Розумний холодильник, фільтр зараженої води та дрон-міношукач: 5 найцікавіших винаходів київських студентів

Розумний холодильник, фільтр зараженої води та дрон-міношукач: 5 найцікавіших винаходів київських студентів Фото: Freepik

Київ завжди славився геніальними винахідниками. А обдаровані київські студенти створюють речі, які не тільки роблять життя людей здоровішим і комфортнішим, а й допомагають українським захисникам на полі бою. Розповідаємо про 5 найцікавіших винаходів столичних молодих новаторів за останні 10 років. 

Менеджер харчових продуктів для холодильника

Ще у 2016 році студент Київського політехнічного інституту Максим Гетьман навчив звичайний холодильник рахувати кількість їжі та нагадувати господареві, що настав час піти за продуктами. 

Також менеджер продуктів Foodger радить рецепти страв, які можна приготувати з того, що є в холодильнику. 

Застосунок надсилає на смартфон інформацію про те, які є продукти, що потрібно докупити, і навіть може попереджати про закінчення терміну придатності. Також у Foodger є опція "Здорове харчування", щоб отримувати корисні поради.

Що цікаво, "менеджер" працює за принципом зважування продуктів: спочатку потрібно ввести дані про те, що вже куплено. Тож навіть якби хтось нишком з'їв шматочок торта, користувач про це дізнається.

0 / 0

На цю ідею наштовхнула мене ситуація із реального життя. Якось після пар я ішов до гуртожитку із думкою про те, що зараз прийду і з'їм свій плавлений сирок. Але виявив, що у холодильнику його таки нема — з'їв мій товариш. Пізніше він, звісно, мені придбав ще один, але я подумав, що було б гарно знати про наявність продукту до того, як я повернувся, — розповів Максим.

Свій стартап винахідник презентував на виставці InnoTech Ukraine 2016. За його словами, такі гіганти ринку, як LG та Sumsung, колись робили спроби випуску "розумного холодильника", які засновані на принципі слідкування з камерами. Однак такі холодильники коштували доволі дорого, а винахід Максима можна інтегрувати у вже наявний вдома, щоб не купувати новий предмет побутової техніки.

Капсула, яка роз'їдає відходи

У 2019 році студент 1-го курсу інженерно-хімічного факультету КПІ Дмитро Соломянюк представив унікальний метод боротьби зі звалищами та пластиковими відходами. Він винайшов капсулу з бактеріями, які можуть розщеплювати пластик завдяки спеціальному ферменту.

Одна така капсула здатна за шість тижнів роз'їсти відходи на 2 мм — це в рази швидше, ніж звичайним способом.

За свій винахід молодий киянин отримав бронзову медаль на міжнародному конкурсі наукових проєктів MOSTRATEC у Бразилії.

Фільтр для зараженої води

У 2023 році студенти КПІ винайшли фільтр, який здатен перетворити заражену воду на питну. Цей пристрій очищає воду від бруду, хімічних речовин і збудників інфекційних хвороб: тифу, дизентерії, сальмонельозу. Під час пропускання води через фільтр весь бруд та хвороботворні бактерії залишаються на мембрані, а чиста вода стікає донизу. Після цього вода стає придатною для пиття без подальшого кип'ятіння. 

Вартість такого фільтра — всього 122 грн.

Дрон, який знаходить міни

Нові українські реалії не могли не позначитися на ідеях молодих новаторів — дедалі частіше їхні винаходи стали відповідати викликам і потребам воєнного часу.

Так, у 2022 році киянин Ігор Клименко розробив дрон-розміновувач Quadcopter Mines Detector і за це став найкращим студентом за версією Всесвітньої премії Global Student Prize.

Ми створили саморобний металодетектор, з'єднали з дроном. Написав я також декілька програм для руху квадрокоптера, для прорахунку всіх цих координат, — розповів винахідник.

Ігор Клименко
Фото: НТУУ КПІ

Дрон може літати приблизно на відстані 40 см від землі. Він передає хвилі, які віддзеркалюються від металевих об'єктів у ґрунті. Після цього безпілотник аналізує інформацію і позначає фарбою небезпечні місця. За словами Ігоря, дрон може знаходити міни як із металевим корпусом, так і з пластиковим. 

Завдяки розробці Ігоря сапери тепер менше ризикуватимуть власним життям. 

Сервіс моніторингу частот російської авіації

У 2023 році студент КПІ Артем Левковський створив сервіс, який моніторить бойові частоти російської авіації. Для відстеження Артем запустив Telegram-бот "Український Єнот" (@ukrainian_raccoon_bot).

Бот вміє: 

  • моніторити бойові частоти російської стратегічної авіації та частоти чорноморського флоту; 
  • визначати найімовірнішу причину повітряної тривоги;
  • знаходити найближче укриття;
  • повідомляти про грім, щоб українці не плутали грозу з вибухами;
  • відстежувати радіаційний фон і втрати ворога.
Артем Левковський
Фото: facebook.com/levko.art

Якщо у вас є питання, чому в нас така назва для бота, то тут все просто. Це відсилка на херсонського єнота, якого орки викрали, — розповів Артем. 

Винахідник планував додати в бот частоти російської військово-транспортної авіації.

Читай також: "Від Мікеланджело до Рокфеллера: історія першого гранту та як отримати його сьогодні"

Як запатентувати свій винахід і отримувати з нього дохід?

Щорічно понад 500 тисяч молодих українських винахідників створюють дивовижні речі, які роблять життя легшим, цікавішим, смачнішим, безпечнішим. Однак не всі з них знають, що результати наукової творчості можуть приносити дохід.

Щоб підтвердити своє авторство та право на винахід і мати дивіденди з нього, необхідний патент.

Детально про те, що потрібно зробити, щоб його отримати, можна дізнатися з підручника Київської Малої академії наук — "Твій перший винахід. Покроковий алгоритм патентування винаходів і корисних моделей".

Не втрачайте час, намагаючись зробити свій винахід досконалим, перш ніж запатентувати! Кожну вже запатентовану ідею чи продукт можна допрацьовувати, головне, що ваше авторство було документально зафіксовано, — кажуть представники Київської МАН.

Вони також підкреслюють, що схожі ідеї можуть спасти на думку різним людям, але гроші отримає лише той, хто першим запатентував цей задум.

Ознайомитися з підручником для молодих винахідників можна тут.  

Читай також: 9 геніальних речей, які винайшли у Києві  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки" - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

"Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки"

Світові гастротренди: де у Києві спробувати модну їжу та напої - 412x412
Їжа

Вероніка Киреєва

Світові гастротренди: де у Києві спробувати модну їжу та напої

Як бігти довго і бути веганом: правила харчування від Скотта Джурека, письменника-ультрамарафонця - 412x412
Здоровий

Тетяна Гриньова

Як бігти довго і бути веганом: правила харчування від Скотта Джурека, письменника-ультрамарафонця

Художник-кераміст Олександр  Маслій: "Моя місія — повернути українські традиції, і я ловлю від цього кайф!" - 412x412
Люди

Вікторія Аронова

Художник-кераміст Олександр Маслій: "Моя місія — повернути українські традиції, і я ловлю від цього кайф!"

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації