Георгій Нарбут: батько українських грошей і творець національного графічного стилю

Георгій Нарбут: батько українських грошей і творець національного графічного стилю Георгій Нарбут. Фото з відкритих джерел

Георгій Нарбут — український художник-графік, ілюстратор. Саме він став автором перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок), з-під його руки вийшов проєкт герба Української держави. Його творчість неймовірно вплинула на розвиток українського мистецтва, та й сучасні українські митці звертаються до робіт Нарбута, використовуючи художні методи і прийоми.

Біографія

Георгій Нарбут народився 1886 року на хуторі Нарбутівка Чернігівської губернії. Першу художню освіту опановував самотужки, а у віці 20 років разом із братом поїхав до Санкт-Петербурга, де прожив 11 років. Багато років митець віддав навчанню: це були уроки з Іваном Білібіним, Мстиславом Добужинським, Єлизаветою Званцевою. У 1909 році Нарбут вирушає до Мюнхена, де навчається в школі Шимона Голлоші.

Нарбут завжди приділяв особливу увагу українському стародавньому мистецтву, що значно вплинуло на його творчий шлях.

Фото: uartlib.org

У березні 1917 року художник переїхав до Києва, де займався розробкою ескізів військових мундирів армії України, працював над етикетками, пакованням та поштовими марками. Того ж року Нарбут став викладачем графіки в Українській академії мистецтв, а пізніше — її ректором.

Працював художник також і у відомих журналах — "Наше минуле", "Зорі", "Солнце Труда" та "Мистецтво".

На жаль, Георгій Нарбут прожив лише 34 роки — він помер від епідемічного висипного тифу.

Українська абетка

Графічна серія "Українська абетка" стала провідною у творчості Нарбута. У своїх роботах він поєднував різні жанри. Тут і гумор, і фантастика, і козацьке бароко та багато чого іншого.

Фото: savchook.com

Ця робота є ідеальним взірцем шрифтового дизайну Нарбута. На жаль, через хворобу художник не встиг закінчити її.

Абетка Нарбута складається з 14 літер з обкладинками, які він створив у 1917 році, а через два роки додав ще три літери.

Фото: фейсбук "Цікава українистика"

Дизайн українських грошей

Нарбут був першою людиною після Володимира Великого та Ярослава Мудрого, хто зобразив тризуб на українських грошах, через що його називають батьком українських грошей. Він автор 13 з 24 банкнот, випущених за часів української державності у 1917-1920 роках.

Фото: nmiu.org

В часи Української Народної Республіки Нарбут розробив дизайн для купюр номіналом 100 та 500 гривень. До речі, саме Нарбут також розробив дизайн перших поштових українських марок, що деякий час функціонували як монети.

Фото: Вікіпедія

Проєкт герба Української Народної Республіки

Нарбут — один із художників, які подавали свої ескізи на створення українського герба. За його задумом, у центрі на тлі синього щита стоїть козак зі зброєю, навколо щита — рослинний орнамент у стилі бароко, а зверху зображено тризуб.

Фото: фейсбук "РОДОВІД"

Офіційно гербом УНР було визнано тризуб Володимира Великого, який і досі є малим Державним Гербом України.

Ілюстрації до казок

Ще навчаючись у Санкт-Петербурзі, художник вступає до мистецького об'єднання "Світ мистецтва" і вперше починає ілюструвати казки. Після повернення до України Нарбут працював над оформленням журналів. Однією з найвідоміших його робіт є журнал "Мистецтво". У своїх графічних ілюстраціях до тижневика Нарбут використав трикутник Серпінського.

Фото: Вікіпедія

Остання робота автора, яку, на жаль, він так і не встиг закінчити, — ілюстрації до перевидання "Енеїди" Івана Котляревського.

Єдина ілюстрація до "Енеїди" Георгія Нарбута.
Фото: Вікіпедія

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації