Вони будували Київ: Владислав Городецький

Поділитися

Вони будували Київ: Владислав Городецький

Вони будували Київ: Владислав Городецький Фото: Getty Images

Сьогодні ми розповімо про одного з найвидатніших архітекторів нашого міста – Владислава Городецького. Цей амбітний, темпераментний і напрочуд талановитий архітектор, якого називали "київським Гауді", подарував Києву неймовірно цікаві споруди.

Біографія

Народився Городецький у 1863 році в родині польського шляхтича в селі Шолудьки Подільської губернії. Освіту отримав в училищі Святого Павла в Одесі та Імператорській академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. Після цього переїхав до Києва, де жив і працював близько 30 років. За часи свого життя в Києві отримав посаду міського архітектора та побудував чимало цікавих споруд. На жаль, за декілька років після революції, у 1920 році, відомий архітектор переїхав до незалежної Польщі.

Будинок з химерами

Дім, який приніс архітектору найбільшу славу, пізніше став збирати легенди та чутки навколо себе.

Фото: Вікіпедія

Існує версія, що Городецький звів цей будинок, побившись об заклад зі своїм другом, відомим архітектором Олександром Кобелєвим. Проблема була в тому, що на території, яку придбав Городецький, побудувати щось було вкрай складно. Як скажуть його друзі пізніше, майже неможливо. Але попри це Городецький не відмовився від своєї ідеї. Тож у 1904 році під час відкриття будинку Кобелєв зняв капелюха та привітав друга з успішним проєктом.

Кенаса

Фото: Вікіпедія

Зараз будівля відома як Будинок актора, але до цього тут розміщувалась кенаса (караїмська синагога). Ініціатором будування кенаси став Соломон Коген – голова громади київських караїмів. Тоді будівля ще мала дивовижний купол, виготовлений з цементу. На ті часи це було доволі дорогим архітектурним рішенням.

Фото: Вікіпедія

Кенаса закрилася після встановлення радянської влади, а в 1981 році цей розкішний дім став Будинком актора.

Національний художній музей України

Цей музей вважається одним з найбільших і найдавніших в Україні. Його будівля була створена за допомогою архітектора Городецького у 1899 році.

0 / 0

Спочатку над проєктом першого міського музею Києва працював інший архітектор, Петро Бойцов, але уряд не надав йому ліцензію на будівництво. Тоді проєкт перейшов Городецькому, і він переробив його разом зі скульптором Єліо Саля. Це була перша співпраця Городецького з італійським скульптором, а пізніше вони разом працювали над Будинком з химерами та кенасою у Києві, а також костелом Святого Миколая.

Костел Святого Миколая

Ще одна визначна будівля Києва – римо-католицький костел на Великій Васильківській, він же – знаменитий Дім органної та камерної музики.

Фото: Unsplash

Побудований костел у неоготичному стилі за проєктом Станіслава Валовського, а Владиславу Городецькому було призначено нагляд за будівництвом. Проте архітектор усе-таки вніс зміни у план та зробив костел більш вишуканим, декоративним. Він будував його протягом 1899-1909 років.

Вимкнути перевіркуПреміум порадиВимкнути перевіркуПреміум порадиВимкнути перевіркуПреміум порадиВимкнути перевіркуПреміум поради Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації