Вони будували Київ: Павло Альошин

Вони будували Київ: Павло Альошин Фото: Getty Images

Коли йдеться про видатних архітекторів Києва, неможливо не згадати Павла Альошина, який збудував понад десяток архітектурних шедеврів і деякий час обіймав посаду головного архітектора столиці. Він був не тільки талановитим архітектором, а й викладачем, за що його називали "батьком вищої архітектурної освіти" в Україні.

Біографія

Павло Альошин народився у Києві, навчався в художній школі Миколи Мурашка. Потім переїхав до Петербурга навчатися в Інституті цивільних інженерів та Академії мистецтв. В роки свого навчання об'їздив зі стажуваннями Європу. В цих подорожах він вивчав архітектуру та удосконалював навички.

Альошин – один із засновників та професорів архітектурного й художнього інститутів у Києві. Учнями талановитого архітектора були Володимир Заболотний (автор проєкту будинку Верховної Ради), Петро Юрченко (проєкт планування та забудови Хрещатика), Георгій Волошинов (Харківський залізничний вокзал) та інші.

Перший житловий будинок лікаря

Дім, який Павло Федотович спроєктував та побудував у 1928-1930 роках, був одним із перших багатоквартирних житлових будинків Києва. Одразу ж після його зведення архітектор переїхав сюди та прожив у цьому будинку все своє життя.

Фото: Вікіпедія

Споруда цікава не тільки своїм стрімлайновським стилем та незвичайними формами. Будуючи дім "під себе", Альошин продумав все до найменших дрібниць. Всередині будівлі є приміщення для клубу, пральні та бібліотеки. Також будинок виділявся своїм солярієм на даху (першим у Києві).

Київський міський будинок вчителя

Ця споруда до революції 1917 року була відома як Педагогічний музей, а пізніше тут розташовувалась Українська Центральна Рада.

Будівництво споруди тривало з 1910 року, і на той час це був один із найбільших та найкращих педагогічних музеїв у Європі. Триповерхова будівля має напівкруглий фасад, а також скляний купол над головною конференц-залою.

0 / 0

Маєток Ковалевського

Також відомий як "Замок зітхань" або Арабський будиночок. Альошин зводив цей будинок на вулиці Шовковичній на початку минулого століття для родини Ковалевських. Як і всі інші роботи Альошина, ця будівля вирізняється високим рівнем комфорту та продуманим плануванням.

Фото: Вікіпедія

Але все ж таки замовник був невдоволений. Він висловив думку, що будинок занадто великий для маленької сімї та начебто саме це робить його незручним. Є й інша теорія, чому стосунки Ковалевського та Альошина були досить напруженими, адже будинок вийшов досить заможним, через що Ковалевський вліз у борги. Кажуть, що саме Ковалевський дав своєму маєтку назву "Будинок зітхань". Можливо, на цю назву власника надихнули численні рахунки за будинок, що викликали у Ковалевського тяжкі зітхання. 

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації