Як проходили зйомки першого документального фільму про українське IT

Як проходили зйомки першого документального фільму про українське IT Фото зі знімального майданчика фільму "Перший код"

Наприкінці 2021 року команда Європейської асоціації програмної інженерії (EASE) ініціювала зйомку документального фільму "Перший код". В ньому розповідається історія української ІТ-галузі від зародження у 1980-х до сучасності. Інтерв’ю дали керівники найвідоміших IT-компаній, заснованих в Україні.

ТиКиїв дізнався найцікавіші факти про створення документального фільму та отримав коментарі від його творців.

Створення фільму

EASE розпочала зйомки фільму "Перший код" ще в грудні 2021 року та планувала прем’єру у вересні 2022-го. Через повномасштабну війну графік суттєво зсунувся.

 
"Це проєкт мрії. Ніхто до цього не робив сторітелінг і не збирав в одному місці всю інформацію про те, як зароджувалось українське IT. Коли ми розпочали роботу над фільмом, то думали, що початок історії українського IT – це 1991 рік. А насправді стартом був ще аутсорсинг у 1985-му. Хто б міг подумати", – розповів президент EASE, автор дослідження, головний інтерв'юер фільму "Перший код" Владислав Савченко.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну зйомки відновили лише восени 2022-го.Через воєнні події команда фільму вирішила змінити сценарій і глобалізувати знімальний процес. Адже головною ідеєю фільму стало розкриття потужностей сучасних IT-військ, які зароджувалися ще в далеких 90-х.

Змінилась і команда проєкту. Режисером "Першого коду" став професійний кінорежисер, відомий за фільмами "Область героїв" та "Ведмежа пастка" Артур Лерман. Сценаристкою стала Тетяна Буренко, відома телевізійна драматургиня. Оператор фільму – Євген Усанов. Продюсером виступив IT-підприємець та автор дослідження "Першого коду" Владислав Савченко. Любов Мочалова стала креативною продюсеркою.

"Амбіції зростали разом із проєктом. І як це часто буває у великих історіях – ти робиш крок, а потім ще один. А зрештою вимальовується цілий шедевр. Нашій команді було важливо, аби сценариста, режисера, головного оператора-постановника захоплювала ідея фільму і вони хотіли викластися на всі сто. І ми сформували таку команду, перебравши найкращі кадри української кіноіндустрії", – розповіла Любов Мочалова.


За словами продюсера стрічки Владислава Савченка, "Перший код" покаже автсорсингові компанії, які стали міцним плацдармом для появи компаній продуктових. Розповість про бум українських стартапів. Та розкриє ідеї, які спочатку світове ком`юніті серйозно не сприймало, яким тисячу разів казали "ні", але сьогодні ці компанії отримують мільйонні інвестиції. 

Зйомки в київському крематорії

За сценарієм, у фільм були впровадженні сцени з акторами, які відігрують розповіді, аби глядач цілковито занурився у перегляд картини. Днями пройшли зйомки в столичному крематорії. За словами режисера стрічки ця локація була вибрана не просто так.

"Перший код" – про подорож у часі, тому що ми починаємо з сьогодення і війни, і відкочуємося в історію до самих вісімдесятих, щоб зрозуміти чому ми ті, ким ми є зараз в індустрії IT. Нам потрібно було знайти такий простір, який буде провідником у часі, з нейронної мережі, якщо ми говоримо мовою IT індустрії. Простір, який знаходиться поза часом і поза фізичними формами. Це був крематорій", – розповів Артур Лерман.

Знімальний майданчик облаштували просто зверху над печами крематорію, де посередині була велика прірва. Її закрили спеціальною конструкцією. Під час зйомок Владиславу Савченку доводилося пересуватися в кадрі вкрай обережно, аби в прямому сенсі не провалитися.


Знімальна команда вже поспілкувалася з засновниками компаній EPAM Ukraine, 3DLOOK, ELEKS, Looksery, Techiia holding, Sigma Software Group, SoftServe, НІКС, Uklon, Infopulse Ukraine. А також з представниками Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України та Міністерства цифрової трансформації.

Бюджет стрічки 150 тисяч доларів. "Перший код" також знімали в Іспанії. Роботу над стрічкою творці планують завершити до кінця 2022 року та почати переговори про розміщення її на платформах Netflix, Amazon та Apple TV. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації