до ініціатив своїх колег. Генерал Залужний є противником рішення союзників обмежувати допомогу озброєнням, що дає змогу ЗСУ завдавати ударів по російській території. Саме Залужний наголошував, що Україні дуже потрібні винищувачі F-16 та Grippen, аби українська армія стала сильнішою.

Відзнаки й нагороди Валерія Федоровича:

  • нагрудний знак "Учасник АТО";
  • Хрест бойових заслуг;
  • почесний нагрудний знак "За доблесну військову службу Батьківщині";
  • Орден Богдана Хмельницького III ступеня;
  • Орден святого великомученика Юрія Переможця;
  • відзнака МОУ "Ветеран військової служби";
  • почесний нагрудний знак "За заслуги перед Збройними силами України";
  • лицарська почесна відзнака "Орден Звитяги";
  • почесний нагрудний знак "За досягнення у військовій службі";
  • іменна вогнепальна зброя;
  • Орден Хреста Витязя — від Литви.
Фто: Getty Images

Відставка та дорога у дипломатію

Після двох років важкої війни, генерал Залужний подав у відставку 8 лютого 2024 року. Як зазначив міністр оборони Рустем Умєров, екскомандувачу ЗСУ випало одне з найскладніших завдань, а саме керувати військом під час великої війни з росією.

А вже 7 березня 2024 року Президент Володимир Зеленський погодив кандидатуру Валерія Залужного на посаду посла України у Великобританії. Гарант прокоментував це так:

Генерал Залужний говорив мені про такий напрямок для себе —  дипломатичний. МЗС України направило відповідний запит на агреман. Наше союзництво з Британією має тільки зміцнюватись, — заявив Зеленський. 

Також свою думку висловив і чинний міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він зазначив, що перевагою Залужного на посаді посла України у Лондоні буде його військовий досвід. 

Президент довго шукав сильного кандидата на посаду посла в Лондоні. І однією з ключових вимог було саме розуміння військового контексту. Британія одна з лідерів у військовій допомозі Україні. Це країна, яка має бачення щодо військової стратегії. Тому новий посол повинен мати глибокий військовий бекграунд, — прокоментував у телемарафоні Кулеба.

Посла України у Великій Британії не було з липня 2023-го. Тоді Президент Володимир Зеленський звільнив з цієї посади Вадима Пристайка. Відставка була скандальною. Влада причин не пояснила. Але Пристайка відправили у відставку після його ефіру на SkyNews, в якому він назвав "нездоровим сарказмом" публічну суперечку Зеленського та, на той момент, міністра оборони Британії Бена Воллеса.

Фто: Getty Images

Залужний має повагу як серед військовослужбовців та цивільного населення, так і за кордоном, — там його також сприймають як символ стійкості, сили та незламності нашої держави, називаючи "залізним генералом". Вперше його так назвало американське видання Politico у квітні 2022 року після блискучого розгрому російських окупантів на Київщині, коли вони мріяли про "Київ за три дні", але українська армія на чолі з Залужним тоді назавжди змінила перебіг війни.

Більшість політичних експертів сходяться на думці, що поважний і спокійний темперамент Валерія Федоровича чудово впишеться в прийнятний для британців стиль спілкування. Він зможе говорити з ними про військові потреби й безпеку країни так, як потрібно Україні, яка просуває ідею необхідності членства в НАТО. Оскільки взаємне партнерство з Великою Британією — це одна зі стратегічних цілей України, не мати посла у такій важливій країні вже 6 місяців та ще й на фоні виборів — як мінімум дивно. Що це означає для внутрішнього політичного процесу в Україні? Таке призначення змінює амплуа Залужного з військового на дипломата. А дипломат — це представник уряду, який не може йти публічно всупереч з офіційною позицією держави. 

Найголовніше, що повинен робити Валерій Федорович у ролі посла:

  • забезпечувати дипломатичну складову боротьби за повне відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах шляхом отримання перемоги у розв'язаній росією агресивній війні проти нашої держави;
  • забезпечувати активну роль та гідне місце України у міжнародних процесах шляхом реалізації курсу на вступ до ЄС і НАТО, проактивної зовнішньої політики в усіх куточках світу, розвитку системи сталих стратегічних партнерств;
  • робити світ безпечним і сприятливим для української держави, суспільства, економіки та громадянина, підтримувати єдність українців у світі. 

Водночас на сайті Офісу Президента відповідного указу про призначення Залужного послом ще немає.

Фто: Getty Images

Що ж, розраховуємо на швидке погодження з боку британців і — до роботи. 

Цікаві факти: 

  • на честь Залужного перейменовано декілька вулиць у різних містах України. Так, 28 травня 2022 року в місті Покров Дніпропетровської області вулицю Горького перейменували на вулицю Валерія Залужного. А 9 червня 2022 року в смт Стара Синява вулицю Георгія Жукова назвали вулицею Генерала Залужного;
  • 23 травня 2022 року він увійшов до списку 100 найвпливовіших людей року за версією журналу Time;
  • у 2023 році Залужний отримав у спадок від американця українського походження Григорія Степанця $1 млн і пожертвував його на потреби армії;
  • 16 грудня 2023 року Валерій Федорович захистив дисертацію з права та здобув науковий ступінь доктора філософії. Захист відбувся в Національному університеті Одеська юридична академія.

Читай також: Як Київ пройшов випробування двох років війни

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації