TikTok — для жінок! Що таке мікрофемінізм і як він став трендом місяця

TikTok — для жінок! Що таке мікрофемінізм і як він став трендом місяця Фото: Getty Images

На запит #microfeminism у TikTok ти побачиш сотні відео, які сумарно вже зібрали понад мільярд переглядів! Але що це за рух і чим відрізняється від фемінізму? Дізнаймося, чому мікрофемінізм — це головний тренд місяця.

Як мікрофемінізм захопив TikTok

Фото: Unsplash

Кілька днів тому про мікрофемінізм раптово написали популярні світові ЗМІ, зокрема американські Buzz Feed і Yahoo! Life. Звідки такий ажіотаж? Річ у тім, що жінки з усіх куточків планети почали масово завантажувати тіктоки з хештегом "мікрофемінізм". Чи не кожне таке відео зараз набирає сотні тисяч переглядів!

Що таке мікрофемінізм?

Донедавна цей термін не озвучували ні в масовому вжитку, ні в осередках фемінізму. Як пояснюють авторки популярних тіктоків, мікрофемінізм — це маленькі побутові вчинки, що кидають виклик сексизму в повсякденні, зокрема в мережі та на роботі.

Поштовх цьому руху дала користувачка Ешлі Чейні, продюсерка з Лос-Анджелеса. У TikTok дівчина розповідає про власний прояв мікрофемінізму: коли Ешлі розсилає колективного листа на роботі, то в пункті "Кому?" спочатку вказує електронні адреси жінок. Навіть якщо директор компанії чоловік, його email усе одно буде після адреси його асистентки. У шапці листа Чейні також звертається спершу до жінок: "Вітаю, Кеті та Джо!" Її відео переглянули понад 2,6 мільйона разів!

@iamashleychaney

Girl’s girl, corporate edition. #microfeminism #feminist #feminism #corporatelife #girlsgirl

♬ original sound - Ashley Chaney

Ешлі Чейні надихнула інших жінок розповідати про мікрофемінізм. Новий рух стрімко став вірусним — це призвело до появи нових тематичних відео в TikTok. Люди почали активно ділитися власним досвідом мікрофемінізму й у коментарях соцмережі. Ось як цей тренд коментує сама ідейна натхненниця:

Я певна, що я не перша людина, яка говорить про це або навіть дає цьому назву, але те, як цей тренд "залетів", каже мені про те, що для жінок з усього світу це справді важлива тема, — каже Ешлі Чейні в коментарі Buzz Feed.

Авторки нових роликів часто розміщують на початку фрагмент відео Ешлі, де вона запитує: "Яка у вас улюблена форма мікрофемінізму?" А далі розповідають власні історії. Завірусився тікток розробниці ігор з Австралії Елли Лоугрен: жінка помічала, що чоловіки-колеги часто перебивали її на нарадах. Тепер Елла перебиває їх у відповідь, проте не заважає говорити іншим жінкам та заступається за колежанок, якщо їм не дають сказати чоловіки. Нині це відео має понад 660 тисяч переглядів.

@ellalowgren

#stitch with @Ashley Chaney these are my day to day #microfeminism moments. what are yours? #feminism

♬ original sound - Ashley Chaney

Від жінок переважно очікують, що вони виконуватимуть роботу [...] за чоловіків — навіть якщо в них однакові посади. Маленькі вчинки, які я роблю щодня, допомагають мені підтримати жінок, з якими я працюю. А ще — зробити так, щоб чоловіки краще усвідомлювали свій вплив на жінок довкола, — коментує Елла виданню Buzz Feed.

Інша тіктокерка Кеті Вуд трактує мікрофемінізм як маленькі дії, які "дратують чоловіків". Приміром, якщо її колега скаже: "Мені треба поговорити з керівництвом", вона завжди відповідає: "Дай мені знати, що ВОНА скаже". А ще Кеті ніколи не звертається до жінок, використовуючи такі варіанти як Miss або Mrs. — тільки Ms. Ролик дівчини переглянули понад 2,7 мільйона користувачів!

Англійська мова має три форми звертання до жінок:

  • Miss (міс) — до незаміжньої жінки;
  • Mrs. (місіс) — до заміжньої жінки або вдови;
  • Ms (міз) — до незаміжньої жінки, якщо її сімейний стан тобі невідомий, або якщо ти не бажаєш на ньому наголошувати.
@katiewood____

as always, I am for the girls 🎀 #microfeminism #feminism

♬ original sound - katie wood

Здавалося б, мікрофемінізм — це ноу-хау лише для дам? Не зовсім. Хоч у пошуковику TikTok з відривом переважають жінки, зрідка трапляються й чоловічі версії тренду. Приміром, Вілл Девіс, батько трьох дітей із Пенсільванії, також практикує мікрофемінізм. Чоловік закликає інших татусів не скидати виховання чад на своїх дружин, а краще гуртом організувати щось для дітей.

@notsoprodad

#stitch with @Ashley Chaney moms belong on the CC line, not the TO line. change my mind. #microfeminisms #dadlife #millenialparents #4b

♬ original sound - Ashley Chaney

А ще Вілл тролить інших чоловіків. Він помітив, що патріархат виокремлює жіночу версію будь-якої діяльності. Тому тепер Вілл застосовує ту саму логіку навпаки: каже, приміром, "чоловічий баскетбол" і додає цей ярлик до всіх видів спорту — традиційних для чоловіків. Його ідея набрала понад 800 тисяч переглядів.

(Мікро)фемінізм рулить?

Фото: Unsplash

У розмові про мікрофемінізм напрошується закономірне питання: чи є новий тренд актуальним проявом фемінізму? Проте сертифікована сімейна терапевтка Софі Кресс убачає різницю між традиційним фемінізмом та рухом у TikTok.

В інтерв'ю порталу Yahoo! Life фахівчиня пояснює, що ці два поняття мають спільне підґрунтя, однак відрізняються за масштабністю самого підходу. Фемінізм — це розгорнута система цінностей, що містить пропаганду руху, масові протести й інші заходи, спрямовані на системні зміни в суспільстві. Натомість мікрофемінізм — це невеликі щоденні дії, які підтримують жінок в умовах патріархату.

@strategicclassroom

Replying to @Suzanne yesss this is my favorite act of microfeminism. Shoutout Kali at @joinblush for this solid piece of advice in my 20s. #feminism #microfeminism

♬ original sound - Jen | Teacher Time Hacks
Тікток на каналі strategicclassroom. Учителька Джен розповідає, що її мікрофемінізм — це не обминати групу чоловіків, які займають весь тротуар, а йти навпростець. Кількість переглядів — понад 2 мільйони!

На думку Софі Кресс, мікрофемінізм дає людям змогу боротися за гендерну рівність, не потребуючи значних матеріальних ресурсів чи медіамайданчиків. Усі ці вигоди має традиційний фемінізм, та через масштаб подій великі феміністичні рухи часом дещо відірвані від побутового життя. А ось маленькими вчинками люди можуть не менш ефективно долати сексизм у звичних для себе середовищах: на роботі, в родинному колі, громадській активності тощо.

Варто зазначити, що й фемінізм загалом формувався віками, перш ніж набути сучасних обрисів.

Його перша хвиля розпочалася з середини ХІХ сторіччя. Тоді набув поширення суфражизм — рух за рівні виборчі права. Першою право голосу для жінок запровадила Нова Зеландія в 1893 році. Згодом рух підтримали й інші держави: зокрема Швейцарія (1971 рік) та Ліхтенштейн (1984 рік).

  • Першу хвилю уособлює ліберальний фемінізм — цей напрям просуває інтереси жінок шляхом законодавчих та політичних реформ.
Парад суфражисток у Нью-Йорку, 1912 рік.
Фото: wikipedia.org

Друга хвиля фемінізму припала на 1960-ті роки, синхронно з боротьбою за права темношкірих у США. За цей час відбулося переосмислення ролі жінки в сім'ї, на роботі та в творчій діяльності. Суперечки щодо прийнятності лесбійства, порнографії та проституції не вщухали аж до 1980-х років.

  • Другу хвилю представляє радикальний фемінізм — цей рух розглядає патріархат як найдавнішу форму пригноблення, яку необхідно подолати.
  • Ще один напрям — соціалістичний фемінізм: він зосереджений як на патріархальних утисках, так і на обмеженнях для жінок у капіталізмі.
Фото: wikipedia.org

У 1990-х роках виокремилася третя хвиля фемінізму, яка триває й понині. Серед актуальних цінностей — інклюзивність, право на власну ідентичність, бодіпозитивність й опір сексуальним домаганням, як-от справа Аніти Гілл у 1991 році або рух #MeToo, що набув поширення в жовтні 2017 року.

  • Третю хвилю уособлює інтерсекційний фемінізм, який має на меті побороти дискримінацію за статтю, гендером, расою, сексуальною орієнтацією та іншими факторами.
  • Окремий рух — трансфемінізм. Він просуває ідею, що трансгендерні жінки — це також жінки.
Фото: Unsplash

Чи визнає мікрофемінізм його "праматір" — покаже час.

Але вже зараз очевидно, що мікрофемінізм дав змогу публічно проговорити гендерні утиски, яких жінки й досі зазнають удома, на роботі чи за інших обставин.

Згідно із результатами дослідження організації з захисту прав жінок Lean In, у 2023 році жінки перебували на керівних посадах лише в 1 з 4 випадків. Крім того, британська спільнота для рекрутингу People Managing People торік установила, що жінки отримують на 23,5% меншу заробітну плату, ніж чоловіки.

@meghatiktoks

#stitch with @Ashley Chaney #microfeminism #feminism #fyp #bartender #bartenderlife

♬ original sound - Megha
Тікток на каналі meghatiktoks. Барвумен Меґа манірно тролить чоловіків, коли ті хамлять під час замовлень, а також захвалює їхні сорочки. Охоплення відео — майже 1,5 мільйона переглядів!

Мікрофемінізм дав змогу кожній людині кинути виклик несправедливостям, із якими вона стикається щодня. Цей тікток-рух надихає боротися зі стереотипами й гендерною нерівністю на рівні громад, організацій, компаній. Це вдалий спосіб виявити вдячність жінкам та визнати їхній внесок у розвиток людства.

Зрештою мікрофемінізм — це можливість для кожної жінки бути почутою суспільством.

А що ти думаєш про мікрофемінізм? 

Читай також: Гарячі фото: що таке нюдси й чи безпечно їх надсилати (18+) 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації