Художник-кераміст Олександр Маслій: "Моя місія — повернути українські традиції, і я ловлю від цього кайф!"

Художник-кераміст Олександр  Маслій: "Моя місія — повернути українські традиції, і я ловлю від цього кайф!" Фото: особистий архів Олександра Маслія

Два роки тому київський художник-кераміст Олександр Маслій вперше відтворив стародавню посудину лембик — і скоро це стало справжнім трендом, що розповсюдився в Instagram і за його межами. Тепер 28-річний Олександр із колегами навчає всіх охочих  виробляти лембики, розповідає про них і вбачає місію своєї студії MASLO CERAMICS у тому, щоб повертати українців до їхнього коріння. Ми зустрілися з Олександром, щоб поговорити про кераміку, лембиків і ще багато цікавого...

Олександр Маслій. Фото: особистий архів Олександра Маслія

Олександре, як ти захопився таким достатньо давнім та нішевим видом мистецтва? 

За освітою я художник-кераміст, тому це захоплення сталося не раптово. Насправді мало хто знає, що на це вчаться. І дуже часто мене так само питають: "На кого ти вчився?" І коли чують, що на художника-кераміста, дивуються: "А що, у нас на це вчать?"

Ще з дитинства я працював із деревом, пластиліном і після школи вступив до коледжу на художню кераміку. Там вчився чотири курси й на третьому почав підпрацьовувати в різних майстернях.

А після коледжу залишився працювати в майстернях, рік за роком набував там досвіду, майстерності і зрештою вирішив відкрити власну справу. У 2021-му я відкрив майстерню, почав трошки розбиратися в підприємництві, і наразі ми доросли до нашого невеличкого колективу.

Колектив студії MASLO CERAMICS. Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Війна вплинула на роботу студії?

Звісно, це не надто приємний період, але він дуже стимулював.

Я взагалі почав власну справу в не дуже стабільні часи — під час другої хвилі ковіду. А ще за пів року почалась війна. І позаяк наша майстерня була розміщена в підвальних приміщеннях, на три місяці там зробили сховище, і нам туди не можна було їздити. Та й в принципі ніхто нікуди не їздив, всі були в шоку. А потім з'ясувалося, що багато майстрів виїжджають, їхні майстерні звільняються, їх всі забирали орендодавці, і нашу теж. У нас був вибір: або переїжджати в більше приміщення — а на це не було коштів, але це був єдиний вибір залишитись в приміщенні, або ж залишатися вдома — і тоді незрозуміло, що далі робити. Тому ми вирішили ризикнути: все ж таки зняти приміщення. Раніше я ніколи не працював сам на себе. Було страшно, але події навколо були набагато страшніші, і це у певний спосіб підштовхнуло до ризикованих кроків.

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Грошей у нас було на два місяці оренди, кошти на глину ми позичили.

І попри наші страхи, що кераміка нікому не буде потрібна — я думав, що у людей в пріоритеті будуть первинні потреби, а точно не якийсь майстер-клас або крафтовий посуд — з'ясувалося, що люди хочуть творити, хочуть продовжувати жити. Тому з'явилися і клієнти, і продажі. Все поступово, звісно, не одразу.

Заняття в студії MASLO CERAMICS. Фото: instagram.com/maslo.ceramics 

Були й постійні відключення світла, які унеможливлювали випал у печах, і відсутність опалення взимку, та ми вистояли, і це вже величезний успіх.

Лембики в кожен дім

Поговорімо про лембики: це ж один з основних напрямків діяльності студії? Як ти ними захопився?

0 / 0

Так, лембики — це візитівка нашого бренду, ми їх робимо постійно. Ми відмовились від деяких замовлень, з яких починали — наприклад, крафтового посуду для ресторанів. Робимо його хіба що як виняток — от, з Мистецьким Арсеналом нещодавно співпрацювали. Але в основному ми спрямовані саме на лембиків. Чому я почав їх досліджувати? Вони мені елементарно сподобались ще в коледжі. Мені сподобався їхній вигляд, те, що ця стилізація зроблена саме на гончарному колі, сподобалась техніка, якою вони робляться. Лембик можна зробити тільки на гончарному колі: там виробляються елементи, які потім з'єднуються і доліплюються.

Лембик. Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Мене це захопило, бо розвиває фантазію і нагадує збирання конструктора в дитинстві. Бо з тих, здавалося б, простих елементів можна зробити абсолютно будь-що: ти як художник обмежений лише своєю фантазією і технічними характеристиками глини. Це поле для творчості нескінченне і дивовижне!

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Але в мене дуже рідко доходили руки робити щось своє, творче — я весь час був зайнятий роботою або ж відпочивав від неї. І от якраз під час повномасштабного вторгнення, коли не було що робити, ми з дружиною сиділи вдома, у нас були глина і час, щоб зробити лембика — а часу на нього йде досить багато. І я його зробив. А коли ми повернулися до майстерні, сфотографували його, виклали в інтернет… і отримали неочікувано багато фідбеку! І питання: "А що це таке? Що за культура? Це Індія? А може, Південна Америка?"

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

І я став пояснювати, що це Україна, Полтава, село Опішне. І позаяк до лембиків виникло дуже багато інтересу, ми вирішили далі розказувати про них — бо насамперед нам самими це цікаво. А виявилось, що ще й іншим людям цікаво. Тут спрацювало багато факторів: і те, що стався пошук української ідентичності, і багато людей прагнули повернутися до нашого коріння. І те, що люди не знали, що це за лембики такі, але точно щось таке бачили в дитинстві — в селі в бабусі.

Лембик. Фото: instagram.com/maslo.ceramics

І тому це так відгукнулося в людей. І нам це сподобалось, бо раніше керамісти тусувалися серед своїх, розмовляли одне з одним професійною мовою, а тут до нашого кола підтягнулися пересічні люди, яких зацікавили лембики.

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Згодом цей інтерес почав розкручуватись, в Києві почали з'являтися майстерні для проведення майстер-класів, і процес пішов. Зараз люди більше цікавляться чимось прекрасним, своєю культурою.

Власне, що таке лембик? 

Це просто посудина для напоїв. Раніше були такі куманці — пам'ятаєте, бублики з носиком? Лембик — з тієї ж серії: у нього в ротику був носик, а на голові чи на спині — шийка. Це був красивий ужитковий посуд для напоїв — туди лили зазвичай алкоголь. Зараз це більше декор, хоча за потреби можна зробити, звичайно, і посуд.

Лембики виготовлялися у вигляді різної худоби — баранів, кіз, бичків, але й, раптово, левів — символ лева дуже поширений в європейських країнах ще із Середньовіччя.

Лембик. Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Виходить, оті радянські чарки у вигляді рибок теж можна звати лембиками?

Ну, ні: лембик — це суто форма з Опішні. Ми не знаємо, чому вони так називаються, в інтернеті дуже мало інформації про це. Багато слів із живої мови минулого загубилися, тому не знаємо, що значить ця назва. Так, в СРСР було багато заводської штампованої кераміки, і лембики в 1950-60-х роках теж стали більш масовими. Тобто якщо в оригіналі їх робили на гончарному колі вручну і кожну деталь майстер додавав окремо, то через цей керамічний бум в Союзі стали розробляти гіпсові форми, за допомогою яких відливали лембиків. Але дуже помітно, як вони відрізняються від зроблених вручну.

Оригінальний лембик з Опішні робиться на гончарному колі — грубо кажучи, ми гончаримо декілька горщиків, з'єднуємо їх, ще один горщик з'єднуємо на тулубі — виходить голова, крутимо ще чотири циліндрики, горщики, конуси й додаємо до тіла. А потім все це вручну доліплюється і робиться деталізація.

Не тільки посуд

Цікаво, гончарне коло зараз залишається таким самим, як було, чи до нього додалися якісь сучасні інновації?

Так, звісно — в ньому з'явився мотор, тобто крутити коло ногою вже не потрібно — можна натиснути педальку і працювати. Хоча в Китаї, Кореї, Японії можна побачити багато майстерень, де гончарне коло ножне. У нас вони також є, але я особисто оберу механічне — не хочу ногою мотати. І з механікою робота йде набагато швидше.

Фото: instagram.com/masliioleksander

Що, крім лембиків, виробляєте у вашій майстерні?

Замовити у нас можна дуже багато чого, бо кераміка — це не тільки про посуд. Ми займаємось більше художньою керамікою. І позаяк ми не завод, то не робимо багато партій і заточені на ексклюзив.

Виробляємо декор, скульптуру, вази, предмети інтер'єру, декоративну скульптуру. Можна в нас замовити, в принципі, і посуд — але такий, щоб нам було цікаво його робити, якийсь ексклюзивний, з певним розписом. Це називається майоліка: кольорова розписана кераміка. А ще можна замовити різні артоб'єкти.

Фото: instagram.com/masliioleksander

В основному зараз наш напрямок можна віднести до інтер'єрної кераміки.

Яким було найнезвичайніше замовлення?

Перше, що згадується — сицилійська голова, яку нам замовили пару років тому — вони були дуже популярні, просто бум якийсь на них був. Це дійсно цікаве замовлення — дуже строкато розписана голова-бюст мавританки. А до цієї голови в такому ж розмірі робилася сицилійська шишка — не знаю, що це насправді, але ми називаємо її шишкою.

Ви ж ще і ялинкові прикраси робили?

Ялинкова прикраса від MASLO CERAMICS. Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Так, ялинкові іграшки — це сезонний заробіток кераміста. Це дуже часта практика. Бо як ми в Україні можемо заробляти? Є майстер-класи, курси, є виготовлення посуду і є сезонні роботи: Новий рік, Великдень, Різдво. Бо все інше складніше в освоєнні, продажі. Щоб продавати мистецтво, до цього треба дорости. Легко сказати: "Ну, ти ж робиш щось — от просто продавай це". Це потрібно напрацювати.

Тому ялинкові іграшки — це цікава робота і цікавий челендж, щороку різний — ти ніби розв'язуєш задачу, вигадуєш щось цікаве і не знаєш, як воно піде, чи зайде це людям. Це певна лотерея, бо ти робиш багато, а кераміка швидко не робиться. І от ти придумав, розробив колекцію, зробив, і що на Новий рік продав, те продав, а частина може залишитись на полиці.  

Кераміка з темпераментом

У твоєї студії є певна місія — повернення українських традицій до сучасного суспільства. А як ти витримуєш баланс між, власне, місією, мистецтвом і тим, щоб все ж таки заробляти?

На мій погляд, тут все доволі гармонійно уживається.

Місія в нас дійсно є, але не така, яку на нас надягають. Так, ми повертаємо традиції, просто популяризуючи кераміку, через те, що нам подобається. Просто так склалося, що людям це відгукнулося.

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Це цікава штука, і ми натхненно про неї розказуємо. Наше завдання — якомога більшій кількості людей розказати й показати, як це класно і красиво. А якщо ти показуєш, що це красиво, то, відповідно, ти це продаєш. Ми всі щось продаємо — чи свій час, навчаючи когось, або роботу — для мене тут суперечки немає. А через місію і продаж ми доходимо до теми мистецтва. Якщо люди це купують, ставлять в інтер'єр, і ця річ не має ніякого функціонального значення — виходить, це і є мистецтво.

Що особисто для тебе хороша і погана кераміка?

"Хороше" і "погане" — досить абстрактні поняття. Тому тут все дуже суб'єктивно. Тема кераміки дуже багатогранна. Почнімо з того, що таке кераміка? Це випалена глина. Глини багато: умивальник, плитка у ванній, унітаз — теж кераміка.

Посуд, ужиткова кераміка — інший вид. Порцелянові світильники — третій вид кераміки — і порівнювати ці види не можна.

За нашим профілем, у художній кераміці, може бути кваліфікований майстер чи некваліфікований, який ще вчиться. І, звісно, у некваліфікованого майстра кераміка буде гірша. Все інше — справа смаку. Є кераміка, що може не відгукуватись, не подобатись — ти просто дивишся, як це зроблено, і не можеш сказати, добре це чи погано.

Ви в майстерні використовуєте стару гончарну техніку, але робите вироби сучасними. Завдяки чому?

Завдяки нашому погляду на речі, художній надивленості. Ну, і практиці, яку все ж здобуваєш з роками. Це наше бачення як художників. Хтось інший робив би ті самі лембики трошки по-іншому, через свій світогляд. Це і є робота художника. У цьому випадку ми не створюємо, а переосмислюємо те, що вже було. Але ж копіювати нецікаво, тому ми змінюємо форму так, як бачимо тільки ми. Тут відбивається твій світогляд, твоя надивленість, стилі й техніки, які тобі більше подобаються, твої характер і темперамент. Бо бувають роботи дуже різкі, брутальні, в них максимальна динаміка рухів, енергія. А є роботи дуже витончені, максимально рівні, художньо виконані — це вже про темперамент художника.

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Як думаєш, цей тренд на традиційне українське мистецтво, зокрема на кераміку, тимчасовий чи буде поширюватися?

Хотілося б сподіватися, що ця цікавість не зникне, бо вона сформувалася не за один день і триває вже третій рік. Люди ніби розплющили очі, прокинулися, і я думаю, що вже важко зупинити цей потяг до коріння, до рідного. Бо розширена свідомість вже не звузиться. Можливо, динаміка зменшиться, але цікавість нікуди не зникне.

Цікаво, а є між гончарними студіями конкуренція?

Хтось каже, що у нас немає конкуренції, бо в Києві мало керамістів. Хтось каже, що конкуренція є. Для мене, напевно, конкуренції немає — я її не відчуваю, коли спілкуюся з майстрами. Є ті, з ким ми співпрацюємо, а з деякими ми навіть друзі. І не чув, не бачив, щоб хтось із кимось конкурував за ринок — бо у всіх різний сегмент, різні вироби.

Якби в нас щільність населення була, як в Китаї, де дійсно тих майстерень в місті може бути 50, тоді, можливо, вона й була б.

У твоєї студії є ж ще й навчальна функція. Чи може доросла людина, яка ніколи не займалася керамікою, почати дійсно професійно виробляти ті ж лембики? Це всім дано?

Ми в майстерні починали з майстер-класів по 5 днів на тиждень. У нас постійно люди, навчання, бо в нас багато досвіду в цьому — я багато працював і в майстернях, і в ресторанах, і на ярмарках. Тому ми знаємо, як це робити. Щодо рівня — звісно, на першому занятті людина не зможе зробити щось складне, велике. Але якусь дрібну пластику, скульптурки маленькі, якийсь посуд ручної роботи, яким ви зможете користуватися потім — запросто. Бо наші майстри допомагають, показують, розказують — з пустими руками ніхто точно не піде.

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

Що стосується професійного рівня, то тут все залежить від людини. Скільки часу ви готові присвячувати навчанню — стільки й ваше. Є люди, які ходять до нас не один рік. І що більше ти це робиш, то краще виходить — закон "із кількості — в якість" ніхто не скасовував.

Фото: instagram.com/maslo.ceramics

А щодо того, чи всім це дано, то це не вища математика. Кераміка — це те, що дано дійсно всім, бо кераміка — це, напевно, перше, що почала робити людина. Це не означає, що в ній немає нічого складного, просто рівень складності різний. Тож навчити можна кожного.

Ви в студії плануєте якесь розширення?

Ми йдемо своїм шляхом, і все складається органічно — з'являється можливість для зросту, якось все зростається.

Все буде у свій час. Зараз ми перебуваємо в режимі довіри. У нас є місія — от ми її й дотримуємось. Все інше нам поки що не цікаво.

Читай також: Театральні прем'єри зими: найгарячіші новинки від київських театрів 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки" - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки"

Світові гастротренди: де у Києві спробувати модну їжу та напої - 412x412
Їжа

Вероніка Киреєва

Світові гастротренди: де у Києві спробувати модну їжу та напої

Як бігти довго і бути веганом: правила харчування від Скотта Джурека, письменника-ультрамарафонця - 412x412
Здоровий

Тетяна Гриньова

Як бігти довго і бути веганом: правила харчування від Скотта Джурека, письменника-ультрамарафонця

Не лише "Твін Пікс": 7 культових повнометражних фільмів Девіда Лінча - 412x412
Мистецький

Артем Прокопенко

Не лише "Твін Пікс": 7 культових повнометражних фільмів Девіда Лінча

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації