Bolt Food про війну, проєкт "Герої доставки" та McDonald's

Bolt Food про війну, проєкт "Герої доставки" та McDonald's Фото: Getty

Вони продовжили працювати попри війну та повітряну тривогу, аби кожен зміг скуштувати гарячу їжу та підтримати економіку країни. Ми поговорили з керівником напряму доставлення їжі Bolt Food в Україні Іваном Гринчуком про роботу на деокупованих територіях, про волонтерський проєкт "Герої доставки" та незламність.

Як почався ранок Bolt Food після повномасштабного вторгнення?

У Bolt Food ми вже мали план на випадок початку великої війни, тому ще в перших числах лютого у нас був сформований спеціальний кризовий комітет. 

Коли 24 лютого мене розбудили о 05:00, з одного боку, треба було швидко ухвалювати рішення, а з іншого, у нас уже був план дій, що передусім треба зробити. У нас був підхід та усі якось готувалися до війни, але серцем не вірили, що щось буде.

Фото: з особистого архіву Івана Гринчука
Фото з особистого архіву Івана Гринчука

Які зміни внесла війна в роботу Bolt Food?

Перше рішення, яке ми ухвалили на початку війни, – продовжувати роботу. Ми розуміли актуальність доставлення їжі в ці дні. Важливим чинником продовження роботи є надання можливості заробляти гроші – як нашим кур’єрам, так і ресторанам-партнерам. Це допомає підтримувати економіку.

Ми фокусувалися на підтримці бізнесу та безпеці команди. Виплатили всім додаткову фінансову допомогу для евакуації та переселення у безпечні місця, завчасно видали заробітну плату, допомогли організувати житло та логістику тим, хто виїжджав за кордон.

Другий наш пріоритет – це допомога нашим людям та спільноті в Україні, створення волонтерських проєктів, як, наприклад, "Герої доставки".

Чи відбулися скорочення серед курʼєрів та офісних співробітників?

Вся команда Bolt зберегла свої робочі місця і зарплату, а також отримала додаткову фінансову допомогу для евакуації та переселення у безпечні місця. Ми вважаємо, що безпека наших працівників є одним із найважливіших чинників, всі можуть працювати віддалено. Більшість команди залишається на території України. Частина команди виїхала до Польщі, але люди продовжують працювати, волонтерити, допомагати українцям і залишаються на зв’язку.

Платформа Bolt Food співпрацює з багатьма кур'єрами, надаючи їм можливість зареєструватися та здійснювати доставляння замовлень. При цьому кур'єри не є співробітниками компанії Bolt Food. Оскільки ринок доставлення відновлюється порівняно з довоєнними показниками, то ми, навпаки, намагаємося збільшувати кількість кур'єрів-партнерів. Зараз можна впевнено сказати, що на платформі Bolt Food більше кур’єрів, ніж було до повномасштабного вторгнення. Як і замовлень.

Як швидко Bolt Food відновив роботу на деокупованих територіях?

До 24 лютого сервіс Bolt Food був доступний у Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та Харкові. У перший день повномасштабної війни в компанії вирішили не зупиняти роботу в жодному з міст, а протягом літа сервіс було запущено у Вінниці. 

Які найбільші труднощі спіткали компанію від лютого?

Якщо говорити про перший місяць роботи, то всі ми розуміємо, що бізнесу як такого тоді майже не було. Кількість замовлень скоротилася в десятки разів, практично до мізеру. Фактично до початку квітня Київ був у важкій ситуації, під містом точилися бої, виникали перебої з постачанням продуктів. 

Згодом ситуація почала налагоджуватися, але ми також зіштовхнулися з новим викликом – дефіцитом палива. Хоча і більшість кур'єрів використовують альтернативні види транспорту, дефіцит пального позначився на цінах на товари, логістику для ресторанів тощо.

Зараз цих проблем вже немає, але тепер на роботу бізнесу впливають тривалі відключення електроенергії. Кур'єри постійно стикаються з тим, що відсутній зв’язок, а значить, не працює інтернет, не можна користуватися навігатором, мапою у телефоні. До того ж, коли немає світла, у багатоповерхівках не можна користуватися ліфтом, а їжу потрібно доставляти й на верхні поверхи. Не забуваймо також і про те, що для кур'єра існує ризик застрягти в ліфті під час відключень світла. Проте немає питань, які б неможливо було вирішити. Люди сьогодні здебільшого з розумінням ставляться до позаштатних ситуацій.

Bolt Food
Фото: пресслужба Bolt Food 


Як вам вдається організовувати роботу в таких умовах?

Як і всім іншим українцям: ми працюємо і віримо в перемогу. Також впевнені у необхідності бізнесу підтримувати Україну та українців, тож допомагаємо пожертвами у благодійні фонди та самі організовуємо благодійні проєкти. Від початку війни Bolt Food перерахував понад 5 мільйонів євро у різноманітні благодійні організації, що підтримують українців.

Разом із кур'єрами та ресторанами-волонтерами ми організували в рамках проєкту "Герої доставки" понад 6 500 посилок безплатної їжі та ліків до домівок людей, які цього потребують.

А через благодійний проєкт "Дякую волонтеру" люди дарували можливість купити волонтерові "підвішений" обід і в такий спосіб подякувати йому та підтримати ресторани, що готують їжу.

За яким графіком зараз працюють курʼєри в Україні?

Платформа Bolt Food працює відповідно до українського законодавства. Кур’єри не виконують замовлення під час комендантської години. Наш сервіс припиняє свою роботу за годину до початку в місті комендантської години, щоб кур’єри мали змогу дістатися вчасно додому. Наприклад, у Києві ми вимикаємо сервіс до 22:00.

Чи збільшилася ціна за доставлення?

Щоб надавати всім нашим клієнтам (кур'єрам, закладам харчування та користувачам) максимально вигідні умови, ми застосовуємо алгоритми балансу попиту і пропозиції. Тож регулярно переглядаємо вартість доставлення, тому вона може змінюватися. Якщо говорити саме про Київ, то ціна не збільшилася.

Чи побільшало клієнтів під час блекауту?

На початку, коли були перебої зі світлом, багато ресторанів не працювали онлайн. Проте вже зараз як люди, так і бізнеси навчилися швидко адаптуватися до будь-яких умов. Більшість ресторанів продовжують продуктивно працювати. І попри те, що графік роботи закладів трохи скоротився, кількість замовлень від цього не зменшилася. Навпаки навіть збільшилась, адже світла немає і вдома у людей, тож іноді це може бути єдиною можливістю скуштувати гарячої їжі.

На платформі Bolt Food онлайн-присутність ресторанів скоротилася приблизно на 25%, хоч і щомісяця додається близько 200 нових закладів. Загальна кількість ресторанів не зменшилася порівняно з довоєнним періодом. Наразі основною проблемою і водночас метою ресторанів є пошук альтернативних джерел живлення для підтримання безперебійної роботи закладу.

Наскільки вплинуло на Bolt Food повернення McDonald's?

Повернення мережі McDonald's вплинуло на ринок доставлення їжі позитивно. Споживачі все більше звикають до сервісів доставляння їжі й розуміють зручність та переваги, а повернення такого великого бренду, як McDonald’s, та ще й спочатку тільки на доставлення, привернуло ще більше уваги до подібних сервісів. Крім того, у багатьох країнах Bolt Food вже співпрацює з мережею McDonald's. Тож ми в Україні також відкриті та будемо раді співпраці з цим брендом у майбутньому.

Bolt Food
Фото: пресслужба Bolt Food

Як змінився вибір закладів за останні пів року?

Щодо кількості ресторанів-партнерів Bolt Food, то ми дуже активно підключаємо нові заклади до платформи, і зараз доступні вже більш ніж 2 500 ресторанів. Щомісяця ми додаємо понад 200 нових мереж, ресторанів. 

У 2023 році ми націлені на експансію у тих містах, де вже працюємо (тобто маємо плани щодо розширення зони доставлення та переліку ресторанів-партнерів), і на запуски сервісу Bolt Food у нових містах.


Розкажіть детальніше про ваш проєкт "Герої доставки". Чи став він успішним?

Разом із командою Bolt Food ми створили проєкт "Герої доставки", де кур’єри допомагали волонтерам та ресторанам безплатно доставляти людям, що потребують допомоги, необхідні речі, приміром, безплатну їжу та ліки.

Оскільки проєкт був волонтерським, а не комерційним, можна вважати успіхом допомогу навіть одній людині. Але ж ми допомогли значно більшій кількості людей. Кур’єри-волонтери Bolt Food розвозили понад 6 тисяч обідів для людей літнього віку, з інвалідністю та багатодітних сімей, які залишилися безпорадними через воєнний стан. Однозначно це успіх.

Чи високий відсоток кур'єрів на велосипедах і мопедах, якщо порівнювати з автівками?

Найбільш зручний транспорт для кур’єрів – це мопед або велосипед. Це мобільніші транспортні засоби, за допомогою яких легше пересуватися містом. До того ж важливим питанням є паркінг: припаркуватися треба й біля ресторану, щоб забрати замовлення, і біля адреси доставлення. Машина, звичайно, швидша за мопед або велосипед, але паркування авто займає значно більше часу. Також витрати на обслуговування автомобіля будуть значно вищі, ніж у мопеда, а якщо йдеться про велосипед, то вони взагалі мінімальні, адже не потрібно регулярно витрачати гроші на пальне. 

У грудні ми надали можливість працювати кур’єрам-пішоходам, адже взимку не завжди зручно використовувати велосипед або мопед, особливо коли на вулиці багато снігу. Піші кур’єри можуть виконувати замовлення на невеликі дистанції, у радіусі центрального району міста.

Як змінився ринок доставлення в Україні з початком повномасштабної війни?

Після російського вторгнення кількість замовлень на платформі Bolt Food скоротилися до декількох відсотків від довоєнної кількості, але згодом розпочався період відновлення. Якщо на початку літа ми говорили про відновлення кількості замовлень приблизно до 50%, то зараз можемо сказати, що в багатьох містах ми вже повернули довоєнні показники, зокрема в Києві.

Є міста, в яких ми навіть перевищили довоєнні показники. Наприклад, у Львові кількість замовлень зросла на 30%, а у Дніпрі – на 20%. Звичайно, якщо говорити про міста, що постраждали від війни найбільше, то тут поки що не йдеться про відновлення. Наприклад, ми продовжуємо працювати у Харкові, але кількість замовлень значно менша порівняно з довоєнною. Загалом ми оцінюємо відновлення сфери доставлення їжі на 70-80%, тоді як Bolt Food вже перевищив ці показники завдяки тому, що все більше споживачів обирають саме нас.

В чому ваша перевага перед прямим конкурентом Glovo?

Bolt Food наразі фокусується тільки на доставленні їжі з ресторанів, тому саме в цьому напрямі ми розвиваємось і маємо за мету бути в цьому найкращими. На платформі різноманітний вибір ресторанів, а також велика кількість привабливих промоакцій та знижок для наших користувачів. 

Ми пильно стежимо за якістю надання послуг кур'єрами і постійно поліпшуємо сервіс, аналізуючи відгуки юзерів. Наша служба підтримки завжди на зв'язку, тож у будь-якому випадку оперативно допоможе користувачеві.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації