Тренди, курси та поради для маркетологів від керівника відділу групи бренд-маркетингу в INTERTOP Ukraine Антона Бокого
На які тренди звернути увагу, чому вчитися та які якості варто розвивати тим, хто мріє працювати у маркетингу або робить перші кроки в цій сфері? Розповідає керівник відділу групи бренд-маркетингу в INTERTOP Ukraine Антон Бокий.
Маркетинг (англ. marketing) — це сукупність цілей, завдань, функцій, методів і стратегій з розробки продукту або послуги, їх просування, дистрибуції до покупців, а також управління взаємовідносинами з покупцями, персоналом, постачальниками та іншими з вигодою для компанії. У широкому сенсі призначення маркетингу полягає у "визначенні та задоволенні людських і суспільних потреб".
Антоне, які три основні тренди маркетингу на українському ринку ти можеш зараз виділити?
Звичайно, хотілося б назвати щось із трендів американського чи китайського ринків, або якусь інформацію з Web Summit. Але зараз Україна перебуває у стані повномасштабної війни — це зовсім інші правила та реальність. Потрібно виходити за звичні рамки й наполегливо працювати, шукати шляхи розвитку та зростання навіть у таких кризових умовах.
Зі свого досвіду, можу виділити такі:
- Робити все вчасно — це стосується абсолютно всього. Можна створити потужну комунікацію, якісний креатив, але якщо це "не на часі" або "не вчасно" — воно не спрацює. Креативність важлива, але влучний момент важливіший. Тренди дуже швидкоплинні, особливо в нашому цифровому світі, тому необхідно завжди бути актуальним та тримати руку на пульсі.
- Пам'ятати про технологічність. Достатньо подивитися на розвиток Chat GPT та в цілому АI-технологій. Вони проникають у всі наші сфери життя та навіть стають його частиною. Головне — не боятися змін та з цікавістю тестувати нові продукти. У мене є платна підписка на Chat GPT 4.0, іноді перевіряю себе або використовую як розумного асистента. (Посміхається.)
Варто також згадати про технологічність у креативі та рекламі, а саме про так званий Fake Out Of Home. Яскравий приклад, який почали всі наслідувати, зокрема і в Україні, це сумки Jacquemus, які їздили по місту. Дуже багато брендів зробили вже подібні 3D-формати, але цей тренд продовжує набирати обертів та постійно трансформується.
Fake Out Of Home — нестандартна зовнішня реклама, яка останнім часом стала з'являтися у різних точках світу. Вона є сумішшю кількох видів зовнішньої реклами: класичної і транзитної та нестандартного підходу до просування товарів.
- Створювати колаборації із сенсами — це якраз про об'єднання, що властиве українському суспільству та бізнесам. У часи повномасштабної війни потреба такого партнерства помітно зросла. Ми постійно бачимо такі прояви в найнеобхіднішому, а саме: великі збори на ЗСУ, де компанії спільними зусиллями збирають десятки мільйонів для допомоги армії. Окрім того, все частіше єднаються бізнеси, які належать до однієї категорії або навпаки до кардинально різних, і створюють новий український продукт. Такі колаборації майже завжди мають ефект неочікуваності, і кожна компанія намагається вразити креативним підходом.
Але все ж таки, кому цікаво, про маркетингові інсайти з Web Summit можна дізнатися тут. Це точно буде корисно. А ось тут можна почитати трендбук 2024.
На твою думку, чого зараз споживачі в першу чергу чекають від брендів?
Найбільш точно це показує дослідження від Kantar та Google: 57% стверджують, що будуть витрачати більше на бренд, з яким відчувають емоційний зв'язок. Власне, всі бренди намагаються вибудувати цю лінію зі своїм клієнтом. Звичайно, для кожного вона буде різною, адже тут треба досліджувати свою цільову аудиторію. На це впливає дуже багато факторів: продукт, сервіс, комунікація, соціальна відповідальність, відкритість.
У мене є декілька чудових прикладів такого емоційного зв'язку зі свого професійного досвіду:
- Колаборація INTERTOP x MAVKA. Ми зробили суперзрозумілий продукт, коли перенесли зображення головних героїв "Мавки" на дитячі речі. Я був у ТРЦ Respublika Park із моніторингом магазинів (звична історія для маркетологів) і став свідком ситуації, коли хлопчик побачив улюбленого мультиплікаційного героя на вітрині INTERTOP і потягнув тата за руку в магазин за футболкою своєї маленької дитячої мрії. Ви уявити не можете, з яким щасливим обличчям виходив цей хлопчик, тато теж був не менш радісним! (Посміхається.)
- Наші співпраці з лідерами думок. Уявіть собі: в магазин приходить супервпізнавана телеведуча та блогерка Леся Нікітюк і знімає інтеграцію у нас, приміряє образи та ділиться своїми враженнями.
Люди в шоці, бо бачать зірку в улюбленому магазині, просять сфотографуватися і перебувають у стані ейфорії. У такий момент відбувається справжня магія того самого емоційного зв'язку і бренду. А потім ще пишуть під дописом коментарі в стилі: "Ми бачили, як це знімалося / ми були там в цей момент"...
- Остання колаборація з Дашею Квітковою. Ми створили спільну колекцію одягу з однією з найвпливовіших інфлюенсерок України. Усі моделі лінійки ідеально поєднуються між собою і з будь-якими іншими речами, які вже є в гардеробі у дівчат.
Ми вклали туди сенси, які транслює сама Даша — ця колекція поєднує в собі ніжність, силу та певну маскулінність, а також меседж "квітни". Аудиторії це відгукнулося, люди почали відмічати бренд та інфлюенсерку в сторіз і висловлювати своє захоплення. Ну, круто ж, коли вдається отримати такий фідбек від аудиторії!
За 30 років роботи INTERTOP трансформувався з мережі офлайн-магазинів взуття в одного з лідерів українського fashion-ритейлу, а далі — у мультибрендовий маркетплейс.
На ньому компанія зібрала товари світових та українських виробників, зробивши їх більш упізнаваними й оптимізувавши їхні витрати на маркетинг, рекламу, пакування і доставку до покупця.
INTERTOP визнано компанією з кращою репутацією серед fashion-ритейлерів України.
Які поради можеш дати новачкам, які хочуть працювати у сфері маркетингу?
Розвивайте креативність та надивленість, обов'язково слідкуйте за тим, що відбувається на ринку в Україні та за кордоном. Слідкуйте за професіоналами галузі, які мають успішні кейси, що змінили правила гри в індустрії. А також будьте сміливими у створенні креативних ідей, але при цьому не втрачайте зв'язок із реальністю. Можливо, саме ця ідея стане новим трендом у світі!
Які скіли (soft, hard) варто розвивати тим, хто працює у сфері маркетингу?
Найголовніші зі soft-скілів, на розвитку яких варто концентрувати увагу, — це навички комунікації та креативності. Без цього працювати у нашій сфері практично неможливо, адже маркетинг успішного бренду — це про домовленості та ідеї, які мають сенси. Якщо ми говоримо про результат, то "плюси" в обох цих складових можуть грати вирішальну роль.
Щодо hard-скілів, для початку потрібно зрозуміти базові техніки та формули маркетингу, які є основою для будь-якого, навіть найпростішого, проєкту. Вивчайте digital-маркетинг, smm та все, що пов'язано з цифровим світом.
Перед якими труднощами найчастіше постають маркетологи? До чого слід готуватися у цій професії?
Одразу скажу, що людям, які уявляють професію маркетолога, як в серіалі "Емілі в Парижі", буде нелегко. У нашому бентежному житті "очікування-реальність" не завжди можуть збігатися.
Бути готовим до всього — це маст у нашій професії. Потрібно пам'ятати, що не завжди ти будеш зіркою на небі й доведеться докладати зусиль, яких не передбачають твої прямі обов'язки, але вони є необхідними. Адже за красивою картинкою успішного та впізнаваного проєкту стоїть титанічна праця, яка потребує прорахунку та передбачення всіх можливих варіантів розвитку подій.
Які онлайн-курси з маркетингу можеш порадити?
Зараз так багато курсів, коучів, які обіцяють прокачати твої знання, що інколи аж страшно. (Сміється.) Але, якщо серйозно, то можу порадити онлайн-школу SKVOT, там досить добре все зроблено. Знаю багато викладачів звідти, які дають класні практичні знання.
До речі, дуже раджу подивитися перші два випуски онлайн-екскурсії становленням українського бізнес-курсу від SKVOT на YouTube про маркетинг і рекламу, буде корисно для загальних знань.
Де ще рекомендуєш черпати знання з маркетингу (книжки, семінари, професійні групи)?
Це все дуже індивідуально, у кожного свої підходи та джерела знань. Рекомендую почитати Байрона Шарпа "Як зростають бренди", а також Джима Коллінза "Більше ніж бізнес 2.0". Варто слідкувати за профільними новинами The Economist або інсайтами Bain & Company, а також професійними медіа в Україні — це MMR, Vector. Слухати тематичні подкасти. А також слідкувати за лідерами думок у цій сфері, як правило, вони публікують свої кейси в соцмережах.
Як зрозуміти, що маркетинг — це твоє?
Через відчуття і досвід, тільки так! Розповім історію з життя. Колись дуже давно, коли я був на третьому курсі університету, в мене була дисципліна "маркетинг". Викладачка була дуже цікавою, чинна маркетологиня, яка ділилася власними кейсами й вселила в мене бажання дізнаватися більше та розвиватися у цій сфері. Я пам'ятаю, як склав екзамен на відмінно, і відразу почав шукати роботу за цією спеціальністю. Так і закрутилися ці стосунки з маркетингом.
Насправді маркетинг настільки багатогранний наразі, що кожен, хто хоче працювати в цій сфері, може обрати свій напрямок, відповідно до своїх навичок та внутрішніх поривів.
Бренд-, трейд-маркетинг, диджитал-маркетинг, SMM та робота з лідерами думок, комерційний маркетинг, PR та комунікації...
Але ще раз зазначу, що, лише спробувавши, ви відчуєте на власному досвіді, в який із напрямків вам потрібно рухатися.