One-handed тарілки та гойдалки з чайником: 8 кухонних винаходів для людей з інвалідністю
Людям з інвалідністю складно виконати звичні для більшості дії — нарізати їжу, заварити чай, відкоркувати пляшку... Тож розробники кухонного приладдя створюють спеціальні вироби, що покликані забезпечити комфорт особам з особливими потребами. Що вже вигадали?
Відкривачка
Для людей, що послуговуються однією рукою, існує спеціальна відкривачка. Вона пристосована під різні форми та розміри — від дволітрових банок до пляшечок із ліками. Її нековзна основа забезпечує міцне зчеплення зі стільницею. Треба лише помістити посудину глибоко в клин відкривачки та відкрутити.
А деякі відкривачки навіть можна закріпити під шухлядою або шафою. Для цього наноситься міцний клей та вкручується кілька гвинтів. Такі винаходи підходять не тільки людям з інвалідністю, а й дітям та літнім людям — особливо тим, які перенесли інсульт або мають артрит.
- ЦІНА? Від 1 тисячі до 3,5 тисяч гривень.
Перекидач чайника
Налити гарячу воду з чайника допоможе спеціальний перекидач. Його не треба підіймати чи балансувати над чашкою — достатньо лише нахилити. Кут подачі води регулює ергономічна ручка. Очищення від накипу полегшує знімний фільтр. А за безпеку відповідають нековзні ніжки, показник рівня води та система автоматичного вимкнення. Виробник запевняє, що задумував перекидач саме для людей з обмеженою рухливістю та силою.
- ЦІНА? 3,6 тисяч гривень.
Адаптивна обробна дошка
Цю річ розробили якраз для користування однією рукою. Вона має загин збоку та спеціальні ніжки, що запобігають ковзанню по столу. За словами виробника, тактильний дизайн дошки спрямований на людей з порушеннями зору. Також вона чудово доповнить кухонний інвентар літніх людей та осіб з інвалідністю.
На ринку є й більш універсальні обробні дошки, які можна використовувати для нарізання й тертя продуктів, зберігання мисок, змішування салатів тощо. Для цього там передбачені лещата й шипи з неіржавної сталі. Лещата можна використовувати для утримання банок під час відкривання кришок. А гумові присоски кріпляться до нижньої частини дошки та зчіплюють її з поверхнею.
- ЦІНА? Близько 700 гривень.
Опора для годування
Цей прилад полегшує самостійне приймання їжі. Його розробили спеціально для людей з розсіяним склерозом, бічним аміотрофічним склерозом (БАС), хворобою Паркінсона, церебральним паралічем та іншими хворобами, що впливають на руховий контроль. Конструкція приладу підтримує руку під час харчування, допомагає скеровувати її від тарілки до рота, зменшує тремтіння. Для додаткової підтримки опору слід закріпити на столі.
- ЦІНА? 20-29 тисяч гривень.
Тарілка-черпак
Ця спеціальна посудина з плоским дном має високий бортик зі зворотним вигином з одного боку. Це дає змогу зачерпувати їжу на ложку або виделку, не проливаючи її через край. Для додаткової стійкості тарілка-черпак (scooper plate) має нековзний присосок, який за потреби знімається — приміром, коли посудину треба помити.
- ЦІНА? Близько 400 гривень.
Столовий набір
Такий інвентар ідеально підійде людям з артритом, порушенням координації рухів та тремором рук, а також особам з інвалідністю. Тут усе просто: ложки, вилка та ніж мають ергономічну форму, тож ними можна користуватися як правою, так і лівою рукою. А завдяки товстій протиковзній ручці їх зручно тримати в руці. Ще один суттєвий плюс — такі столові набори вже дісталися України, тому не доведеться переплачувати за доставку з-за кордону.
- ЦІНА? 400 гривень.
Ремінець
Доповнити столовий набір може еластичний ремінець, призначений для тих, хто за станом здоров'я не може тримати або контролювати виделку чи ложку. Цей винахід має дві петлі, які кріпляться до ручки столового приладдя та руки самої людини. А ще наявна дитяча версія: вона розроблена для столових предметів з окружністю 40-76 мм та довжиною ручки 76 мм.
- ЦІНА? Близько 500 гривень.
One-handed plate
Така тарілка дає змогу нарізати та їсти лише однією рукою! Вона стане в пригоді людям з ампутованими кінцівками, церебральним паралічем, паралічем Ерба, хворобою Шарко, розсіяним склерозом, хворобою Паркінсона, інсультом та багатьма іншими захворюваннями. По тарілці розміщені циліндричні штифти, призначені для різних типів їжі — від білка, фруктів, овочів до хліба та іншої випічки.
Придбати такі тарілки віднедавна можна і в Україні! One-handed plates у власному дизайні розробила художниця-керамістка Вікторія Белявська для київської раменної Naushi. Також мисткиня надіслала три готові тарілки на подарунки ветеранам. А в печі вже готується новий посуд для одного з госпіталів.
Високий задній край [тарілок] допомагає підхоплювати на виделку чи ложку дрібні шматочки. Низький передній край забезпечує зручність під час нарізання. Мені дуже щемко було виконати таке замовлення та хочеться зробити більше, — ділиться Вікторія Белявська в Instagram.
Підтримати ініціативу художниці та замовити такі тарілки можна через директ Вікторії в Instagram.
- ЦІНА? Розробка Вікторії Белявської коштує 700 гривень. Приблизно така сама ціна тарілок від інших виробників на американському Amazon.
Сподіваємося, що виробники знайдуть можливість зробити такі товари доступними для всіх верств населення. Що більш зручним буде кухонне приладдя для людей з особливими потребами, то більш комфортною стане Україна.