Штучний інтелект і творчість людини: конкуренція чи співпраця?

Штучний інтелект і творчість людини: конкуренція чи співпраця? Фото: Getty Images

Штучний інтелект стрімко підкорює мережу. Люди в усьому світі створюють тексти, зображення та ілюстрації, знімають відео, перекладають тексти й роблять багато чого іншого завдяки інструментам ШІ.

Безсумнівно, штучний інтелект прокладає собі шлях не тільки в розважальний контент, а й до мистецтва. Тож не дивно, що люди стурбовані, як це вплине на їхнє життя, творчість і культуру загалом. Поки креативна спільнота обмірковує майбутнє зі штучним інтелектом, ми зібрали декілька нестандартних думок із цього приводу.

Генерація безплатного контенту чи піратство?

Креативний ринок вельми занепокоєний зростанням популярності штучного інтелекту. Варто зазначити, небезпідставно. 

Нещодавно у США художниці подали колективний позов до суду проти одразу декількох платформ, що використовують штучний інтелект. Вони звинувачують ШІ в крадіжці робіт живих людей. Навіть з'явився рух #NotoAIArt, у якому митці висловлюють своє занепокоєння тим, чи законно штучний інтелект генерує зображення.

Скриншот з artstation.com

Причина великої кількості скандалів, пов'язаних зі штучним інтелектом, – це механізм його роботи. Він не створює нові зображення, та й це ніяк не пов'язано з творчістю, адже ШІ генерує свої роботи тільки на базі готових зображень, що є в інтернеті. Проблема в тому, що, за словами деяких творців, не всі зображення, які використовує ШІ, перебувають у вільному доступі, деякі з них захищені авторським правом. До речі, відомий портал із зображеннями Getty Images теж подав до суду на творців ШІ-генератора зображень, стверджуючи, що понад 15 000 фотографій у них було вкрадено.

ШІ VS мистецтво

Чи може машина стати митцем?

Кому належить творчість, яку створив штучний інтелект? Чи можна порівнювати творчість ШІ з творчістю реальних людей?

На ці запитання вже десятки років намагаються відповісти мислителі, творці, а також науковці.

Останнім часом це обговорення набрало нових обертів, адже ШІ врізається в культурний простір. У вестибюлі Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку висить картина, згенерована ШІ, на Венеційському бієнале відбулася виставка штучно згенерованого мистецтва, а в галереї Bitforms проходила виставка "Штучна уява", де вісім художників використовували генератори зображень для створення експонатів.

Одна з робіт виставки "Штучна уява". Фото: bitforms.art

Проте нещодавно Нік Кейв, відомий музикант, емоційно виступив проти треку, який йому надіслав фанат, зазначивши, що апокаліпсис уже близько, а ця пісня – відстій. Трек був створений штучним інтелектом і мав бути написаним "у стилі Ніка Кейва".

У мережі активно дискутують: одні кажуть, що ШІ не створює мистецтво, а імітує його, а інші, що творці також використовують роботи інших митців для натхнення або навіть намагаються відтворити власний стиль на основі стилю іншого митця. Дебати щодо природи мистецтва триватимуть і надалі.

Штучний інтелект вкраде нашу роботу

Наразі результат роботи ШІ далекий від ідеалу, та й поки що ці роботи дуже складно використовувати в комерційних цілях. І все-таки представники багатьох професій занепокоєні тим, що за швидкого прогресу ШІ вони залишаться без роботи.

Водночас інші фахівці вже починають використовувати інструментарій ШІ для того, щоб удосконалити або полегшити свою роботу. Безумовно, вірогідність того, що ШІ замінить певні процеси, які раніше виконували люди, дуже висока. Але опиратися прогресу немає сенсу – його не зупинити. Натомість ми можемо вже зараз учитися використовувати грандіозний потенціал ШІ у своїх добрих намірах.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації