Як бути екофрендлі у великому місті: добірка простих порад

Як бути екофрендлі у великому місті: добірка простих порад Фото: Freepik

18 березня відзначається Всесвітній день переробки або Global Recycling Day. Можна скільки завгодно сміятися з Ґрети Тунберг, але вона мала рацію, коли говорила, що вже недостатньо робити щось якнайкраще — тепер ми маємо зробити те, що здається неможливим. Саме так вона сказала про глобальну кліматичну кризу. Ґрета постійно акцентує на тому, що від кожного жителя планети залежить те, наскільки її вистачить для людства. І якщо ти не маєш сил зробити щось неможливе у глобальних масштабах, варто зробити те, що тобі під силу у своїй оселі та у своєму житті. Ми зібрали поради, що допоможуть знизити навантаження на екологію. 

Корисні екозвички, що не вимагають якихось надзусиль, перераховує засновниця бренду "Авоська" Олеся Вершигора:

  • вимикай електроприлади від мережі, коли не користуєшся ними; 
  • заміни лампи розжарювання на енергоощадні та світлодіодні; 
  • вимикай воду, коли чистиш зуби, миєш посуд, намилюєшся у душі тощо; 
  • користуйся багаторазовими мішечками для продуктів; 
  • скажи "ні" одноразовим пакетам, користуйся багаторазовими; 
  • сортуй та утилізуй відходи; 
  • купуй каву у свою чашку; 
  • якщо купуєш продукти у пакетику, то бери в тому, який можна переробити. А краще купуй фрукти та овочі взагалі без них. Приміром, декілька бананів можна зважити й без пакетика.  
Фото: Freepik

Корисними порадами щодо екофрендлі життя також ділиться у своєму інстаграмі екоблогерка Маріанна Бойко. Ось кілька порад Маріанни: 

  • заздалегідь продумуй свої покупки у магазині; 
  • відстоюй своє право відмовитись від пакетів у продавців; 
  • пам'ятай, що зайве пакування тобі не потрібне. 

Якщо хочеш більше заглибитись у життя без сміття, варто почитати про філософію руху Zero West. Вона передбачає зменшення кількості відходів, користування вторинними матеріалами, перероблення та раціональне споживання. Засновниця цього руху Беа Джонсон радить: 

  • відмовляйся від того, що тобі не потрібно: зайва кореспонденція, листівки, безплатні брендові ручки тощо; 
  • зменш кількість того, що тобі потрібно: перебери всі речі та віддай щось на благодійність, веди список покупок і контролюй себе; 
  • повторно використовуй те, що споживаєш: почни використовувати багаторазові пляшки та чашки, торби для покупок, тканинні серветки тощо; 
  • переробляй те, від чого не можеш відмовитися: уважно вивчай інформацію щодо перероблення різних матеріалів, сортуй та здавай на переробку.  
Фото: Freepik

Щодо перероблення, то в Києві працює велика станція сортування сміття від громадської організації "Україна без сміття" (УБС), куди ти можеш приносити різну вторсировину. Тобі треба уважно прочитати правила перед тим, як щось здавати, бо це надважливо. Якщо ти досі розмірковуєш стосовно сортування, або зовсім не маєш мотивації, то ось тобі п'ять причин від УБС: 

  • сортування допомагає боротися зі сміттєзвалищами. В Україні близько 6 тис. сміттєзвалищ, які займають площу 9 тис. га. Уяви, скільки сміття на них зберігається!
  • сортуванням ти допоможеш зберегти природні ресурси, адже відходи можна використовувати повторно; 
  • сортуванням ти допоможеш захистити тварин, адже для нових сміттєзвалищ вирубуються ліси, а тварини та птахи вимушені шукати собі нові домівки; 
  • сортування — це базовий принцип для країн з високим рівнем відповідальності та культури, а ми з тобою свідомі та культурні люди; 
  • за допомогою сортування ти допомагаєш зберегти нашу планету та захистити її від життєдіяльності людей.  
Фото: Freepik

Ще одна екоініціатива "Батарейки здавайтесь". На сьогодні цей проєкт має 1 212 активних пунктів збирання. Крім того, на їх сайті можна знайти коробочки для дому або ж контейнери для під'їзду, щоб складати батарейки. Також там ти дізнаєшся, які саме батарейки та акумулятори можна здавати, а також знайдеш на мапі пункти приймання.

Знахідка для тих, хто тільки починає сортувати сміття — застосунок "Сортуй". У ньому ти зможеш дізнатись і як сортувати сміття, і куди його здавати. У "Сортуй" є категорії відходів, а також містяться поради та інструкції щодо кожної з них.

Фото: sortui.org.ua

У застосунку також є мапа, на якій ти можеш знайти найближчий пункт приймання вторинної сировини.

Стартап Ecola допомагає людям та організаціям сортувати сміття та здавати його на перероблення. Для початку треба вивчити коротку інструкцію від Ecola про те, що є цінним та може бути вторинною сировиною. Далі тобі потрібно відокремити таке сміття від усього іншого, промити, висушити його та збирати в окремому пакеті. Потім, коли назбирається пакет зі сміттям на 120 л, ти викликаєш кур'єра Ecola, який забере його біля твоїх дверей.

Крім того, якщо в тебе назбиралось 50 кг макулатури, плівки, пластику, скла чи металу, Ecola може купити в тебе ще і цю вторсировину.

А ще, як кажуть адепти екологічного життя, сортування — це екотерапія для твого мозку. Під час війни нам важливо вберегти свою психіку, а для цього потрібно виконувати певні рутинні речі, а також відчувати контроль над подіями. Тому екологічні звички, сортування та наслідування способу екофрендлі життя допоможуть тобі впоратися з негативними емоціями, стресом і страхом.  

Читай також: Що таке екотерапія і як жити в гармонії з природою у Києві

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
79839570_2395540303889276_1976661782046965760_n.jpg - Юлія Бражнік
Люблю Київ, полюбляю моду, мистецтво та все цікаве, гарне, неординарне і корисне. Все, що буду дізнаватися сама — розповідатиму тобі. Сподіваюся, мої матеріали принесуть тобі користь!

Може бути цікаво

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

Поштова площа та станція метро опинились у небезпеці через недобудований підземний ТЦ - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Поштова площа та станція метро опинились у небезпеці через недобудований підземний ТЦ

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації