Що таке темна емпатія: коли емоційний інтелект стає небезпечним

Що таке темна емпатія: коли емоційний інтелект стає небезпечним Ентоні Гопкінс в ролі Ганнібала Лектера. Кадр із фільму "Мовчання ягнят"

У сучасному світі емпатія стала "модною" властивістю психіки — люди, які розуміють емоції інших, сприймаються як чуйні, добрі, співчутливі. Утім, останні дослідження психологів розвіюють туман ідеалізації. Популярності набуває поняття "темної емпатії", яке осмислює здатність розуміти людські емоції з несподівано негативного ракурсу. 

Редакція "ТиКиїв" розібралася, хто такі темні емпати та як розвинений емоційний інтелект стає інструментом маніпуляцій і гіперконтролю. 

Фото: Freepik

Чому всі говорять про темну емпатію

Концепція dark empathy з’явилася у психології порівняно нещодавно — перше велике дослідження на цю тему опублікували у 2020 році. Британські науковиці Надін Хейм і Вірджинія Бакстер дійшли висновку, що емпатія може мати темний бік. Дослідниці ввели термін "темний емпат", пояснивши особливості відкритого ними психотипу в однойменній науковій праці.

Небезпечний і дещо привабливий образ темного емпата, який "читає" людські емоції, викликав зацікавлення широкого кола людей. Нова концепція стала предметом активних обговорень у соцмережах, популярною темою на YouTube та у ЗМІ. 

Ілюстрація: vocal.media  

Чому dark empathy викликає такий інтерес? Тема руйнує усталені стереотипи та водночас приваблює простотою ідеї: розуміння чужих почуттів не завжди корелюється з добротою. Темний емпат "грає на емоціях" співрозмовника — він знає, на які психологічні важелі натиснути, щоб змусити людину діяти всупереч її інтересам. Використовуючи слабкості та емоційні потреби інших, dark empath досягає власних цілей.

  

Dark empathy — прихована небезпека

Підступність темної емпатії полягає в неочевидності "зла" — маніпулятора буває складно розпізнати. Dark empath майстерно володіє навичками когнітивної емпатії: він аналізує почуття людини розумово, але не переймається її переживаннями емоційно. Щоб викликати довіру у співрозмовника, темний емпат висловлює фіктивні співчуття та бажання допомогти. Саме тому жертвами маніпулятора часто стають люди, які опинилися в критичних обставинах та відчувають вразливість — тоді, коли моральна підтримка стає особливо необхідною.

Темні емпати можуть використовувати свої навички як в особистому житті, так і в робочих стосунках, створюючи навколо себе простір можливостей, де все оточення несвідомо працює на цілі маніпулятора. 

Фото: Freepik

Особливо небезпечно dark empathy проявляється на рівні управління суспільством. Авторитарний лідер використовує болі та страхи народу для того, щоб викликати довіру та створити всередині країни "альтернативну реальність" — із зовнішніми ворогами та ілюзією боротьби за утопічне майбутнє. Паралелі з політичним сьогоденням очевидні, чи не так? 

Родом із дитинства

Щоб дізнатися, як зароджуються емпатія та її темні прояви, ми поспілкувалися із Сергієм Пенцаком — практикуючим психотерапевтом із понад 15-річним досвідом. 

За словами експерта, вміння "читати" емоції притаманне людям, які отримали психологічні травми в дитинстві. Зокрема, емпатія розвивається при взаємодії з емоційно незрілими батьками, які не здатні проявляти до дитини безумовні любов і прийняття.  

"Якщо дорослий не дає раду власним емоціям, дитині доводиться постійно вгадувати його настрій. Емпатія стає пристосувальним механізмом для того, щоб вижити в цьому середовищі та задовольнити свої потреби. Дитина відчуває: якщо батьки в хорошому настрої, до них можна звертатися, якщо злі або засмучені — краще не підходити", — каже психотерапевт. 

Фото: Freepik

Некоректне виховання формує в дитини уявлення про те, що вона недостатньо хороша для того, щоб її безумовно приймали батьки. Несвідома маніпуляція на основі емпатії стає інструментом для отримання прийняття, любові та уваги. Сергій Пенцак зауважує, що токсичні прояви емпатії свідчать про особливо глибокі емоційні рани. 

"Ці люди були настільки травмовані в дитинстві, що досі не можуть відчути себе рівними з усіма. Вони обирають той спосіб комунікації, який спрацьовував раніше з батьками, — каже експерт. —  Звісно, така людина може відчувати порожнечу і самотність, адже їй завжди здається, що вона не варта уваги".      

Новий погляд на темну тріаду

Ідея темної емпатії дала несподіване продовження вивченню темної тріади — нарцисизму, макіавеллізму та психопатії. Раніше вважалося, що носії цих трьох рис несприйнятливі до людських переживань, адже в їхній поведінці домінують цинізм і жорстокість. 

Утім, Вірджинія Бакстер і Надін Хейм переосмислили класичну доктрину, виявивши нові підтипи темної тріади:

  • Емпатичний нарцис, який підживлює самозакоханість, майстерно граючи на почуттях інших.
  • Емпатичний макіавелліст, який безпринципно експлуатує людей, озброюючись глибоким розумінням їхніх внутрішніх бажань. 
  • Емпатичний психопат, який приховує холодну жорстокість зовнішньою чарівністю та соціальною адаптованістю.
Фото: Freepik

Темна емпатія в попкультурі

Хоча dark empathy — порівняно молода концепція, образ темного емпата існує в культурі не одне століття. Чого вартують лише інтриган Яго з шекспірівського "Отелло" та розпусний лорд Генрі Воттон з роману "Портрет Доріана Грея" Оскара Вайлда.

Архетип темного емпата добре знайомий нам і з численних кінострічок та серіалів: Патрік Бейтман з "Американського психопата", Петір Бейліш із "Гри Престолів", Джордан Белфорт із "Вовка з Уолл-Стріт", Френк Андервуд із "Карткового будинку" — перелік можна продовжувати. 

Крістіан Бейл в ролі Патріка Бейтмана. Кадр із фільму "Американський психопат"  

Витончені лиходії приваблюють оригінальним способом мислення, майстерною комунікабельністю, складними й не завжди очевидними мотивами. Пригадуєш, як Ганнібал Лектер тонко маніпулював Кларісою Старлінг у "Мовчанні ягнят", намагаючись дізнатися її найглибші страхи? Так, це яскравий приклад темної емпатії.

Як не потрапити на гачок темного емпата

Оскільки dark empathy шукає вразливі місця в емоційному світі своєї жертви, діяти треба на випередження. Досліджуй свої внутрішні потреби, осмислюй приховані страхи та виявляй глибинні травми — тоді ти зможеш розпізнати найтоншу маніпуляцію. Також психологи радять:

  • Навчитися відмовляти та відстоювати особисті кордони.
  • Підвищувати самооцінку та емоційну стійкість. 
  • Уникати імпульсивності та зберігати спокій у суперечках.
Фото: Unsplash

Емпатія — лише властивість психіки, природа якої не має "хорошої" чи "поганої" конотації. Утім, у недобросовісних руках вміння розуміти емоції інших може стати інструментом токсичного впливу.

Читай також: "Історія залежності: як індіанці й козаки зробили паління популярним і чому курцям тепер важко кинути"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації